Haluan poistaa vanhan maalin vanhasta leikkikalusta, missä on pyöreitä ja kolomaisia muotoja, Miten tuo olisi parasta toteuttaa ?
Jos käyttää maalinpoistoainetta, ei siklillä pääse joka koloon. En raskisi hioa puuta, mutta onko muuta mahdollisuutta, kuin vaurioittaa hieman myös puun pintaa.
Maalinpoisto pyöreästä puusta ?
3
942
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja vanhan maalin poiston jälkeen olisi taas tarkoitus maalata se uudella maalilla. Jos haluaa pinnasta kiiltävän, tässä tapauksessa kiiltävän mustan, pitäisikö pohjustus tehdä ensin jollakin muulla, kuin samalla maalilla, jolla lopullinen pinta maalataan.
Tai onko sittenkin parempi olla poistamatta vanhaa maalia kokonaan, vaan yrittää hioa vanha maali mahdollisimman sileäksi ja maalata vaan sen päälle pikkuhiljaa kerros kerrokselta.
Millä hiontapaperin numerolla hionnan viimeistely tulisi tehdä, jos haluaa todella tasaisen lopputuloksen. - Anonyymi
Vanhaa maalipintaa ei tarvitse poistaa. Hiot sen vaan karheaksi, jotta uusi maali ottaisi kunnolla kiinni. Lohkeillut tai halkeillut maalipinta on tietysti hiottava sileäksi.
Kolot ja muut huonot kohdat on korjataan pakkelilla ja pakkelipinta hiotaan tasaiseksi.
Pohjamaalaa koko lelu ensin pohjamaalialla, tarkistaa pinnan virheettömyys ja korjaa huonot kohdat. Kun pohjamaalattu pinta on kunnossa, hio se vielä kevyesti no. 240 heikkapaperilla. Pintamaalaa vaikka spraymaalilla kahteen kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1193984SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763305Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671927SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191381Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171292Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2261042Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62706
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695