Tulisi välittömästi määrätä poikkeavat toimenpiteet jalkakäytävien hoidossa jotta Suomen sairaloihin ei tulisi kymmenien tuhansien liukastumisista johtuvia tapaturmia nyt kun sairaalat ovat jo täynnä!
Poikkeavan tilaanteen vuoksi riittävän korkealta tasolta tulisi määrätä jalkakäytävien suolaaminen jotta nyt lauhtuvan sään aikana jäiseksi muuttuvat jalkakaytävillä olisi sulaa kohtaa kävellä. Selittelyt kenkien suolaantumisella on pieni merkitys verrattuna ihmisten työkyvyn pitkäaikaiseen menetykseen? Ennen uusia pakkasia ohuneinkiin lumen tuloa tulisi olla jäästä ainakin 90%:sti poistettu koska kukaan ei voi nähdä kävellessä ohuenkaan lumen alla olevaa jäätä kävelyteillä!
Suolauksen ajankohdan alkaessa iltaisin noin klo 21.00 päättyen noin klo 03.00 jolloin vähiten arkipäivänä on ulkona käveliöitä, yötöitähän ahkerimmat kaupungeilla muutenki tekee öisin katutöitä!
Nyt siis on aikaa kolme yötä suolata, pelkkä hiekotus ei riitä jäänpinnalla, hiekanmuruset jäätyneen pinnalla monin paikoin vierivät kenkien alla kuin pienet kuulat!
Sekään ei varmaan haittaisi jos kaupunki järjestäisi eripuolelle niitä puulattikoita joita ennenvanhaan oli (nykyisin ehkä jotain muita tynnyreitä) joista taloyhtiöiden huoltohenkilöt voisivat talvella aina sulankelin tullessa ripotella heidän alueen jalkakäytäville (muina aikoina kaupunki pitäisi laatikot lukittuna ja tarkistaisivat samalla suolaa olevan riittävästi laatikoissa) vaikka Helsingissä kaupunki on jo kauan sitten halunut hoitaa taloyhtiöiden jalkakäytävät joita eivät kuitenkaan kaikkialla hyvin hoida?
Onko tahtoa tehdä poikkeavan tilanteen vuoksi pikaisia muutiksia?!?!?!
Poikkeavan tilanteen vuoksi!
Anonyymi-ap
2
195
Vastaukset
- Anonyymi
Hirveät määrä sulaa valuu tie sivuun maahan ja imeytyy pohjaveteen.
- Anonyymi
on ollut ruuhkaa ensiavuissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815520Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151522- 106961
- 78841
- 50832
- 41813
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44812Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56807- 56794
- 39779