Ampumahiihtokisa tänään 15.12.2022 miesten pikamatka josta pika-analyysia minulta

Anonyymi-ap

Huomioni on tämä;
kaksi suomalaista urheilijaa saa yhden sakon ja sijoittuvat silti kauas kärjestä. Esimerkiksi kärkikymmenikössä on monta yhden sakon ampujaa, mutta heillä hiihto sujuu paljon paremmin. Perusongelma tämän kisan perusteella ei ole niinkään ammunnassa vaan hiihtovauhdin puutteessa. Paras suomiampumahiihtäjä tero seppälä ampui kolme sakkoa. Seppälän hiihtovauhdista en osaa sanoa nyt mitään, mutta muistaakseni viime kaudella hänen hiihtovauhti oli vähän epätasaista eli toisinaan ei hiihtänyt erityisen paljoa hitaampaa kuin kärki, mut toisinaan jäi liikaa kärjelle, muttei hänkään ole nyt varmaankaan parhaimmillaankaan maailman top10 tai edes top15 paras hiihtäjä. Tästä voisi yhteenvetona tehdä päätelmän eli esitän nyt hypoteesin; vika ei ole niinkään ampumisessa vaan hiihtovauhdin puutteessa eli katson nyt ns kokonaiskuvaa. Sama ongelma myös naisampumahiihdossamme. Hiihdossa me hävitään ihan liikaa. Mari eder tosin on parhaimmillaan top10 hiihtäjä koko maailmassa, muttei aina pääse sinne tasolle. Laittaisin siis ampumahiihtäjät hiihtolenkeille useammin. Ei se voi olla vaikeaa löytää kovempi hiihtovauhti koska me suomalaiset olemme tunnetusti hyviä hiihtäjiä murtomaahiihdossa niin annamme liikaa tasoitusta ampumahiihdossa olemalla kokonaiskuvassa ei niin hyviä suksilla. Miksei tätä asiaa ole korjattu ja onko tätä edes yritetty korjata?`??
Ihmettelen kyllä. Enkä ole mikään tämän urheilulajin asiantuntija nyt. Ihan peruslogiikallakin tuon kuvion voi ymmärtää vai mitä? En hauku suomiampumahiihtäjiä sillä on hieno saavutus päästä ylipäätään kisaamaan maailman cupiin josta nostan hattua kaikille urheilijoillemme. Hieno juttu ja niitä on kiva muistella kiikkustuolissa vanhana. Asiat voisi toki tehdä vieläkin paremmin jos meinaa saavuttaa esim arvokisoissa henkilökohtaisia /joukkuemitaleja.

5

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota palettia se Kulstadin Eki parhaillaan neuloo kasaan. Aiemmin sekä hiihdettiin että ammuttiin huonosti, nyt molemmat ovat jo välttävällä tasolla.

    • Anonyymi

      Mari äityi aloituksesta, oli pallipaikka lähellä.

    • Anonyymi

      Hyvään suuntaan on nyt menty, joukkueena kymppisakkia niin naisissa kuin miehissäkin.

    • Anonyymi

      silti:


      KAISA TAKAISIN TUKINVARTEEN

      sekä valmennusportaaseen että ladulle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe