Tämän aamun Kainuun Sanomia lukiessa piti hieraista silmiään - ovatko Linnanvirran sorsat joutuneet välikappaleeksi kun ympäristöteknisen lautakunnan puheenjohtaja haluaa maksaa joitakin kalavelkojaan ex-kansanedustajalle. Tällaisen käsityksen kirjoituksesta saa.
Kirjoituksesta huokuu viha ja katkeruus - ei kai vaan väärä mies ole päässyt sellaiselle paikalle, jonne häbiliteettiä ei riitä? Olisikohan Kajaanin kaupunginvaltuuston tullut aika miettiä uudelleen ympäristöteknisen lautakunnan puheenjohtajan henkilöä?
Kirjoituksesta huokuu viha ja katkeruus - ei kai vaan väärä mies ole päässyt sellaiselle paikalle, jonne häbiliteettiä ei riitä? Olisikohan Kajaanin kaupunginvaltuuston tullut aika miettiä uudelleen ympäristöteknisen lautakunnan puheenjohtajan henkilöä?
Vastaukset 67
Vanhimmat
Miten sellainen valtuusto mitään miettii, jonka pj on samaa kastia?
Olisikohan mahdollista saada Ympäristöteknisen lautakunnan puheenjohtajan erottaminen vireille kajaanilaisten tekemän aloitteen pohjalta. Erottamisen peruste voisi olla vaikkapa vahingon tekeminen Kajaanin maineelle. Kuntalaisaloite on kai pakko käsitellä ja silloin tulisi selväksi se seikka, että hyväksyykö valtuusto ltk:n pj:n menettelyt.
Kyllä on asiaa, se viha ja kauna on uskomatonta ex-kansanedustajaa kohtaan käsittämätöntä meille tavallisille kansalaisille. Taitaapi olla nämä tämän seuran ”johtajat ”tuohoon vievää seulonta harrastavaa porukkaa?
Ei mitään hyvää ja sovittelevaa ole viimeaikoina ollut näköpiirissä. Missä on entinen/entiset hyvät ajat, sekä henkilöt-seulottujen listalla, sen he ovat kiitettävästi hoitaneet oman mielensä mukaiseksi. Nyt on tilanne se, että täällä asiat ovat niin solmussa, että niistä ei selvitä pään taputtelemalla. Eikö kukaan todella ota vakavasti, olisi kyllä viimeinkin aika saada oikeutta ja rehellistä peliä joka suhteessa.
Ympäristötekninen lautakunta on tehnyt HUOM! demokraattisen päätöksen ja ottaneet vielä lainsäädännön huomioon. Puheenjohtaja toiminut täysin asemansa edellyttämällä tavalla.
Olen seurannut tuota P. Kettusen soheltamista, vihaa vaaleissa menestyneitä. Jos kaksi ehdokasta ryhmästä saa yli puolet ryhmän äänistä ja raahaavat pienillä äänimäärillä mukanaan muita valtuustoon, johan pitää lyöminen alkaa. Eikös J. Sankilampi saanut tämän vihan tuloksena poistua, mutta onneksi Kuhmossa Jaana porskuttaa jälleen. Menestystä hänelle.
Pasi on yksi järkevimmistä poliittisen taivaan valtuutetuista Kajaanissa. Kateus se on P. Kettusella, keskity sinne kiikkustuoliin nauttimaan vanhuuden tuomasta rauhasta ja yhteisestä taipaleesta puolison rinnalla. Nyt on sen aika.
Pasille voimia, jatka voimallisesti hyvää työtäsi. Ääniä riittää!
Tämä kirjoitus on ilmiselvästi EA:n käsialaa. Katsotaan riittääkö hänelle ääniä kun tätä miestä noin voimallisesti puolustaa.
Jonkun pitää demokratiaa puolustaa, kun vähemmistö vaan nalkuttaa, napisee ja räkyttää joka helvetin asiasta - niinkuin nyt esimerkiksi sinä
Niinkuin sinäkin..totuuksiin kun puututaan sehän on teidän mielestänne nalkuttsmista.,,kuralla kaikki perujen toiminta täällä. Ainahan Ea on puolustanut , koska heillä on yhteistä niin paljon monessakin mielessä.
En nalkuta, napise enkä räkytä! Minä vain totesin 😊
Sinulla ei taida nuppi enää kestää 😂
Niin on sen kirjoittama…
Tuo sana ”voimallisesti” on hänen köyttämää sanavararastoa-kirjoitus on EA:n selkeästi
Kettuselle jaksamista näiden seulojien jatkuvasta solvaamisesta. Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa, eiköhän aita tule vastaan näille rakkikoirille jossain vaiheessa täydellisesti? Osin on jo tullutkin.
”Runsaallisesti” voimia P.Kettuselle tämän kirjoituksen myötä-kateutta ei ole ilmassa vaan P.Kettusen mollaamista tosiasioden esiin tullessa.
Se älähtää mihin kalikka osuu.
Samaa mieltä olen ja tedän asian , joten lautakunnan puheenjohtaja vaihtoon !!!!!!!!
Vaihtoon..
Luojan lykky että harjoittelette tätä vastuuta ottamista yhteiskunnan asioista sorsilla, eikä esim vanhuksilla. Se on kuitenkin pääasia ettei vain mihinkään sopuun päästä riitelemättä.
Onhan tämä sakkia syyttelevät aina vaan muita ihan järkyttävää tätä ei enää millään ymmärrä.!
Valheita ja kaikkea ilkeetä, sokeita kun ovat eivät näe syntyjä syviä, tunne-ja asennevammakin kulkee mukana kaikissa toimissa.
Aivan, jos pappakettunen miettisi ikäistensä pärjäämistä, kodinhoitoa jne., eikä sorsia. Saattaisi joku asia sillä sektorilla kehittyä. Ai niin kettunenhan on laulukuoron miehiä, ja varsinkin taustakuoron, ja varsin takana.
Täällähän ne "ällit ja tällit" kokoontuu : ) : )
Lehdessähän oli täyttä asiaa lainsäädännön kannalta!
Taitaa katkeruus kummuta ihan muualta kuin valtuustosta tai eri lautakunnista.....
Näin sinä luulet kun ”latvassa” ei edes puruja.
Tähän aikaan ruokkimisen lopettaminen tietää varmaa tuhoa sorsille ja hanhille. Ei ole "muuttomatkalla" lepo- ja ruokailupaikkoja.
Pelstuslaitos käy yksitellen noutamassa nälkiintyneet ja uupuneet linnut toimitettavaksi autolla etelään.
Horiskot hiljaa! Eläkeläiset olkoon hiljaa kun työläisten rahoilla elävätkin.
Ansaitulla eläkkeellä ja veikkausvoitollla makoista elämää..
Eikä tarvitse horista…
Itselläsikin edessä, ellet aikaisemmin kupsahda.
Taidatpa kuukahtaa sinä ennemmin..
Paras sorsa kuollut sorsa
Ja sinä elät ”siis” omassa kuplassasi:(
Minulla on Sorsia sukulaisina ja kyllä ne ovat elävänä parhaita...
Joessa paljon lisää, minulle on monenlaisia”eläinystäviä”
Eläinmaailmasta-ovat parhaita ja tasapuolisesti ottavat muutkin huomioon.
Meillä on postilaatikossa lintuja sorsat ja joutsenet…rotat kiinni köydellä postilaatikon jalassa😂
Kajaanin joen sorsien ruokinta laittomuudet on lopetettava heti. Päätöksen tehneet rikos vastuuseen ja ruokkijat myös osallisena ongelma jäte rikokseen. Kuten muuallakin Suomessa. Ympäristöön huonontavasti vaikuttaminen on rikos.
Siinä yaas yksi häntäveikko tai Santra/sinä et päätä..odotellaan valituksen päätöstä..voi mennä pilkäänkin..
Ympäristöteknisen lautakunnan päätös Linnanvirran vesilintujen ruokinnasta näyttää perustuvan jopa tahalliseen väärään tulkintaan . Kainuun soten lausunnossa tähdennetään lisääntynyttä rotta-ongelmaa Kajaanin eri kaupunginosissa mutta Kyynäspäänniemestä ei lausuta mitään.
Tosiasia on se, että sorsien ruokkiminen ei voi aiheuttaakaan mitään rotta-ongelmaa koska ruokinta tapahtuu veteen eikä maalle ja jäiden vahvistuttua ruokitaan jäälle.
Ympäristöteknisen lautakunnan puheenjohtajan mielestä paras sorsa näyttää olevan sellainen sorsa, joka on tapettu ja pistetty lautaselle - paskat kaupunkilaisten ja lasten iloista kesyjen lintujen kanssa.
Mikään ihme ei tuon lautakunnan pj:n toimet ole, kun on syntynyt negatiiviseksi niin käsittää aina asiat kiusanteko mielessä. Kuinka monelta onkaan kuulunut vaan kielteistä tästä tyypistä.
Rotat osaa uida ja sukeltaa, joten perustelu horjahtellee. Jäällä ruokkiminen on kuin maalle ruokkisi.
Kajaanin Ympäristöteknisen lautakunnan jouluinen ruokaresepti: 1. käy hakemassa Kynskiltä 7-10 kpl lihavia syötettyjä rottia 2 nylje ne ja laita pariksi vuorokaudeksi suolaveteen likoon 3 huuhdo 4 laita ne sähkösavustimeen n. kolmeksi tunniksi 5 jäähdytä hyvin ja jouluinen ruoka on valmis joko keittoihin tai suoraan leivän päälle.
Jos haluaa vielä tehostaa makua niin ottaa Kynskiltä vielä muutaman kesyn hyväkuntoisen sorsan höysteeksi.
Olet tässä maailmassa, tulkintasi on mitäänsanomatonta paskaa..jonninjoutavaa kun et muuhun kykene.
Oletko tässä maailmssa..kuuluu olla?
Ei vaikuta järki-ihmisen kirjoitutukselta reseptisi..vähä-älyiset tällaisia kirjoittelee:(
Suosittelen kaikkia käymään seuraamassa Linnanvirran sorsien ja joutsenten elämää ja myös jokapäiväistä ruokintaa - silloin rapisevat harhakäsitykset. Etenkin tämä tutustuminen olisi tarpeellista Ympäristöteknisen lautakunnan jäsenille, jotka eivät todennäköisesti ole ollenkaan jyvällä mitä siellä Linnanvirrassa tapahtuu.
Siellä ei todellakaan ruokita rottia eikä muitakaan haittaeläimiä vaan ylivoimaisen kaupunkilaisenemmistön tykkäämiä, jo noin 70 vuotta Kajaanissa olleita sorsia. Siis on jo monta sorsasukupolvea, jotka eivät ole koskaan muuttaneet talveksi minnekään vaan ne on elätetty ruokinnalla talven yli.
Tämäkö pitäisi nyt lopettaa ja tappaa syyttömät linnut nälkään ja pakkaseen?
Täältä taas POISTELLAAN näköjään … onko asialla oikeaan sattunut kommentti??
Meillä kun oli vieraita Etelä-Suomesta kävimme kuvaamsssa lintuja joella, lasten silmät loistivat ja kuvia viemisiksi etelään. Kerottuamme nämä tappotuomiot nousivat kyyneleet silmiin- todeten miten raakalaisten ja sydämettömien toimintaa? Tällaisiako terveisiä Kaajanin kaupunki haluaa meidän luonto kaupungistamme lähettää maailmalle? Kohta tulee kommentteja, jotka kuuluvat tuohon tappotuomio listaan. Edellinen kirjoittaja kirjottas todella hyvin tästä aiheesta.
Käydään hyvin usein ihailemassa lintuja, joutsen Suomen upea kansallislintu. Harhaluulot eivät edes ole kuuluneet meidän perhepiiriin. Näitä harhaluuloisia kun tuntuu olevan joka lähtöön ja ne tahot ovat tutut. Taitaa olla vaan Ympäristöteknisen lautakunnan pj:n koston väline Kettusta kohtaan?
Nämä kun ovat joka keväinen puheenaihe?
Rottapuheet ovat tekosyy saada vahvistusta näille tappotuomiolle-ymmärtäähän tämän suurin osa kaupunkilaisista, jotka haluavat pitää linnut-niinkuin ennenkin.
Ette kai kuitenkaan lapsille menneet kertomaan? Lintuja saa mielestäni lautalle tämän talven ainakin ruokkia.
.
Luonnoton paikkahan tuo on linnuille joiden kuuluisi painella etelän sulavesiin ja luonnonruokiin.
Lapsillekkn pitää olla rehellinen..eikä kuulu sinulle, mitä lapsillemme kerrotaanD
Sorsia on kuollut kuullema koiran karvoihin.
Pitäkääpä ne kauempana.
Ruokkipa petoja ja sorsia tai muita vllieläimiä, se on sekaantuminen ekosysteemiin, jota ei pidä tehdä.
On totta, että eläimiin ei saa sekaantua - parempi on pysyä Thaimaan tytöissä.
Tiedoksi vaan kaikille - minulle ei tee kesää eikä talvea kirjoittelipa Pasi Kilpeläinen minusta hyvää tai huonoa - jätän typerykset omaan arvoonsa. Minua vain harmittaa se, että koston ja kaunan välineenä käytetään syyttömiä ja harmittomia luontokappaleita eli Linnanvirrassa talvehtivia puolikesyjä sorsia ja joutsenia. Ja se, että tällaiset ovat päässeet kunnallisessa päätöksenteossa tällaiseen asemaan, jotta peli on mahdollista.
Se on raakaa peliä, jollaista peliä ei soisi kenenkään täysijärkisen pelaavan.
Tervehtien Pentti Kettunen
Täytyy todeta, että ei ole selväjärkisen toimintaa mikään muukaan,! Pelkkää riitelyä ja ajojahtia, solvaamista, valheita ym…Nyt sitten nämä linnut-eipä löydy sanoja kuvaamaan tätä touhua, joka on jatkunut muutaman vuoden ajan jo. Se on ainakin varma, ettei nämä kenenkään tähän seulojen seulottavaksi joutuneet ota pulttia näistä. Eiköhän karman laki astu kuvioihin? Jatkuvaa Kettusenkin retustelua ihan sikamaista sakkia, kun johdon pitäisi olla sovittelevaa ja lojaalia. Tätä ei näistä löydy mottona heillä”hajota, seulo ja kiitä”
Tartu Pentti vasaraan ja värkkää lautta ja syötä sorsia vaikka yötäpäivää. Se on sallittua ja jopa suotavaa. Mitä tuota netissä vinkumasn.
Sulla riittää tätä aikaa..odotellaan päätöksiä, jotka ovat lainvoimaisia. Sen jälkeen selviää menettelytapa, sinä et niitä määrää, etkä johda, vaikka olevinaan oletkin ”joku”
Eihän se ihan näin mene, että tartu vain vasaraan ja tee ruokintalautta. Joki ja ranta-alueet ovat Kajaanin kaupungin omistamia ja rakenteiden tekeminen ko. alueille on luvanvaraista. Minunko pitäisi yksityisenä tehdä Kajaanin kaupungin ympäristöteknisen lautakunnan vaatimia rakenteita ja ottaa myös vastuu rakenteiden kunnossa pidosta ja turvallisuudesta - kohtuuton vaatimus. Eiköhän se jo riitä kun me yksityiset talkoolaiset pidämme huolen Kajaanissa jo n. 70 vuotta eläneiden jokisorsien ruokinnasta ja hyvinvoinnista i l m a i s e k s i. Kaiken järjen mukaan lautan rakentaminen kuuluu kaupungille jos kerran kaupunki sitä vaatii - hoitaahan kaupunki muutkin hallitsemansa rakenteet mm. urheilu- ja liikuntapaikat.
terv. Pentti Kettunen
Ei kaupunki lauttaa vaadi. Se on vain ainoa vaihtoehto ruokinnan jatkamiselle. Kaupungin tehtäviin ei kuulu ruokintalauttojen rakentaminen.
Kaikki sorsat vain paistiksi sotkemasta vesiä. Älytöntä hommaa ruokinnalla pilata vesistöä.
Enemmän sitä saastaa tulee sun peräpäästä ja suusta…
POISTAAHAn tämä pitää tietenkin..mo-de-raat-to-ri…!!!??
Nyt 28.6. joki on tyhjä. Sorsakenraali voisi mennä keräämään ne sorsien paskat joen pohjasta, kun tuntuivat niin kovasti häiritsevän. Siinä olisi sopiva homma heikommalla älylläkin varustetulle.
Kyllä
Kuka se näin nasevasti kirjuuttellepi ja vieläpä asiaa????
Olipa ilo katsella kun sorsat tepastelivat nurmikolla ja etsivät matoja. Annoin niille ruokaa ovat niin kesyjä-tulevst luokse kun kutsuu ja hakevat syömistä.,neidän pihapiirissä kun ei ole mitää kylttiä.😄🦆🪿🦆
Nam nam, kohta onkin elokuu ja sorsan mehtuulle porukat pääsee. Kivasti sorsa oksentaa pullaa kun viimeisen henkosen heittää.
Sairas..hae apua jo jos etes ällyyt sitäkään
Näyttää sille, että kajaanilaiset eivät hyväksy Ympäristöteknisen lautakunnan kieltoa sorsien syöttämisestä - Vimpelinlammen rannan kieltokyltti on hävitetty juurimultineen. Uutta kieltotaulua ei kaupunki ole paikalle tuonut, joten sorsien ruokinta siellä sallittanee. Se on hyvä asia se!
Hienoa - linnut kuuluvat vesistöihin. On ilo ollut katsella niitä - sairas mieli ja negatiivinen asenne ja suhtautuminen kaikkeen on tällaisten/tällaisen luonteen ominaisuus. Tähän tuskin löytyy apua, sillä se on syvällä kallonpohjalla oleva asennevamma. Siispä me luontoa ja kauneutta rakastavat iloitsemme, että Kajaanin kaupungissa on ollut tällainenkin nähtävyys, joka nyt kaikin keinoin yritetään tuhota. Kostoa ja ilkeyttä - näitä seuratessamme 70 v. ajan ei ongelmia ole ollut.
Valitettavasti tämän sorsavihan takana on myös Kajaanin Perhokerho, jossa kuvitellaan, että sorsien ja joutsenien ruokkiminen Linnanvirrassa tuhoaa lohikalojen kutupaikat. Totuus on tietenkin se, että kutupaikat ovat tuhoutuneet jo silloin kun Kajaaninjoki on valjastettu vesivoimatalouden käyttöön.
Lintujen ruokkiminen Kajaanissa on kielletty!
Mikä tässä on niin vaikea kohta, että sitä ei ymmärretä?
Kävivät meidän pihassa ruokailemassa oli ilo katsella .. kukaan ei oke tullut kylttiä laittamaan..