rullaluistelusta

osaamaton

Rullasuksista on käyty kovastikin tällä palstalla keskustelua, mutta ei itse tekniikasta. Hurahdin maastohiihtoon menneenä talvena ja meinasin jatkaa hommaa rullilla. Ostin swenorin perinteisen rullasukset isoilla pyörillä, että käy meno ilman asfalttiakin. MUTTA: Onko vika akassa vai suksissa, kun eivät kulje? Vaappuvat ja tärisevät ja ajautuvat erilleen, eli jalkojen asentoa joutuu koko ajan korjaamaan. Vuorotahtia en onnistu menemään ollenkaan, pelkkää tasuria vaan. Ja silloinkin ajautuvat erilleen. Lisäänkö harjoittelua vai olenko toivoton tapaus?

6

1736

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harjoittelulla.

    • katsos

      kun noilla kesäreiteillä ei ole latuja niin sukset joutuu pitämään suunnassa ihan itse. Pienen reenin myötä alkaa sujumaan automaattisesti.

    • vain

      Ei oo rullahiihto aivan niin helppoa kuin mitä voisi luulla :) rulliakin on tietysti monenlaisia, leveämmät pyörät yllättäen vakaammat kuin kapeat.

      ylipäätään suosittelisin hiihtoon hurahtaneille ei-kilpahiihtäjille rullaluistimia suksien sijaan -mahtaa olla aika paljon nautinnollisempaa (ja turvallisempaa).

      mut lykkyä tykö, jos valintasi olet tehnyt :)
      hiihtoa vaan paljon, niin kyllä se siitä vähitellen...

      • osaamaton

        alkaa sujumaankin. Kilometrejä takana muutama kymmen ja yhä vaappuu... mutta sujuu kieltämättä jo paremmin. Pisti vaan vihaksi, kun oma tyttö, 7-vuotias päästeli niillä rullasuksilla niin helpon näköisesti menemään.


    • osaamaton

      Nyt kulkee. About 250 kilsaa takana ja kulkevat ne! Ens kesänä hankin luikkarit rullilla!

      • Että jaksoit

        On sinulla sisua jaksoit vaan kunnes opit.Tuli vaan mieleen siitä kun sukset ajautuu erilleen, että jos ne tekee sitä laskuissakin niin pyörien akselit eivät ole kohtisuorassa suksen runkoon nähden.Sillon jompi kumpi suksi puoltaa, pieni hienosäätö riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      828
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      663
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      589
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      547
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      542
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      542
    Aihe