Manjaro kokeilua

Anonyymi-ap

Olen muutaman vuoden käyttänyt Debian pohjaisia käyttiksiä joten siltä saralta on kokemusta Linuxeista.
Nyt on mielenkiinto siirtynyt Manjaroon. Tarkoituksena olisi käyttää Manjaro XFCE työpöydällä, mutta mietityttää toi rolling juttu eli päivittyy usein.
Kysymys kuuluukin eli jos en ota tuota AUR repoa käyttöön lainkaan vaan pysyn Manjaro "stable" repoissa vaan, niin kuinka "vakaa" silloin se on?
Eli uskaltaako sen ottaa niin sanotusti joka päiväiseen käyttöön ilman että se "hajoaa" seuraavana päivänä?? Kiitoksia asiallista vastauksista jo etukäteen

8

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HEHEHEHEH! HAHAHAHAHAHAH!

      • Anonyymi

        Hmmm. XFCE into oudoksuttaa.


    • Anonyymi

      Kyllä se toimii eikä Linuxit hajoa kuin windowsit.
      Tosin tuskin Suomalaiselle se paras valinta jakeluista!

    • Anonyymi

      Halusin tutustua Arch-Linux -jakeluun, mutta oikaisin mutkat ja olen asentanut muutaman kerran Manjaron. Manjaro perustuu Arch-jakeluun.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux
      Olen ollut hieman epäonninen Manjaron suhteen, joten en ole Manjaro-käyttäjä.
      Rolling-release ei nykyisin ole mielestäni välttämätön ominaisuus, kun useimmat jakelut on säännöllisesti päivitettävissä versiosta seuraavaan julkaistuun versioon.
      Lähes kaikkiin jakeluihin on päivitettävissä tuoreet versiot ohjelmistoista, kunhan uusi versio ilmestyy jakelun ohjelmavarastoihin.

      • Anonyymi

        Kyllä oikaisit mutkan, mutta sen verran kokemusta Manjarosta että ei se ole niin simppeli kuin moni muu.


    • Anonyymi

      Itsellä manjarosta vähän huonommat kokemukset mitä ubuntu-pohjaisista. Tosiaan kuulemma menee helposti päivittäessä rikki, mutta itsellä meni hajalle kun jätin parit päivitykset välistä. Ei enää sen jälkeen suostunut päivittämään.
      Oli siis totta mitä sanoivat että vaatii hieman enemmän harrastuneisuutta.

      • Anonyymi

        Toihan oli ihan sun oma vika kun jätit päivitykset väliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      153
      7532
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      263
      2283
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      566
      2057
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      56
      1110
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1055
    Aihe