Tarkeneeko kissa (pikku)pakkasella jos sillä on käytettävissä eristetty koppi ja siellä kehonlämpöä heijastava alusta vai pitääkö alustan olla lämpöä tuottava?
Talvikoppi
Anonyymi-ap
16578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei tarkene kuin syksystä sillä tavalla. Kun pakkanen jäähdyttää, mistä arvelet kissan kehittävän ylimääräistä kehon lämpöä? Ellei ole mahdollisuuta ollenkaan pitää kissaa talvella sisällä, kissa loukutettava, eläinsuojaan toimitettava.
Ja heitteilläkään kissaa ei saa pitää. Maatiloilla aivan eri asia, kissaluukku mistä pääsee kulkemaan viileistä rehutiloista ja ulkoa lämpimään eläinsuojaan halutessaan, tai tupaankin.
Senkin älykääpiö! Kokeilepa itse miten tarkenet edes lämmitetyllä alustalla. Kun et tarkene, niin mietipä sitten, että kissa on huomattavasti sinua pienempi ja tarkenee siksi vielä huonommin.
Joten ei, ei tarkene kummallakaan ehdotetulla tavalla niin, että kissanpito menisi eläinsuojelulaista läpi.
Kissalla sentään on turkki päällä mutta ihmisillä taas ei, joten luulisi kissan paljon paremmin tarkenevan. Luulisi, että pieni kissan mentävä koppi sen verran lämpenee lämmitettävällä alustalla että siellä tarkenisi. Eihän koirankoppiakaan välttämättä lämmitetä eikä silti kukaan valita.
Aikuisten oikeasti. Kerran jo kommentoin. Kissa ei pärjää missään lämmittämättömässä ulkokopissa suomen talvessa.
Se ei ole sopeutunut ilmastoomme,vaan on edelleen kuten aavikolla rlävä kissa,ja toki voi käydä ulkona talvella,mutta kissan on halutessaan päästävä lämmitettyyn tilaan.
Ellei tätä voi järkätä,kissa on loukutettava ja toimitettava eläinsuojalle.
Että ei miulla muuta.
Ellei aloittaja usko,voi soittaa eläinsuojeluyhdistykseen kysyäkseen asiaa,tai eläinlääkärille.
Vieläkö kissa on elossa? Vai joko se on saatu sisälle,tai eläinsuojalle? Eläinsuojeluasiasta tässä on kyse,ellei kissaa millään " haluta" auttaa.
Opettelisit lukemaan ennenkuin rupeat valittamaan. Puhehan oli juurikin lämmitetystä kopista eikä mistään lämmittämättömästä. >:( Saisit itse mennä lääkäriin tuon asennevamman takia.
Idiootti. Kissalla on turkkia sinun sisävaatteisiin verrattava määrä. Suurimmalla osalla koiristakin tilanne on suunnilleen sama, mutta sen lisäksi on rotuja, joilla turkki on jopa kunnon pakkasen kestävä, jos koiraa ei ole pidetty sisätiloissa. Joten kyllä, tarvittaessa "valitetaan" myös silloin, jos koiria rääkkäät yhtä pahasti. Mene itse sinne v:n koppiisi.
Sinun mielestäsi kissa hädin tuskin tarkenee edes saunassa jos kerta ei lämmitetyssä kopissakaan.
Edelleen: mene sinne saatanan koppiin itse kököttämään kylmän vangiksi. Voit lämmittää sen maksimissaan parin neliön kokoisen koppisi niin paahteiseksi kuin haluat, imbesilli. Kunhan pysyt siellä kuten kissa joutuisi tekemään kun ei uloskaan sieltä tarkene.
Et ole varmaan kuullut koskaan ulkokissoista. Luuletko, että se tekee tarpeensa koppiin?
Et varmaan ole kuullut koskaan siitä, että ulkokissat ovat käytännössä aina eläinsuojeluLAKIA rikkovien mulkvistien kattiparkoja, joita eläinsuojeluyhdistykset joutuvat pelastamaan rääkkääjiltään?
Et ole varmaan huomannut, että sitä löytyy sivuja ulkokissojen hoitoon ja eläinsuojelulain tarkennuksia. Sinulla ei taida olla kovin hyvä luetun ymmärtäminen.
Et varmaan huomannut minun kirjoittaneen käytännössä, sillä kukaan ei KÄYTÄNNÖSSÄ ole vielä tähän päivään mennessä selvinnyt pykälistä laillisesti ulkokissojensa kanssa, et myöskään sinä koppeinesi. Sinulla ei taida olla kovin hyvä luetun ymmärtäminen.
Opettelet itse lukemaan: "kehon lämpöä heijastava alusta". Jos ulkona on vaikkapa miinus 20 c niin mitähän lämpöä se enää heijastaa.
Ulkokissaa ei ole olemassakaan. Kotikissa kylläkin on. Siinäkin on tuo sana koti, mikä kuvaa hyvin lyhyesti olosuhteita joissa kissa tarkenee.
Käykääpä ulkokissojen pitäjät katsomassa vaikka Vierashuone Simon videoita. Niissä on joitain sellaisia,että kissalla ei ole enää korvanlehdistä kuin tyngät, kun paleltuneet. Ja, liikenneonnettomuuksien uhreja. Ja. Ja Ja.
Jokainen niistäkin oli joskus ehkä kotona. Päästettiin ulos pakkaseen. Ei voi kuin sanoa että voi raukat,mikä kohtalo. Ihminen voi kokeilla itse parinkympin pakkasessa viettää yön sisävaatteissa. Vaikka ois se pieni koppikin. Ei lämmitykset riitä kun talvipakkaset.
Kysyin jo aiemmin, joko kissa on saatu talteen ulkoa, taloon tai eläinsuojalle? Eihän ne kovat pakkaset vielä ole tulleet, paitsi pohjois-suomeen, mutta kyllä ne tulevat, muuallekin. Kehonlämpöä heijastava, tai mikään muukaan vähän lämpiävä alusta kopissa ei riitä kun lämpötilat tippuvat alle miinus 20 c. Eihän se koppi ole mitenkään niin hyvin eristetty kuin ihmisasunto, eikä siinä riitä tilavuutta pysymään lämpimänäkään, pakkasen kiristyessä, ja niin ollen pieni koppi jäähtyy äkkiä. Ja kulkuluukun kautta häviää lämpöä äkkiä.
Joko kissa siis on sisätiloihin päässyt? Ihan vaikka jatkuvasti 12-14 celsiusta riittää oikein hyvin kissalle lämpötilaksi. Mutta- ei suomen oloissa kokonaan ulkokissana. Eikö voi loukuttaa, jos on ihmisarka, että saa suojaan pakkasilta? "valtava" vaivako? Sekin on vaiva myöhemmin, että eläinlääkäriin toimitetaan pahoin paleltunut kissa, ollaan ihan ymmärtämättömiä mitenkä se silleen, ei kestänyt ulkona.
Miksi kissan pitäisi elää ulkona?