Saunalla lämpimäksi koko talo.

Sauna, puulla lämpiävä tietysti.Saunan lämpö johdetaan tunnelipuhaltimella johon on liitetty haaroitettu muoviputki ympäri asuntoa.

Tunnelipuhallin on tosi tehokas, tuotto 5 m3/min isommalla mallilla.

CTec laturi , vapaa-ajan akku ja puhallin kiinnii akkuun. saunan lämpö ohjaantuu hyvin. Säätimelläs aa virtauksen sopivaksi.

motonet, biltema ainakin myy hakuun tunnelipuhallin.

Itse olen "parittanut " kaksi toisiinsa, teho nyt 10 m#/minuutissa!!!
28493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Mukana myös saunan haju koko mörskään.

Äänestä
  • Sauna kannattaa pitää puhtaana, niin ei haise.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Sauna kannattaa pitää puhtaana, niin ei haise.

    Kyllä puusaunaan on useimmiten pinttynyt savun hajua vaikka kuinka puhtaana pitää.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä puusaunaan on useimmiten pinttynyt savun hajua vaikka kuinka puhtaana pitää.

    Savun haju on miellyttävä kunhan se ei ole liian voimakas.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Sauna kannattaa pitää puhtaana, niin ei haise.

    Akkukäyttöinen lehtipuhallin ajaa saman asian.

    Äänestä

Kuulostaa hyvältä idealta. Kiitos, että jaoit. Tulevat talvet tulevat olemaan haastavia kaikille. Tätä ideaa voi soveltaa ainakin kylmälle mökille tullessa.

Sauna lämpiää paljon nopeammin kuin asuintiloissa oleva varaava hella. Sen takia me ollaan lämmitetty myös sauna aina mökille talvella tullessa. Saunassa on mukava oleskella ensi alkuun, tuvan lämpenemistä odotellessa. Samalla myös saunan ja tuvan välinen palomuuri vähän lämpenee, eikä ainakaan jäähdytä tupaa.

Äänestä

Mitä se loppupeleissä hyödyttää, saunaa saisi lämmittää jatkuvalla syötöllä kuin höyryveturia, ei kiukaassa lämpöä moneksi tunniksi varastoidu.

Äänestä
  • Loppupeleistä en tiedä mutta mökillä tarvitaan talvella tehokasta alkulämmitystä. Peltikamiina on siihen hyvä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Loppupeleistä en tiedä mutta mökillä tarvitaan talvella tehokasta alkulämmitystä. Peltikamiina on siihen hyvä.

    Niin on, eikä mitkään saunan ilmaa johdattelevat viritykset

    Äänestä

Minulla on merikontti ja maaliskuussa siellä oli aurinkoisella kelillä yli 20 C lämmintä. 12 v aurinkopaneeli ja siihen tuuletin kiinni . Akku pakko olla välissä että virta riittää eli normi aurinkosähkö jos käyttää tunnelipuhallinta.

Youtubessa oli ok video miten asento ja varjostus vaikuttaa paneelin tuottoon!!!

Merikonttiin kamina tai muu niin saa pimeälläkin lämmintä mökkiin.

Joku oli kehittänyt hiekalla täytetyn energia siilon, hiekka lämmitetään oliko yli 600 C.

Mä oon talvet yksiössä, vapaa-ajan akkua lataan ctecillä. Akusta saan virran lyhtyyn, led taskulamppuun ja tablettiin. Eli sama virta tarve kuin mökillä.

Yeah

Äänestä

Tollasen puhaltimen voi laittaa perinteisen tuvan uunin päälle, tehoa löytyy hienosti.

Joskus olen keittänyt Jerry kannuihin vettä ja laittanut uunin päälle avaruushuovan sisälle.

Talveksi voi tehdä lattian päälle toisen lattian, finnfoamia ja kakkoskakkonen ilmaeristeeksi siihen vaneri päälle. Mulla Savotan sissiteltta, sen olen levittänyt vanerien päälle. Sisälle öljytäytteinen patteri, homma.

Äänestä
  • Tein tupaan paksusta styroksista iglun. Ei tartte oikeastaan lämmittää lainkaan.

    Äänestä

Missä ovat kehumiset mahtavista Anteron konsteista ja niiden ylivoimaisuudesta ?

Äänestä

Miten lie toimitaan vanhassa kerrostalossa kun sitten nämä sähkönsäästötalkoot alkavat, ja todennäköisesti se on pikkupaikkakunnat, joilla säästetään, kun teollisuus joka tarttee sähköä paljon että koneet pyörii, on isommilla paikkakunnilla, enimmäkseen.
Toivottavasti ne sähkönsäästöjutut ovat kiertäviä kuten luvattu, eikä mennä siihen että osa ihmisiä oikeasti on ilman sähköjä tunteja kerrallaan.
Ketjussa on monenlaista: en oo vielä lukenut sähkökatkoista mediasta. Toinen asia se hinta. Tarvii olla kuin olemassaoleva sähkösopimus. Pakastin, vartin kohti päivää hellan levyn käyttöä, niin laskua tuostakin tulee...

Äänestä
  • Muutan mökille, sähköverkon ulkopuolelle, kun sähkökatkot alkavat.

    Äänestä

Stop...Stop ne pienhiukkaset tukkivat ja likaavat hihhuleiden hengitystiet!

Äänestä

Päivän aviisi kertoo herrasta joka on asentanut saunan kiukaan olohuoneeseensa.

Äänestä
  • Minulla on otsalamppu ja vessanpönttöön sopivia muovipusseja hankittu. Muita valmisteluja en ole tehnyt tulevaan talveen. Mökille puulämpöön sitten, jos tilanne oikein pahaksi äityy.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Minulla on otsalamppu ja vessanpönttöön sopivia muovipusseja hankittu. Muita valmisteluja en ole tehnyt tulevaan talveen. Mökille puulämpöön sitten, jos tilanne oikein pahaksi äityy.

    Olen pitänyt koiria turhaa kulutusta aiheuttavina turhakkeina, kun kuluttavat 2 - 3 kakkapussia/ päivä.

    Pian tässä, maailman onnellisimpien ihmisten, maassa voidaan keskustella myös siitä, kuinka monta kakkapussia kuluu per ihminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Olen pitänyt koiria turhaa kulutusta aiheuttavina turhakkeina, kun kuluttavat 2 - 3 kakkapussia/ päivä.

    Pian tässä, maailman onnellisimpien ihmisten, maassa voidaan keskustella myös siitä, kuinka monta kakkapussia kuluu per ihminen.

    Keskikokoinen koira aiheuttaa päästöjä arvioiden mukaan 4 ̶ 17 hiiliekvivalenttitonnia vuodessa. Keskimääräinen auton käyttö aiheuttaa alle viisi tonnia vuodessa.

    Mutta autoilu siis on pahaa ja tarpeetonta. Pari isoa koiraa on viherpiiperöiden mielestä ihan OK, samoin pari lomareissua kaukomaille. Vaikka noista lomalennoistakin tulee yhtä isot CO2 päästöt kuin perusjantterin vuoden autoilusta.

    Mutta autoilu on turhaa ja lemmikit ja lentelyt pattajalle puita halaamaan perusvälttämättömyys.

    Äänestä

Tämä ketju antaa osviittaa Suomi24:n keskustelun ja keskustelijoiden tasosta, kiukaaseen perustuva lämmitysjärjestelmiä ollut olemassa mm. Ukko- lämmityksen nimellä.

Äänestä
  • Mulla on mummolämmitys, käyn ihan kuumana!

    Äänestä

Mitä näin ratkaisevaa seuraavaksi ?

Äänestä

Että saunan kuivatus asunnon puolelle... kaikenlaista sitä piheyksissään kokeillaan.

Äänestä
  • Oikeasti tämä on rahamiesten juttu. Mallisuorituksia ollut esillä mm. Sisäilmastoseminaareissa vuosien mittaan. Oikein hyvin kun hommat hoitaa, saa jopa tapetit tippumaan seiniltä... säästyy sekin vaiva siis.

    Äänestä

Taas jännittää miten nerokas idea tulee seuraavaksi jolla taas säästyy runsain mitoin kalista energiaa ?

Äänestä

Yhdysrakenteinen sauna lämmittää koko taloa ilman mitään lisävirityksiäkin. Helteellä turhankin tehokkaasti.

Äänestä

Kyseessä on Ukkouuni, jolla saunan kiukaalla saadaan lämmitettyä koko omakotitalo. Ei mikään uusi keksintö, mutta toimii.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sauna, puulla lämpiävä tietysti.Saunan lämpö johdetaan tunnelipuhaltimella johon on liitetty haaroitettu muoviputki ympäri asuntoa.

Tunnelipuhallin on tosi tehokas, tuotto 5 m3/min isommalla mallilla.

CTec laturi , vapaa-ajan akku ja puhallin kiinnii akkuun. saunan lämpö ohjaantuu hyvin. Säätimelläs aa virtauksen sopivaksi.

motonet, biltema ainakin myy hakuun tunnelipuhallin.

Itse olen "parittanut " kaksi toisiinsa, teho nyt 10 m#/minuutissa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu