Tuttavani rakensi elektronisen lukon, jossa oli 6 kpl numero painiketta. Se toimi seuraavasti: oli salanumero, ja jos syötti väärän numeron niin uusi yritys oli mahdollista vasta ennen kuin oli kulunut 30 sekuntia. Seuraavaan pitikin odottaa 1 min, ja seuraavaan jo 2 min, ja näin edelleen.
Eikö tämä sama idea toimisi salasanojen murtamisen estämiseksi? Ei ainakaan mitkään nopeat salasana murtaja koneet tähän systeemiin sovellu.
Eikö tämä sama idea toimisi salasanojen murtamisen estämiseksi? Ei ainakaan mitkään nopeat salasana murtaja koneet tähän systeemiin sovellu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei toimi koska salasanan murtamisessa ei ole mitään ohjelmaa joka asettaisi aikarajoja.
Mietippä tätä: Haluat murtaa salasanan, mutta et välitä mitään siitä, kenen tilin murrat?
Voit siis saada jostain 100 miljoonaa sähköpostiosoitetta ja 1. päivänä kokeilla kaikille salasanaa 'salasana'. Onnistut murtamaan ehkä 1-10 käyttäjän tilin, mikä riittää. Et kuitenkaan ole kokeillut kenenkään s-postiin syöttää salasanaa kuin kerran. Toisena päivänä voit sitten yrittää toista salasanaa, esim. 'password' ja saat n. 50 tiliä auki.. Mikään aikaraja ei siis toimi, mutta tuota lukko-ideaa voi hiukan parantaa esim. vaatimalla, että palvelun käyttäjä löytyy suomesta IP:n perusteella - mikä hiukan parantaa tilannetta. Esim. googlella palvelu riippuu käyttäjän IP:stä ja se ei voi vaihtua esim. toiselle operaattorille ilman että käyttäjä joutuu autentikoimaan itsensä. Selaimessa ehkä pikku juttu, mutta aiheuttaa monille silti päänvaivaa jos meilit on vaikka siirretty puhelimelle yms.
Minulla linux-reitin jossa 5 virheellistä salasanaa laittaa jäähylle 5 min.
Onhan tuollainen vastaava esimerkiksi apache-palvelimiin.