"Poliisiauto törmäsi Helsingin Itäväylällä pakettiautoon, joka suistui vastaantulijoiden kaistalle"
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009273517.html
Paljonkohan tulee ajokieltoa, pelkkää tuuria ettei ketään kuollut.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009273517.html
Paljonkohan tulee ajokieltoa, pelkkää tuuria ettei ketään kuollut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
TAAS? Sattuuko tällaista usein?
Tieliikennelain mukaan tienkäyttäjien on annettava esteetön kulku hälytysajoneuvolle.
Ilta-Sanomien uutisen perusteella näyttää siltä, että kolarissa on vain yksi syyllinen, hälytysajoneuvon kuljettaja, sillä esteetön kulku ei poista kolarin sattuessa vastuuta.
Väärin. Vallitsevan oikeuskäytännön mukaan yleensä kumpikin on syyllisiä. Se, että hälytysajoneuvon kuljettaja laiminlyö oman huolellisuusvelvoitteensa, ei sinällään poista vastapuolen velvollisuutta antaa esteetön kulku.
Sakot tullee molemmille, jos olosuhteissa ei ole jotain poikkeuksellista, minkä tarkastaakseni en kuitenkaan anna klikkausta roskalehdelle.
Kyseessä oli peräänajo. Suomen oikeushistoriasta löytyy hyvin vähän tapauksia, joissa perään ajetun ajoneuvon kuljettaja olisi syyllinen. Yleisimmät syyt ovat aiheeton äkkijarrutus, tai kiusanteko.
Jotta esimerkkitapauksessa perään ajettua rangaistaisi pitäisi syyttäjän todistaa, että kuljettaja laiminlöi TLL 2:4 §:ssä kerrotun tienkäyttäjän ennakointivelvollisuutensa. Tällainen toteutuisi esimerkiksi, jos kuljettaja kertoisi, kyllä minä kuulin, että takaapäin on tulossa hälytysajoneuvo, mutta päätin, etten piruuttani anna sille tietä.
Murhayrityshän tuo oli ja ihan selvä tapaus. Rikollinen poliisi yritti yliajamalla surmata kunniallisen kansalaisen.