Hei,
Minulla on jo vuosia ollut erittäin runsaita vuotoja. Ei riitä mikään suoja. Vuodot ovat olleet kuukausittaisia joskin epäsäännöllisyyttä on tullut ja välivuotojakin pari kertaa.
Raudan puutetta on hoidettu ja Cyklokspronia olen saanut vuodon vähentämiseksi.
Nyt tuli kuitenkin mustia pilviä joulun ylle. Lääkärin mukaan minun ei pitäisi vuotaa verikokeiden mukaan enää ollenkaan!!!! Vaihdevuodet ovat jo niin pitkällä. Eli siellä vuotaa oman tulkintani mukaan ihan jokin muu..
Ajattelin heti tietenkin syöpää. Se on mahdollista toki.
Mutta vuodot ovat tosiaan tulleet mitei kuukausittain. Olen terveen oloinen 49v.
Mikä voi vuotaa noin? Onko kokemuksia muilla?
Tarvitsen suuria Tena siteitä. Nekään ei riitä öisin. Valtavia hyytymiä ainakin yhden päivän ajan kuukaudessa. Niinkuin sanoin lääkärissä olem käynyt mutta olisi pitänyt aikaisemmassa vaiheessa mennä gynekologille.
Poikkeava vuoto- vaihdevuodet
3
890
Vastaukset
- Anonyymi
Hei, minulla on kohdussa isoja myoomia, jotka aiheuttaa anemisoivia verenvuotoja. Minulla on kohdunpoistoleikkaus tulossa joulun jälkeen. Ikää on jo 54 vuotta, mutta kuukautiset on jatkunut tähän päivään saakka. Viime kuukausina myoomien takia kuukautiset on olleet erittäin runsaat ja pitkäkestoiset. Olen jo toista kertaa anemiassa 1.5 kuukauden sisään. Ehkä sinullakin on myoomia? Ne tuntuvat olevan aika tavallisia vaihdevuosi-iässä.
- Anonyymi
Myoomit ovat mahdollisia siihen asti kunnes vaihdevuodet on ohi .Vaihdevuodet voivat aiheuttaa myoomeja.Näin netti antaa kertoa aiheesta.
- Anonyymi
Muistelen ettei nuo hormoniarvot määrittele pelkästään menopaussia eli kuukautiset pitää olla vuoden poissa mitatuista hormoniarvoista huolimatta. Gyne tietää paremmin kuin lääkäri. Todennäköisesti runsaiden vuotojen taustalla on kuitenkin jotain häikkää kuten joku täälä jo myomaasta mainitsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1926756- 1561965
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️531169Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421051Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991015Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6947Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249918- 41889