Kertokaa

Luen aina tätä keskustelua,täältä oppii paljon, jos joskus tulee ongelmia omalle kohalle.Ihmettelen vaan kuinka paljon noita ongelmia on yleensä, mulla on ollut tietsikka joku 3 vuotta, ja kone on pelannut ongelmitta koko ajan.Mitään semmosta ei ole ollut jossa olisin tarvinnut apua. Onko näissä koneissa sama kuin autoissa, voi osua jokin huono yksilö kohalle. Mulla on torjunnat kunnossa,päivitykset teen ajallaan jne.
10586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...joitakin komponentteja ainakin,mutta enemmänkin käyttäjät ovat yksilöitä.

Äänestä

Jatka samaan malliin!

Äänestä

siitä mitä sillä koneella teet

jos pelaat pasianssia, maksat laskuja netissä ja surffailet turvallisilla sivuilla, ei varmaan ongelmia tulekaan

vähän kokeilunhaluisemmille niitä ongelmia tulee; toisaalta nämä kokeilunhaluisemmat sitten oppivat (joskus kantapään kautta) konettaan paremmin tuntemaankin

Äänestä
  • jopa joillakin aikuisviihdesivuilla, (järjen käyttö sallittu), koskaan ei ole ollut virus tai muitakaan örkkiongelmia!

    Äänestä

  • Ongelmat(on) kirjoitti:

    jopa joillakin aikuisviihdesivuilla, (järjen käyttö sallittu), koskaan ei ole ollut virus tai muitakaan örkkiongelmia!

    ..muuten perustuu se väite,että nimenomaan pornosivuilta tulee helposti viruksia tms?Varmaan sille on oltava jokin fakta selitys.Ei kai pelkkää luuloa?

    Äänestä

  • dille kirjoitti:

    ..muuten perustuu se väite,että nimenomaan pornosivuilta tulee helposti viruksia tms?Varmaan sille on oltava jokin fakta selitys.Ei kai pelkkää luuloa?

    Yks jos toinenkin täällä örkkiongelmaan apua kaipaava kertoo, että tulipa käytyä seksisivuilla ja sieltä tuli kylkiäisinä sitä sun tätä!

    Totuus on myös se, että örkkejä voi saada monilta sivuilta, joilla ei ole mitään tekemistä aikuisviihteen kanssa.

    Äänestä

Hankitaan pakettikone marketista, piuhat kiinni ja nettiin menoks'. Ei lueta ohjeita ENNEN käyttöönottoa, vai tuleeko niitä sitten niin vajavaisesti paketin mukana. Ainakin perus virusturvaohje pitäisi ostajalle mukaan antaa. Käyttiksen mukana, ainakin erikseen ostettuna, tulee opaskirja. Monikohan täältä APUAAAA!!!! hakenut on sen huolella lukenut.

Äänestä
  • laajakaista oli vielä uusi ja ihmeellinen, niin hankin sellaisen. Paikallisessa puhelinoperaattorin liikkeessä kysyin palomuurista, johon tiskin takana istunut virkailija totesi, "ei sitä tavallinen yksityishenkilö tarvitse".

    Siitä on aikaa, monen ajatusmaailma on sen jälkeen muuttunut. Onneksi!!

    Äänestä

Eräällä henkilöllä on ollu tietokone kuukauden päivät käytössä.On asennettu win kahteen kertaan.On ollut haittaohjelmia,on saatu rekisteri sekaisin,on asennettu toimimattomia ohjelmia,on saatu bios sekaisin,on päivitetty netistä kaikkea mahdollista ja kone tilttaa,on asennettu skinejä ja skypejä.Ei mikään tietokone pysy pystyssä tällaisella käytöllä.

Äänestä
  • on pysyny.
    ulkoisesta paska huussi modeemi kokeilu huolimatta.


    ps: nykyään on jo sisäinen modeemi.
    pss: windows löysi sen hyviiiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyrki kirjoitti:

Luen aina tätä keskustelua,täältä oppii paljon, jos joskus tulee ongelmia omalle kohalle.Ihmettelen vaan kuinka paljon noita ongelmia on yleensä, mulla on ollut tietsikka joku 3 vuotta, ja kone on pelannut ongelmitta koko ajan.Mitään semmosta ei ole ollut jossa olisin tarvinnut apua. Onko näissä koneissa sama kuin autoissa, voi osua jokin huono yksilö kohalle. Mulla on torjunnat kunnossa,päivitykset teen ajallaan jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu