Tietääkö kukaan hyvää Suomi-kirjaa??

kesäkuussa kohti Etelä-Amer...

Muutan joksikin aikaa ulkomaille ja ostaisin muutaman kotimaata esittelevän kirjan mukaani mutta tarjonta on s-u-r-k-e-a-a!! Elämmekö me oikeasti keskellä lehmiä poroja ja lampaita. Onko se SE minkä haluan kertoa kotimaastani? No ei ole. Haluaisin kertoa sen lisäksi myös muusta ja nykyaikaisesta elämäntavastamme. Onko tällaista kirjaa olemassakaan.

Jopa juuri ilmestynyt Kauneinta Suomea-kirja näyttää elämää epätodellisessa mummomaisemassa. Missä on nykyaika.

Osaatteko suositella?

3

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entäs se Roman Schatzin kirja "Suomesta, rakkaudella"? En ole lukenut, mitä nyt kirjakaupassa muutaman kymmenen sivua, mutta vaikutti ihan hauskalta tekeleeltä.

      "En nyt menisi ihan niin pitkälle, että kutsuisin Suomea paratiisiksi. Se on siihen helvetin paljon liian kallis ja kylmä. Mutta ollakseni taas ihan todella rehellinen: Niin hauska kuin minusta onkin valittaa, en koskaan ole oikeasti katunut tänne tuloa."

      Kannaltasi kätevästi kirja on samoissa kansissa sekä suomen- että englanninkielisenä. (Vaikka enpä minä kyllä tiedä minne päin maailmaa olet menossa.)

    • Helsinki kotini

      Viepä joku Helsinki-aiheinen kirja. Voit ruinata Helsingin kaupungin tiedotustoimistolta ihan ilmaiseksi. Tosin espanjaksi ei kai paljoa ole.

      Toisaalta, olen huomannut viedessäni ulkomaille kirjoja tuliaisiksi, että eivät ne ole kaivattuja lahjoja. Jengi Suomen ulkopuolella tuntuu olevan lukutaidotonta.

    • matkaoppaita

      tai esim.pure finland tai facts about finland...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5237
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4658
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4268
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3663
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2311
    Aihe