Lakimuutos oli ja kaupastakin saa. Vaan en sitten millään ole löytänyt kerotomuksia, että miten se hirvi kaatuu 6.5 Creedmoor + Sako 6,5 Creedmoor Powerhead Blade 7,8 g (esimerkki kupari patruuna, joka valmistajan mukaan täyttää nykyiset määräykset hirvelle)
Nin, että onko jollakulla ihan omakohtaista kokemusta 6.5 kuparista hirven kyljessä.
Ja kiinnostushan juontaa tähä EU mörköön, että lyijjy kielletään koko maassa, kun täällä sataa vettä.
Ruotsin puolella kerrotaan että 6.5x55 SE on kaatanut hirviä iät ja ajat... vaan se kupari.
Että semmosta. lähinnä se nyt kiinnostaisi ostaa mahdollisimman monikäyttöinen vehje ja Creedmoor ominaisuudet on käsittääkseni yleisesti todettu hyviksi kaikelle muulle mitä ampua keksii ja valmstajista on tarjontaa mistä valita niin patruunoiden, kuin kiväärien osalta.
Joku aloittaa, että osta 300 win mag ja haukkuu homoksi kun tämmösiä edes jaksan kysellä. Se on ihan hyvä argumentti, mutta ei vastaa esitettyyn kysymykseen.
6.5 Creedmoor kupari vs. hirvi
7
8251
Vastaukset
- Anonyymi
Kiväärin osalta lyijykielto ei ole vielä varmaa, mutta toisaalta varmaksi sen voi sanoa, kun tänne on tullut ideologia määrittelemään asiat järjen tilalle. Kokemusta näitä korvaavista luodeista ei itsellä ole.
- Anonyymi
EU:n säädökset kieltää lyijyn kuluttajatuotteissa. Siksi esim. uudenvuoden tinoissa lyijy on jo kielletty sekä myös juotostinoissa. EU tulee kieltämään seuraavaksi lyijyiset kalastuspainot ja suurella todennäköisyydellä lyijyllisten panosten käytön metsästyksessä. Itse arvelen että ampumaradalla lyijyä saa vielä jatkossakin käyttää.
- Anonyymi
Metsätyskaverini on ampunut kauriita, peuroja ja hirviä 6,5 creedmorella. Itse käytän .308 jota itse pidän parempana hirvelle ja panokset ovat edullisempia.
- Anonyymi
Lahtivajan katselmuksiini perustuen 6.5 swe ja 308 ovat parempia ja tehokkaampia nimenomaan kupariluodeilla.
Mielestäni molemmat ovat tehneet kupariluodeilla isompaa ja siis nopeammin hirven pysäyttävää reikää.
Molemmat ovat nuotioparlamentin tietojen mukaan siirtyneet marginaalikaliiperien joukosta ihan vakavasti otettaviksi hirvikaliipereksi. - Anonyymi
Ei mitään ongelmaa ole ollut 6,5 creedmoorin kupariluodeilla hirviä kaataessa. Tarkat osumat vaan, niin yhtä hyvin putoaa kuin .308lla.
- Anonyymi00006
🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌
🤪🤪🤪🤪
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572804Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362409SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past921943Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301139Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155841Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80764Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52696Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43655