Olen 6.kuulla raskaana, enkä ole kertaakaan käynyt vielä lääkärissä, en edes raskaustestissä. Aion antaa lapsen pois heti synnytyksessä, eli onnistuuko se näin?Miten lapsen poisantamisessa toimitaan?Apuja tarvitaan!!Tiedän, että lääkärissä pitäisi käydä heti, mutta on hieman noloa mennä tässä vaiheessa sinne.. Saahan lapsen annettua pois, mitä selityksiä siihen tarvitaan? Itse olen 20v, opiskelen ja raskaus oli todellakin ei-toivottu, yhden illan juttu..en vain alussa tajunnut käydä testissä kun menkat tuli melko normaalisti, ja sitten kun huomasin olevani raskaana(maha kasvoi)abortti oli jo myöhäistä..kukaan sukulaisistani ei asiasta tiedeä ja juuri sen takia pitäisi lapsi saada mahd.nopeasti annettua pois.. Antakaa tietoja ken vain voi, nyt on hätä kyseessä!!!
Miten toimia?
???
71362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
neuvolaan. Tilaa aika äitiysneuvolan puolelle. Puhelinluettelossa se terveyskeskuksen alavalintana. Uskoisin, että siellä osataan neuvoa vähän joka asiassa. Rohkea likka olet, tsemppiä vaan. Moni muu olisi mennyt aborttiin.
tilanteesi eli äkkiä neuvolaan. eka käynti pitäisi olla käytynä ja jo ja siitä on tietyt etuudetkin kiinni, mutta luulisin että niistä voidaan joustaa..
adoptioon annettava lapsi jää sairaalaan kunnes on kotiutettavassa kunnossa jos et halua sitä hoitaa/pitää. sitten lapsi siirtyy hoitoon jollekkin kasvattajalle virallista niemä en tiedä. siellä vauva on 3kk ajan eli sen ajan jolloin voit vielä haluta lapsesi takaisin. kun vauva on 3kk se annetaan adoptoitavaksi. silloin päätös on lopullinen.
adoptioon anto on rohkea veto sillä taitaa olla enemmän paheksujia lapsen pois antajalle kuin abortoijalle josta ei tietysti aina edes tiedetä. mutta on se niin iso juttu ettet voi millään salata sitä ihan kaikilta ja joskun kanssa olisi hyvä asiasta saada puhuakkin.
lykkyä ja reippaasti neuvolaan!!
Käsittääkseni Pelastakaa Lapset ry antaa sinulle "neuvontaa" jos haluat luovuttaa lapsesi adoptioon. Siellä siis voit punnita ajatuksiasi heidän kanssaan. Joku puhuin 3 kuukauden harkinta ajasta lapsen synnyttyä, mutta minä olen kuullut, että se olisi 2kk. Joka tapauksessa ota yhteys neuvolaan tai Pelaan mahdollisimman pian.
Ota yhteys alueesi sosiaalitoimistoon. Saat sieltä adoptioneuvonnan ja vastauksia kysymyksiisi.
Kun vauva syntyy hoitajat vievät hänet heti pois, jos niin haluat. Eli jos et tahdo tietää edes lapsen sukupuolta niin kerro se heti kun menet synnyttämään.
Synnytyksen jälkeen sinulla on 8 viikon harkinta-aika. Sen aikaa lapsi on joko lastenkodissa tai sijaisperheessä.
Kun olet allekirjoittanut adoptiopaperit lapsi siirtyy adoptioperheeseen.
..kun toisella merkittävällä adoptiokeskustelupalstalla eli Verkkoklinikalla on käyty hmmh hmmh ...hieman erikoista keskustelua kotimaisen lapsen adoptoimisesta.
Siellä on viitattu myös tästä adoptiokeskustelusta alempaa löytyvästä ketjusta " Älkää antako lapsianne adoptioon "
Jos joku oikeasti pohtii lapsensa luovuttamista adoptioon niin kantsii lukea myös tämä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000394&posting=22000000007302115
vaikka olikin provo niin huomaa kuinka alkoi kuhina käymään!!!!
lokit alkoi lentää......
kiitoksia kaikille vastanneille, eiköhän noilla tiedoilla eteenpäin päästä..ja toivottavasti kaikki menee sitten ihan hyvin..Elokuuta odotellessa..