Aloittelija koneella....

moi.. haluaisin tähän NERO polttoaseman ...Miten ja mistä.?Onko internet Explorer hyvä pitää koneella vai onko toista jolla mennään nettiin....???? ...kertokaa kiitos..
5600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...ohjelma,asema on koneessasi.IE on selain,anna se olla ja jos haluat,voit ottaa toiseks selaimeks vaikka Firefoxin.Opera myös yksi mahdollisuus.Nämä lienevät niitä yleisimpiä.Lisääkin toki löytyy.

Äänestä

...aloittelija,kuten oikeastaan itsekin,onko sinun koneellasi virustorjunta / palomuuri asiat kunnossa?

Äänestä

Nero on vain ohjelma joka ohjaa CD-R/RW/DVD-R/RW jne asemaa ja usein saat perusohjelmat ostamasi aseman mukana. Itse ostin ja asensin HP DVD530i aseman muutamalla kympillä ja laite toimii hienosti. Muutaman päivän jälkeen kuitenkin kyllästyin mukana tulleeseen perusohjelmaan (Roxio) ja asensin Neron. Olen ollut hyvin tyytyväinen mutta nero on melko monimutkainen ohjelma jos et löydä suomenkielistä versiota.

Mitä taas tulee IE selaimeen, se on toimivin kaikista. Monet sanovat että esim Firefox on parempi, mutta minusta erot olivat lähinnä kosmeettisia. Oikein huollettuna ja asetettuna IE toimii varsin mainiosti. Se on kuin raitiovaunu; ruma, mutta vie perille.

Kysyit "kannataako pitää IE koneella"? Älä vain yritä poistaa sitä!! Jos asennat toisen selaimen teet uudesta niinsanotun default selaimen mutta jätät silti IEn rauhaan.

Äänestä

"Onko internet Explorer hyvä pitää koneella vai onko toista jolla mennään nettiin....????"

En nyt mene vannomaan, mutta ymmärtääkseni explorer on integroitu aika vahvasti itse käyttöjärjestelmään... Muistaakseni resurssien hallintakin on itseasiassa explorer, ja silläkin voi mennä nettiin... Eli pois sitä ei saa, paitsi tietenkin vaihtamalla käyttöjärjestelmää.

Mutta ei sitä kannata juurikaan käyttää... Tietysti ajantasaisella palomuurilla, virustutkalla ja haittaohjelmien poisto ohjelmalla varustettuna on ehkäpä IE:nkin käyttö jokseenkin turvallista, mutta toisaalta muut selaimet ovat suurinpiirtein ihan yhtä turvallisia ilman noita tutkia ja palomuurejakin.

Toki jonkinlainen palomuuri pitää olla, sillä muuten kone on aika suojaton...

Selaimeksi voisin suositella oikeastaan ihan mitä vaan paitsi exploreria, käytännössä kaikki muut ovat ihan turvallisia, mutta explorer on seula. Eikä pidä pelästyä heti jos jossain näkee uutisen tietoturva-aukosta, toki niitä löytyy varmaankin joka selaimesta, mutta jos IE:ssä on lähes 20 reikää paikkaamatta, ja muista tuskin edes löydetty yhtä monta reikää...

Itse olen käyttänyt mm. Netscapea, ja oopperaa. Ja tällä hetkellä käytössä on Firefox, kaikki ovat olleet ihan käyttökelpoisia selaimia, eikä ainakaan minun mielestäni mitenkään erikoisen vaikeita... Tietoturva on ollut sekin ihan hyvä, ei ole tullut mitään virustartuntoja, eikä liiemmin mitään haittaohjelmiakaan.

Palomuuriksi suosittelisin Zone Alarmia, mielestäni se on helppokäyttöinen, ja tehokaskin. Tietoturvaongelmia ei ainakaan ole toistaiseksi ilmennyt.

Ja lopuksi vielä semmoinen neuvo, että päivitysten tärkeyttä ei voi koskaan korostaa liiaksi. Palomuurit, haittaohjelmien poisto ohjelmat, selaimet ja tietenkin käyttöjärjestelmä itsessäänkin kannattaa pitää aina ajantasalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taksu kirjoitti:

moi.. haluaisin tähän NERO polttoaseman ...Miten ja mistä.?Onko internet Explorer hyvä pitää koneella vai onko toista jolla mennään nettiin....???? ...kertokaa kiitos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu