Mista saisin ohjeen grillien teosta tiilistä ilman muurausta? Takavuosina jossain lehdessä oli sellainen ohje. Noin 16 tiiltä ladotaan päällekkäin pikagrilliksi.
Grilli ilman
muurausta?
65417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pohjaksi, tulenkestävät tiilet ja jääkaapin hylly ritiläksi päälle!
Et tarvitse saumauslaastia, halkeamia ei tule ja grilli kestää niin kauan kuin grillaajakin.
vanhempi grillaaja
Ainakin itselläni on muoviset hyllyt, joten nehän sulaa, mutta uunin ritilät voisivat olla paremmat tai kaupasta parilla eurolla olevat oikeat grilliritilät.
Matala kuoppa, muistaakseni styroksia (roudan vuoksi) ja/tai hiekkaa pohjalle, päälle betonilaatat. Sen jälkeen vaan tiiltä tiilen päälle ja grilliritilät sopiviin väleihin. Kyllä toimii! Tarpeen vaatiessa voit siirrellä tiiliä jos esim. ilmansuunta ei olekaan hyvä.
ladoin tiilistä pohjan hiekkamaalle ja sen jälkeen vaan tiiliä grilliksi, ihan niinkuin legoilla leikkisit...
ala riviä ei kannata latoa liian tiukaksi, jotta grillisi saa ilmaa alhaalta. jos se ei saa ilmaa se ei pala...
Älä laita liian isoa "tuuletusreikää" varsinkin
jos on vähänkään tuulisella paikalla grillisi.
Ei meinaa saada syttymään ja palamaan milläään.
itselläni ei ole mitään ilmareikiä muuraamattomassani grillissä ja hyvin toimii.
Kyllä ilmaa aina ulkona sen verran on, että tuli
happea saa.
http://www.myllymaenrauta.fi/teeseitse/ulkopoyta_ja_piha.htm