Vaikka kesämökki onkin nyt talviteloilla, kannattaa alkaa miettiä kevään pihatöitä. Jos koko mökkitonttia ei ole vielä nurmetettu, on korkea aika alkaa miettiä miten keväällä hoidetaan tontti kuntoon.
Maansiirtoyrityksen voi jo nyt tilata kevääksi tasaamaan tontin ja levittämään nurmikkomullat. Siemenet voi kylvää heti keväällä ilmojen lämmettyä ja jo tulevana kesänä pääsee leikkaamaan nurmikkoa.
Kannattaa pitää mielessä että kunnollisten ihmisten mökkipiha ei ole luonnontilainen vaan koko tontti on hyvin hoidettua nurmikkoa rantaan saakka.
Kevään pihatyöt
9
185
Vastaukset
- Anonyymi
Aii sä oot vielä hengissä, oot sen nurmikon kanssa niin raatanut eettä sydän voipi pysähtyä kaikesta stressistä. Tilaa viljelijä penkomaan maatasi että saat hädässä perunia porkkanoita, punajuuria ym...
- Anonyymi
Vihannesten viljely kuuluu maanviljelijöille eikä niitä kunnollisen mökkiläisen pihasta löydy. Koko mökkipiha on nurmetettuna ja nurmikolla kasvaa muutamia hyvin hoidettuja koristeistutuksia.
- Anonyymi
Onko ollut kiire nurmen leikkuun kanssa, kun ei ole kuulunut pitkään pitkään aikaan? Vielä ehdit tilata asfaltin pihallesi ensikesäksi niin loppuu tuo järjetön nurtsin leikkaus
- Anonyymi
Lumi pitää sulatta suolalla, jotta nurmikon pääsee leikkaamaan kahdesti viikossa myös talvella. Lumi ei siis ole mikään tekosyy nurmikonhoidosta laistamiseen.
- Anonyymi
Kannattaa tilata ns. kaatopaikkamultaa eli kompostoitua skeidaa. Siinä ei kasva heti kättelyssä voikukkia ja rikkakasveja kuten peltomullassa.
- Anonyymi
Tosi on. Paikallinen isäntä toi pellolta multaa joka kasvoi pari vuotta samannäköistä rikkaa kuin perunanvarret.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi on. Paikallinen isäntä toi pellolta multaa joka kasvoi pari vuotta samannäköistä rikkaa kuin perunanvarret.
Näin muuten kävi meilläkin. Niitä isoja perunanvarsia kasvoi lisäksi aivan hemmetin tiheässä. Kottikärrytolkulla niitä nyhdettiin yksi kesä.
- Anonyymi
Hyvä että on alettu miettiä tämänkin palstan aktivointia ettei ihan jäähän mene...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351392- 1211172
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867