Media välittää jatkuvasti väärää tietoa sähkösyöpöistä laitteista ja järjestelmistä.

Anonyymi-ap

Unohdetaan näkökulmat kuka maksaa tai mikä on pääasiallinen lämmitysmuoto. Lattialämmitystä haukutaan ja lyödään kuin vierasta sikaa joka artikkelissa. Lattialämmitys on mitä energiaystävällisin lämmitysmuoto suorasähkölämmiteisessä asunnossa ja verrattavissa varaavaan takkaan. Se voidan lämmittää yösähköllä ja se luovuttaa lämpöä pitkän aikaa. Siitä hehkuva lämpö korvaa patterien ja muiden energiakulutusta. Lattialämmityksessä mitään ei mene hukkaan vaan lämpö nousee ylöspäin huoneistoon eikä laskeudu maahan, jos eristykset ovat kunnossa. Ainoa missä se ei kannata on kerrostalo, jos ei aio maksaa itse osaltaan ylimääräistä huoneiston lämmityksestä. Muun osahan maksaa taloyhtiö. Sama koskee myös vuokrallaista. Sähkökulut maksaa yleensä vuokralainen ja kylpärin sähköisen lattialämmityksen myös.

Vastaavia esimerkkejä on lukuisia. Uunin hukka lämpö tulee huoneiston lämmitykseen, samoin hellan, pölyimurin jne. Ei ne mene hukkaan muulalla kuin jos joku toinen osapuoli maksaa lämmityksen. Jopa hehkulamppu luovuttaa lämpönsä huoneistoon ja se on pois muusta lämmitystarpeesta.

Sen sijaan kaikki ulkona tapahtuva sähkönkulutus on hukkaa, kuten esimerkiksi talonumerovalon valaiseminen 100 W lampulla 10 tuntia/vkr tekee 1 kW eli nyky hinnoilla 0,5-1,0 €/vrk eli 200-300 €/v.. Se on ensimmäinen kohde jonka sammuttaisin, vaikka laki sanoisi muuta.

Median on syytä olla tarkempi, mistä puhuu, kenen mielsetä on edullista ja kenenelle asialla ei ole mitään merkitystä.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        142
        9437
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5384
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        27
        3749
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        47
        2573
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        32
        2215
      6. 71
        1973
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        143
        1952
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        231
        1720
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        139
        1454
      10. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        39
        1270
      Aihe