Miksi energiatodistus säikäytti älväriasukkaat?
Saattaisiko se kenties hankaloittaa "talon" jälleenmyyntiä?
Saattaisiko se kenties hankaloittaa "talon" jälleenmyyntiä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eiköhän se säikäyttänyt kaikki muutkin. Tuollainen pakollinen ylimääräinen maksu.
Jos energiatodistuksessa sanotaan, että "villaa ylä- ja alapohjaan 20cm lisää" ja "koneellinen tulo ja poisto", hankaloittaa se HUOMATTAVASTi älsby-talon myyntiä.
Eli älsby-asujat, pitäkääpähän kiirettä sen myymisen kanssa! Kun enerkiatodistus tulee pakolliseksi, talo ei menekään enää kaupaksi.
Ne kun ovat olleet muualla jo pidempään ja kovempina voimassa nämä energiapihin talon vaatimukset. Meillä saadaan jopa vuoden 2006 säädöskiritysten jälkeen rakennella ja myydä muualle kelpaamattomia energiasyöppöjä. Älvsbyt tehdään, ainakin Ruotsissa valmistetut kovemmat energiasäädökset täyttäviksi kuin Suomen 2006 voimaantulevat. Joten repikää Repet siitä ;D Älvsbyn saa kaupattua, mutta kuinkas käy sen itsetehdyn "laatutalon".
Täysin perseestä oleva maksu. Kysymyksessä on
Enestamin jengin, talotekniikkalafkojen rikastuttaminen. Eikö ne surkeat huomaa asukkaiden
reaktioita, näkeehän sen heti, että kyseessähän
on tosi rahastamisen meininki. Toivottavasti
saadaan etujärjestöt liikkeelle pistämään kampoihin, me ei tarvita YIT, TALOTEKNIIKKA ym.
rahastajia norkoilelemaan nurkissa. En ainakaan
minä s:tana.
Kovemmille tuntui ottavan suomalaisia laatutaloissa asuvia.