Sähkön todellinen hinta

Anonyymi-ap

Sähkön todellinen hinta Suomessa ei ole noussut. Meiltä perittävä hinta on noussut.
Jos suomalaiset tarvitsevat x määrän sähköä.
Suomessa tuotetaan x määrä sähköä.
Meille ei myydä tätä x määrä sähköä sillä hinnalla mitä se tuotetaan.
Vaikka Suomessa tuotettaisiin 10x määrä enemmän sähköä mitä suomalaiset käyttää. Meille ei sittenkään myytäisi sillä hinnalla millä se tuotetaan.
Sähkö näinnäisesti myydään pörssiin. Näinnäisesti pörssistä ostetaan sähköä pörssin korkeimman taksan mukaan. Tämä korkein taksa peritään meiltä suomalaisilta kuluttajilta. Eli joku käärii liiveihinsä tosi paljon rahaa. Meitä kusetetaan ja rankasti.
Niin kauan kun Euroopassa on maita jotka ei tuota riittävästi energiaa oman maansa tarpeisiin, niin kauan meiltä suomalaisilta kupataan rahaa.
Kukaan ei halua puuttua tähän , meillä kun on tämä energiapörssi.
Maakaasu nostaa hinnat pilviin.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/410fe10f-0a2d-464a-8228-581e1f6e5b2d

8

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsin sähkö siirtyy pohjoisessa Suomen verkkoon. Etelässä se siirtyy takaisin Ruotsin verkkoon. Joku raha siitäkin varmaan saadaan?

    • Anonyymi

      Nyt ajetaan Suomen talous syvään taantumaan.
      Ravinto ym paljon energiaa käyttävät (pien) yritykset ei selviä sähkölaskuista. Kokonaisia asuntoyhtiöitäkin menee konkurssiin.
      Suomalaisten varoilla rakennetut voimalat ym sähköä/energiaa tuottavat yritykset, myyvät energia pörssiin suurella katteella. Maksattavat suomalaisilla energiasta/sähköstä päivän kalliimmalla pörsissä myydyn sähkönhinnalla suomalaisten kulutuksen.

      • Anonyymi

        No varmaan, ... Sähkönmyynti vain sitä tuottaville, välistävetäjät saa painua hevon kuuseen..


    • Anonyymi

      Mitä järkeä on käydä töissä jos palkkasi varastetaan... Sähkön riittävyys saadaan kuriin kun sammutetaan kermaperseiden ylisuuret kulutukset..

      • Anonyymi

        Ja siihen auttaa hintakatto ja sähkön myynti tuhlareille hankitahintaa halvemmalla?

        Täällähän lähes aina kännipäissään kirjoittelevat komukit nyt huutavat jostain halvoista tuotantokustannuksista. Känniläisiltä jää ymmärtämättä, ettei Suomessa ole moneen vuosikymmeneen ollut riittävästi omaa tuotantoa. Pakko ostaa sähköä ulkomailta. Markkinahintaan. Tätä ei viinalla aivonsa marinoineet kommunistit tajua, vaan huutavat, että homma hoituu kansallistamalla voimalaitokset ;-D


    • Anonyymi

      Marraskuun sähköt ja mitä maksoi
      Päiväsähkö 650kWh
      Yösähkö 352kWh

      Sähkösiirtoyhtiö peri 52.44€ josta valtion veroa 41€
      Sähkömyyjä peri 249.73€ josta valtiolle vero 60€
      Yhteensä maksoin 302.18€ josta veroa 101€
      Eli valtiolle meni 33.3% maksamistani laskuista verona

    • Anonyymi

      Suomessa "ylimäärin" sähköä paikoin, mutta sitä ei voida siirtää verkkoon koska toimivia verkkoja ei ole riittävästi.
      On unohdettu rahanjako huumassa laittaa rahoja kunnollisten sähkösiirtokantaverkkojen rakentamiseen
      Osa tuulipuistoista seisoo tästä syysyä.
      Nyt aletaan vasta suunnitella että tämä energiapörssisysteemi ei oikein toimi tänä päivänä. Mutta tohditaanko puuttua kun joku taho on löytänyt "kultakaivoksen" tahkota rahaa panostamatta itse mitään. Joku maksaa kaikki tuotanko/ylläpidon ja sitten vielä maksaa reilun hinnan että saa läyttää maksamansaansa tuotosta. Herran pelko on syvässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      272
      6688
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      234
      6258
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5662
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      155
      4991
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      32
      3806
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      195
      3729
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3457
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      37
      3151
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      4
      3150
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      333
      2799
    Aihe