Yhtiökokouksessa on päätetty ottaa lainaa tietty summa, muttei pääomavastikkeelle ole edes arviointia neliö/kk. Yhtiövastike on siis aiemmin sisältänyt vain hoito- ja vesivastikkeen.
Millaista tietoa osakkaalla on oikeus saada taloyhtiön remontin jälkeen kokonaiskustannuksista, budjetin ylittävistä lisämaksuista, yhtiölainaan liityvistä asioista jne? Onko velvoitetta, että nämä olisi käytävä läpi ylimääräisessä yhtiökokouksessa?(Tietenkin jo yksikin osakas vaatii, mutta muutenkin automaattisesti?)
Jokainen vastike hyväksytettävä yhtiökokouksella?
5
136
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se arvio tiedossa. Lainannostovaltuuksen enimmäismäärä jaettuna maksavilla yksiköillä kertaa oman huoneiston maksavien yksiköiden määrä.
- Anonyymi
Ei "hyväksytetä" mitään vaan yhtiökokous päättää.
- Anonyymi
Pääomavastike on osakeperusteinen. Jos remontti on 500000Euroa ja 10000 osaketta niin maksaa 50euroa osake. Asuntosi voi olla esim 400 osaketta niin osuutesi on 20000Euroa. Kaikki tieto löytyy yhtiöjärjestyksestä.
Jos lainan tarve ylittää jo yhtiökokouksessa hyväksytyn niin hallitus tulee kinuamaan lisää rahaa ja silloin voi kysyä perusteet. - Anonyymi
Aloittelija ei käy yhtiökokouksissa, ihmettelee tuopin ääressä miten näin voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3884293Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1151628- 1351464
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko691194Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔701028Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151026Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12957- 38920
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60905- 65901