Luulin että on hyvä firma.
Miksi Ssab romahti yhtäkkiä?
Anonyymi-ap
17533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Joku Jp Morgan teki jotain, onko kyse väliaikaisesta notkahduksesta?
Jotkut varman huomasi että LINTILÄ LISÄ ! siis sähkön hinnan 6 kertaistuminen syö katteet
Siis jos rahat menee Ukrainan sotaan sähkölaskujen kautta niin eihän ne silloin näy tuloksen kasvamisessa !
Siis silloin osake ei voi nousta eikä osinko ole netisellä tasolla.
Yksinkertaista matematiikka tuo LINTILÄN LISÄ
Kannattaako kohta ostaa lisää jos vielä laskee? On varmaan ensi keväänä taas 6 euron osake ja maksaa vieläkin paremman osingon kuin viime keväänä?
ei maksa kun rahat ulosmitataan sähkölaskujen kautta Ukrainaan
Ruotsissa on myös sähkön hinta pilvissä ja rakentaminen nollassa !
Eli kysyntä laskee ja kulut nousee...se ei tee hyvää tulokselle
Kohta tulee hintakatto sähkölle.
Terästähän tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan kun Ukraina ja Venäjä on käytännössä kokonaan pois teräsmarkkinoilta.
Siis hetkinen...eihän venäjä ole teräsmarkkinoilta pois.menekki alkaa kohta puoliin kovana kun aloittaa ukrainan vanhoja alueita uudelleen rakentamaan osana venäjän federaatiota 🙂
Mutta eihän Ssab tietenkään Venäjälle toimita terästä.
Lama. Kaivapa historiatietoja, mitä tapahtui rautaruumiin... eiku siis Rautaruukin kurssille 2007-2009.
Myin toissapäivänä pois vaikka alkuviikosta myydessä olisin saanut paljon enemmän voittoa. Sitten kun putoaa 4,5 euron tuntumaan on aika alkaa ostamaan ja kunnolla?
Paljonko olet viimeisen vuoden aikana lyönyt indeksiä pataan tuolla menetelmällä että vekslaat osakkeita eestaas alle viikon aika-akselilla?
Joo, eipä ole niin usein tullut ostettua ja myytyä esim Ssab:t ostin Helmi-Maaliskuussa ja nyt myin pois kun alkoi taas romahtaan lupaavan nousun jälkeen.
Pelaat siis nousua ja laskua vastaan.
Ans kun vanhempi setä kertoo. Ei onnistu.
Osta hyviä firmoja ja pidä ne, 10 - 30 vuotta.
Pääset niin paljon parempaan tulokseen kuin tuolla, mitä olet nyt tekemässä.
Varmaan näin jos vaan hermot kestää pitää ne osakkeet jyrkkien laskujenkin aikana.
Ongelma tulee siinä että sun pitäisi arvata että koska se jyrkkä lasku on.
Onko se silloin kun on päivän pudonnut 10%? Se voikin nousta takaisin seuraavana päivänä.
Entä jos on viikko laskettu putkeen? Sehän voi alkaa nousemaan seuraavana päivänä.
Ei ne jyrkät laskut toteutuessaan käy hermon päälle kun et käy kyttäämässä niitä sun osakkeita koko aikaa. Opettelet sen että käyt max kerran kuukaudessa kattomassa miten menee.