Hei
En nyt tajua tätä ulosottouudistusta..ollaanko me n. 2500-3000e /kk bruttona tienaavat tässä väliinputoajia jotka ei saa enää kuin yhden vapaakuukauden vuodessa? Kun uutisesta saa käsityksen että pienituloisille tulee se kolme automaattista vapaakuukautta vuodessa mutta toisen tuloluokan väelle vain yksi. Auttakaa viisaammat jos älyätte.
Ulosottouudistus
11
990
Vastaukset
- Anonyymi
Se apu tulee kaikille.
- Anonyymi
Miten? Mä käsitin ton uutisen perusteella että pienituloisille tulee automaattisesti kolme vapaakuukautta ja enemmän kuin kaksi kertaa suojaosuuden nettona saaville vain yksi. Olen aikaisemmin saanut kaksi vapaakuukautta vuodessa. Aion ruveta tekemään osa-aikaista jos tämä on totta :( Toisaalta sitten ei ole niin hyvä mahdollisuus päästä velkajärjestelyyn.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17665134I
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Yksi? No ei mulla tuossa tuloluokassa ollut 7v uo aikana kertaakaan automaattista vaparia, itse piti anoa jos oli tarve. Kerran anoin vapaakuukauden ja sain...
- Anonyymi
Ei voi olla todellista. Siis tämähän tekee sen että nyt kannattaa ottaa loparit ja mennä pienempipalkkaiseen työhön 😭
- Anonyymi
Jos on ollut tulorajamittaus ulosostossa niin on saanut automaattisesti kaksi vapaakukautta ja nyt saa ensi vuonna kolme vapaakuukautta.
Jos ei ole tuloajamittauksessa niin ei ole automaattisesti saanut yhtään vaan on se pitänyt anoa. Nyt nekin saavat automaattisesti yhden vapaakuukauden ensi vuonna.
Näin olen ymmärtänyt.
Riippuu siis onko tulorajanmittaus vai ei.- Anonyymi
Miksi uutisessa sitten puhutaan pienipalkkaisista ? Mulla on palkka 2500-3000e / kk ja multa otetaan 1/3 nettotuloista.. olenko siis tulorajamittauksessa?
- Anonyymi
Tulorajamittaus ja muu mittaus on selitetty esimerkiksi ulosoton sivuilla.
Käsitin niin, että jos otetaan palkasta 1 /3 niin ei ole tulorajamittaus
Tulorajamittaus on 2/3 osaa suojaosuuden ylittävästä osasta.
Mutta googleta tulorajamittaus tai ulosoton vapaakuukaudet tms.
Laskentakaava riippuu kuinka paljon suojaosuus ylittää palkan tai muun ulosottokelpoisen tulon.
Onko puolitoistakertaa, kaksi kertaa jne. - Anonyymi
Entäs jos alkaisi tehdä lyhyempää työaikaa ja palkka pienenisi sen verran että olisikin tulorajaulosmittauksen piirissä? Olisiko tästä sitten meille väliinputoajillekin helpotusta?
Ja joo, tiedän että ei ansaita helpotusta ja olisi pitänyt ajatella sitä silloin kun jätti velat maksamatta jne, joten sitä ei tarvitse tänne tulla enää opastamaan.- Anonyymi
Ja tulipa tässä vielä mieleen, että jos tulot pienenee siten että onkin tulorajaulosmittauksen piirissä, niin tuleeko ne 3 maksuvapaata automaattisesti heti käyttöön vai pitääkö nimenomaan tulorajamittauksen olla jatkunut jonkun tietyn aikaa? Jos on kuitenkin olosottoon maksanut palkasta yhtäjaksoisesti ennen tätä jo esim vuoden!?
- Anonyymi
Muistathan, että ulosoton helpotukset ovat väliaikainen ratkaisu velkaongelmiin ja että ne eivät poista velkaa itsessään. On tärkeää ymmärtää, että velkojen maksaminen ajallaan ja velkaongelmien hallinta ovat tärkeitä asioita, joten sinun tulisi pyrkiä välttämään velkaongelmat ja hoitamaan velkasi mahdollisimman tehokkaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841