On täysin mahdotonta arvioida paljonko on tullut saunottu miesporukalla. Pelimatkoilla ja kuntosalilla aina, seuran saunailloissa, mökeillä aina, poikien laivaristeilyillä aina, kalaretkillä telttasaunassa, kokousiltamissa, juhannus, uusivuosi, Lapin reissut, Pietarin ja Tallinnan matkat, lapsuuden kodissa serkkujen kesken, poikain synttärijuhlissa, polttareissa, lauttasaunoissa, Thaimaassa pari kertaa viikossa, hotellien saunoissa, kylpylöissä yms.
Noin kertoi suomalainen saunoja.
Saunojahan on monenlaisia kuten myös saunojia, on sähkölämmitteisiä aloitteleville harrastajille, ikilämpöisiä sähköllä kiireisille ja puulämmitteisiä asiaan hieman enemmän vihkiytyneille, sekä savu sellaisia sitten taitajille.
Sitten on myös kaikenmoisia mintulle maistuvia ja infrasellaisia myös.
Saunojia on myös joka lähtöön alalauteelta ylälauteelle ja ehdottomasti makaavia.
Ruotsissa luetaan sanomalehteä ja suomessa arvostellaan aihetta täytyykö olla niin että nahka palaa vai voisiko olla nautinnollinen lämpö.
Alastomuus ja sauna kulkevat käsi kädessä suomessa, mutta niin ei ole kaikkialla.
Sama pätee sukupuolten kesken, kyse on asenteesta ja myös tottumuksesta.
Kun saunoja oikein hienosäädetään, niin huomioidaan ilmanvaihto ja jopa kiukaan kivet, jotka ei aina olekaan kiviä vaan jotain muuta.
Pyytäisinkin pari kertaa viikossa Thaimaassa saunojaa valaisemaan minkälaisessa saunassa hän pari kertaa viikossa saunoo ja missä sauna sijaitsee?
Suomalaista saunakulttuuria thaimaassa.
3
145
Vastaukset
- Anonyymi
Saunoja joka vielä ei ole saunonut sukellusveneessä eikä avaruussukkulassa on mystinen rakas haavesaunoja joka on hyvä hyville ja paha pahoille, sekä jonka vierellä on turvallista kulkea kaikkien häntä kunnioittaen, mutta hänellä on yksi tyypillinen ongelma, hän päästää suustaan sammakoita.
Palstalla ei ole aiemmin vaikuttanut henkilö, joka olisi saunonut pelimatkoilla ja nyt saunoisi pari kertaa viikossa thaimaassa.
Pelimatkoja kun on harrastanut TT ja thaimaassa saunojaksi on ilmoittautunut 2010 ja Sensei, mutta kumpikaan heistä ei ole pelimatkasaunojia. Kerran meinasin tulla hulluksi saunassa kun sinne tuli tyttöjä putken pätkineen ja ne kysyi että onko mulla jöpö... Luulin että ne puhuu polku pyörästä ja sanoin niille että on mulla sellanen 24 tuumainen... tytöt tirskui ja sanoi että tuo on kyllä vaan korkeintaan yksi tuumainen...
- Anonyymi
Jaahas että silleen junttilassa on Flösö tynnyrisaunaporukkasaunonut paljonkin ja nyt pari kertaa viikossa myös täällä thaimaassa.
Unohti mainita kerrostalosossulääväkaksionsa konserni-isukin laskuun menneen taloyhtiön viikottaisen saunavuoronsa mamujen vuorojen välissä yksi tunti.
No vastaanpa täältä Chiang Maista saunamme vierestä, että puilla lämpenee.
$
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2336933SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2003553Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293366"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2232353SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1441841Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401807Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1211578Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141136- 1241108
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18964