Ampumahiihtokisa tänään 15.12.2022 miesten pikamatka josta pika-analyysia minulta

Anonyymi-ap

Huomioni on tämä;
kaksi suomalaista urheilijaa saa yhden sakon ja sijoittuvat silti kauas kärjestä. Esimerkiksi kärkikymmenikössä on monta yhden sakon ampujaa, mutta heillä hiihto sujuu paljon paremmin. Perusongelma tämän kisan perusteella ei ole niinkään ammunnassa vaan hiihtovauhdin puutteessa. Paras suomiampumahiihtäjä tero seppälä ampui kolme sakkoa. Seppälän hiihtovauhdista en osaa sanoa nyt mitään, mutta muistaakseni viime kaudella hänen hiihtovauhti oli vähän epätasaista eli toisinaan ei hiihtänyt erityisen paljoa hitaampaa kuin kärki, mut toisinaan jäi liikaa kärjelle, muttei hänkään ole nyt varmaankaan parhaimmillaankaan maailman top10 tai edes top15 paras hiihtäjä. Tästä voisi yhteenvetona tehdä päätelmän eli esitän nyt hypoteesin; vika ei ole niinkään ampumisessa vaan hiihtovauhdin puutteessa eli katson nyt ns kokonaiskuvaa. Sama ongelma myös naisampumahiihdossamme. Hiihdossa me hävitään ihan liikaa. Mari eder tosin on parhaimmillaan top10 hiihtäjä koko maailmassa, muttei aina pääse sinne tasolle. Laittaisin siis ampumahiihtäjät hiihtolenkeille useammin. Ei se voi olla vaikeaa löytää kovempi hiihtovauhti koska me suomalaiset olemme tunnetusti hyviä hiihtäjiä murtomaahiihdossa niin annamme liikaa tasoitusta ampumahiihdossa olemalla kokonaiskuvassa ei niin hyviä suksilla. Miksei tätä asiaa ole korjattu ja onko tätä edes yritetty korjata?`??
Ihmettelen kyllä. Enkä ole mikään tämän urheilulajin asiantuntija nyt. Ihan peruslogiikallakin tuon kuvion voi ymmärtää vai mitä? En hauku suomiampumahiihtäjiä sillä on hieno saavutus päästä ylipäätään kisaamaan maailman cupiin josta nostan hattua kaikille urheilijoillemme. Hieno juttu ja niitä on kiva muistella kiikkustuolissa vanhana. Asiat voisi toki tehdä vieläkin paremmin jos meinaa saavuttaa esim arvokisoissa henkilökohtaisia /joukkuemitaleja.

5

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota palettia se Kulstadin Eki parhaillaan neuloo kasaan. Aiemmin sekä hiihdettiin että ammuttiin huonosti, nyt molemmat ovat jo välttävällä tasolla.

    • Anonyymi

      Mari äityi aloituksesta, oli pallipaikka lähellä.

    • Anonyymi

      Hyvään suuntaan on nyt menty, joukkueena kymppisakkia niin naisissa kuin miehissäkin.

    • Anonyymi

      silti:


      KAISA TAKAISIN TUKINVARTEEN

      sekä valmennusportaaseen että ladulle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      111
      9398
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8986
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6244
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5358
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4459
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      7
      4376
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4233
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4163
    Aihe