Poikkeavan tilanteen vuoksi!

Anonyymi-ap

Tulisi välittömästi määrätä poikkeavat toimenpiteet jalkakäytävien hoidossa jotta Suomen sairaloihin ei tulisi kymmenien tuhansien liukastumisista johtuvia tapaturmia nyt kun sairaalat ovat jo täynnä!
Poikkeavan tilaanteen vuoksi riittävän korkealta tasolta tulisi määrätä jalkakäytävien suolaaminen jotta nyt lauhtuvan sään aikana jäiseksi muuttuvat jalkakaytävillä olisi sulaa kohtaa kävellä. Selittelyt kenkien suolaantumisella on pieni merkitys verrattuna ihmisten työkyvyn pitkäaikaiseen menetykseen? Ennen uusia pakkasia ohuneinkiin lumen tuloa tulisi olla jäästä ainakin 90%:sti poistettu koska kukaan ei voi nähdä kävellessä ohuenkaan lumen alla olevaa jäätä kävelyteillä!
Suolauksen ajankohdan alkaessa iltaisin noin klo 21.00 päättyen noin klo 03.00 jolloin vähiten arkipäivänä on ulkona käveliöitä, yötöitähän ahkerimmat kaupungeilla muutenki tekee öisin katutöitä!
Nyt siis on aikaa kolme yötä suolata, pelkkä hiekotus ei riitä jäänpinnalla, hiekanmuruset jäätyneen pinnalla monin paikoin vierivät kenkien alla kuin pienet kuulat!
Sekään ei varmaan haittaisi jos kaupunki järjestäisi eripuolelle niitä puulattikoita joita ennenvanhaan oli (nykyisin ehkä jotain muita tynnyreitä) joista taloyhtiöiden huoltohenkilöt voisivat talvella aina sulankelin tullessa ripotella heidän alueen jalkakäytäville (muina aikoina kaupunki pitäisi laatikot lukittuna ja tarkistaisivat samalla suolaa olevan riittävästi laatikoissa) vaikka Helsingissä kaupunki on jo kauan sitten halunut hoitaa taloyhtiöiden jalkakäytävät joita eivät kuitenkaan kaikkialla hyvin hoida?

Onko tahtoa tehdä poikkeavan tilanteen vuoksi pikaisia muutiksia?!?!?!

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hirveät määrä sulaa valuu tie sivuun maahan ja imeytyy pohjaveteen.

    • Anonyymi

      on ollut ruuhkaa ensiavuissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3950
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3455
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3397
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3337
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2991
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2905
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      74
      2628
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe