Oma näkemykseni on että paljon vaikuttaa voitelun valintaan se kuka suksien päällä seisoo. Esim. omalla kohdallani en ole saanut minkäänlaisia karvapohjia pitämään, siis jos oikein kunnolla potkaisee. Myös Sinisen Rexin ja Rode MG välillä oma kokemukseni on että Rode MG tökkii herkemmin (pikku)pakkasilla kuin Rex Sininen.
Kysymykseni kuitenkin on että kun puhutaan Rode Multigradesta tarkoitetaan Rode Viola MG jonka käyttöalue 0 - -2 celsiusta on Keski-Euroopan lumilla, ei Suomen (täällä se on -3 - -5). Näin ainakin mun purkissa lukee.
Samoin Rode 0 (eli Violet) alue Pohjois-Euroopassa -2 - -4 celsiusta, Keski-Euroopassa kylläkin nollakeli.
Missä käsitykseni mättää?
Roden voiteista
4
196
Vastaukset
- Anonyymi
Kyseessä siis ilmeisesti kävelyvauhtia hiihtävä pertsaaja.
Suosittelen tällöin nanosuksia.
Karvasuksi vaatii jo hieman hiihtotaitoa, jotta sen saa pitämään.
Voidehan tökkii myös jos suksia nostelee jatkuvasti tampaten ja korostetusti irti ladusta.
Mitä tulee lämpötilaan purkin kyljessä, niin monestihan ladulle valitaan pakkasella kyseistä keliä lämpimämpi pito alempiin kerroksiin.- Anonyymi
40-v olen hiihtänyt enkä niinkään kaivannut neuvoja itse suksen valintaan. Nanosuksilla voi kävellä mutta vain kävellä. Pykälää lämpimämmän kelin voide tulee pakkasella valita aina myös pintaan koneella ajelluille laduille. On totta ettei vauhtini enää päätä huimaa mutta en minä kysynytkään muuta kuin miksi Roden voiteista puhuttaessa käytetään noita Keski-Euroopan käyttöalueita.
- Anonyymi
Keski Euroopassa lumi on erilaista kuin täällä pohjoisessa. Siksi keski Euroopan pajoilta suksien hionnatkin ei meidän lumelle ajateltu.
Roden voiteluvinkkejä on netti väärällään. Länsinaapureiden nettikeskustelu aiheesta varsin laadukasta, kannattaa perehtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815