Yksi asia jäänyt epäselväksi.

Paljonko tulee vettä 16 millin vesiputkesta?

Voisitko flösöpossunen 2010 aijata kuvan kun teet matemaattisia vesikokeitasi ämpärisi kanssa, niin saadaan hauskaa, kun hoikka urheilullisuus on vex vex vaan ja historian havinaa.

$
16104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei kiusata Numbaa..
Se on kyllä kovasti Hua Hain ystävä ja ja haluaa kyllä päästä Pattayalle myös. Hän osaa hommata tiedon netistä ja eikä katso siten poliittista SUOMEN TELEVISIOTA.
Hänellä on siten myös vaikeaa, kun asiat ja luulot pyörii päässä.

Minulla käy sääliksi yhtä kaveria täällä, kun se haluaa viedä vaimonsa Suomeen ja kuvittelee siellä olevan onnen... Laittoi minun kanssa välit poikki, kun kerroin miten monelle siellä on käynyt ja kuinka minä sieltä selvisin... Viimeinen niitti sille oli kun sanoin, että hyvä on jos joku siellä saa rahaa. Kyseessä oli nämä mustat maahanmuuttajat. Minä itse sanoin monta kertaa, että EU toi vapauden valita verotusmaa... Katselen sitä Kreikkaa kun tuo minun varallisuus kasvaa.

Se meni sekaisin kait poliittisesta TV:stä. Uskonnosta ei voinut puhua sanaakaan, mutta valtioon mies oli laittanut uskonsa, vaikka kaiken kuitenkin antaa herra pyhässä hengessä... Moni perusasia oli myös mennyt sekaisin hänellä... Nimi ja kuka hän on ja missä elää miten ja kenen kanssa. Sanoi, että oli PS. Ressu oli yksinään ja eli täällä halvasti

Minä itse tiedän, että on vaarallista muuttaa samaan maahan, mistä saa eläkkeen. Nämä pitäisi olla jokaiselle ihan päivän selviä asioita. Kaikki valtioissa perustuu ihmisten kiristyksiin ja hyväksikäyttöihin ja varkauksiin ja valheisiin valtioissa... Olisiko hyvä olla venäläinen nyt tai Arabi tai kukaan muukaan... Kyllä paras on jos saa valita.
Ei ole mitään ihme paratiisi valtiota olemassa. No rahan ostovoima on... EU JA USA JA LÄNTEEN NOJAAVAT VALTIOT PITÄÄ OIKEUKSIA YLLÄ. Rahan suhteen.

Thaimaassa on hyvä elää ja olla jos on rahaa.
Eläke paikan voi valita jos on rahaa.
Harrastaa voi mitä vaan jos on rahaa ja lempeä ja syliä saa jos on rahaa. Hyvän elämän voi rakentaa itselleen jos on rahaa... Muiden on polvistuttava valtion ja sosiaalin huomaan ja valtioon, vaikka ne ei pidennä päivääkään sinun aikaasi maan päällä.

Pattayalle tarvitaan rahaa tai työtä tai perintöä ja moni tekee sitä tavallaan mitä osaa... Niin myös naiset.

Äänestä
  • Ilmeisesti sotket peukaloisen ja numbalin toisiinsa, avauksessa vittuilaan peukaloiselle.

    Äänestä

Oletko kyrvånsyylä koskaan ajatellut hakea apua yksinäisyyteesi ja lääkitystä eturauhasvaivoihin.

Äänestä
  • Pattaya savo rulez-

    Äänestä

Paljonkohan vettä tulee 10 mm putkesta?

Äänestä

Vedentulo riippuu siitä jaksaako pumppu nostaa vettä kaivosta.

Äänestä

Kaikki vesi tulee ulos mitä sisään laitetaan ellei putki ole tukossa.

Äänestä

Tuleeko paljonkin vettä 8 mm putkesta?

Äänestä
  • Puolet vähemmän kuin 16 mm putkesta.

    Äänestä

  • Jos putken ekvivalenttinen vastus on tarpeeksi suuri niin putkesta ei tule vettä ollenkaan.

    Äänestä

Tässä sinulle kaavat vesimäärän laskemiseksi.

Kaavat painehäviöiden laskemiseksi
putkissa ja letkuissa
Tekninen lisäinformaatio
Kuvio sivulla 69 perustuu oheisiin kaavoihin:
Painehäviö
(metriä)
Nopeus
(m/s)
Reynoldsin
luku
Kitkatekijä
(Swamee & Jain -kaava)
f = kitkatekijä
L = pituus (m)
v = keskim. nopeus
g = 9.81 m/s²
D = putki (mm)
Q = virtaus (l/s)
D = putki (mm)
v = nopeus
D = putki (mm)
μ = viskositeetti
= 1.161 x 10-6
m 2
/s = 1 cSt
ε = karkeusaste
(mm)
D = putki (mm)
Re = Reynoldsin
luku
Materiaali Val

Äänestä
  • Tuosta puuttuu 2010:n ämpäri.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Tuosta puuttuu 2010:n ämpäri.

    Jepjep... ja, sensukan päässä oleva kattila.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jepjep... ja, sensukan päässä oleva kattila.

    Tule sitten vinkumaan kun olet jo täällä ja se kattila ei ole mulla vaan saimaa kattila mallistoa mainostavalla komistuksella hinin huasta https://aijaa.com/PdPDcr
    Jos joskus tulee ydin sota tai metereologien kuuro, niin vain viksut selviää sellasesta jotka tajuaa jotakin suojauksen päälle.

    Äänestä

  • $ = NumBälli jota EI kiinnosta "se" muutaman sentin kusinen putki.

    Äänestä

Riippuu supsdantiiveistä kulumatiivisesti butken pinta alan kiinnostavuuteen naisessa.

By NumBaII, 62 karvaa suon silmässä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paljonko tulee vettä 16 millin vesiputkesta?

Voisitko flösöpossunen 2010 aijata kuvan kun teet matemaattisia vesikokeitasi ämpärisi kanssa, niin saadaan hauskaa, kun hoikka urheilullisuus on vex vex vaan ja historian havinaa.

$

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu