Manjaro kokeilua

Anonyymi-ap

Olen muutaman vuoden käyttänyt Debian pohjaisia käyttiksiä joten siltä saralta on kokemusta Linuxeista.
Nyt on mielenkiinto siirtynyt Manjaroon. Tarkoituksena olisi käyttää Manjaro XFCE työpöydällä, mutta mietityttää toi rolling juttu eli päivittyy usein.
Kysymys kuuluukin eli jos en ota tuota AUR repoa käyttöön lainkaan vaan pysyn Manjaro "stable" repoissa vaan, niin kuinka "vakaa" silloin se on?
Eli uskaltaako sen ottaa niin sanotusti joka päiväiseen käyttöön ilman että se "hajoaa" seuraavana päivänä?? Kiitoksia asiallista vastauksista jo etukäteen

8

838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HEHEHEHEH! HAHAHAHAHAHAH!

      • Anonyymi

        Hmmm. XFCE into oudoksuttaa.


    • Anonyymi

      Kyllä se toimii eikä Linuxit hajoa kuin windowsit.
      Tosin tuskin Suomalaiselle se paras valinta jakeluista!

    • Anonyymi

      Halusin tutustua Arch-Linux -jakeluun, mutta oikaisin mutkat ja olen asentanut muutaman kerran Manjaron. Manjaro perustuu Arch-jakeluun.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux
      Olen ollut hieman epäonninen Manjaron suhteen, joten en ole Manjaro-käyttäjä.
      Rolling-release ei nykyisin ole mielestäni välttämätön ominaisuus, kun useimmat jakelut on säännöllisesti päivitettävissä versiosta seuraavaan julkaistuun versioon.
      Lähes kaikkiin jakeluihin on päivitettävissä tuoreet versiot ohjelmistoista, kunhan uusi versio ilmestyy jakelun ohjelmavarastoihin.

      • Anonyymi

        Kyllä oikaisit mutkan, mutta sen verran kokemusta Manjarosta että ei se ole niin simppeli kuin moni muu.


    • Anonyymi

      Itsellä manjarosta vähän huonommat kokemukset mitä ubuntu-pohjaisista. Tosiaan kuulemma menee helposti päivittäessä rikki, mutta itsellä meni hajalle kun jätin parit päivitykset välistä. Ei enää sen jälkeen suostunut päivittämään.
      Oli siis totta mitä sanoivat että vaatii hieman enemmän harrastuneisuutta.

      • Anonyymi

        Toihan oli ihan sun oma vika kun jätit päivitykset väliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      29
      2267
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2000
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1922
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1651
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      131
      1293
    6. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      853
    7. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      117
      845
    8. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      836
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      67
      817
    10. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      20
      805
    Aihe