Ennen suhtautumiseni saamelaisiin oli neutraali. Olen saanut tuliaisina noitarumpua, käsineitä, päähinettä yms..joita pidin esillä. Kun olen lukenut näiden huomionhakuisten ammattiloukkaantujien (Nuorgamin "woke"siskokset ja Petra "woke" Laiti) naurettavia ja myötähäpeää aiheuttavia ulinoita niin olen alkanut halveksimaan kaikkea saamelaisuuteen liittyvää. Leikkelin matkamuistot palasiksi ja heitin roskiin. Olen myös tehnyt aika hyvin selväksi ulkolaisille facekavereillekin, ettei Pohjoiseen kannata matkustaa, koska saamelaiset ovat riitaisaa woke-porukkaa eikä somessa kannata julkaista mitään saamelaisuuteen liittyvää matkamuistoakaan, koska mainitsemani huomionhakuiset woke-pimatsut alkavat uhriutumaan ja syyttämään kulttuurisesta omimisesta.
Miksi saamelaiset woke-city-pimatsut käyttävät Twitteriä, älypuhelimia ja farkkuja? Eikö se ole kulttuurista omimista? Nyt woke-pimatsut takaisiin kotiin (huom. kota) ja heimovaatteet päälle. Älypuhelimet roskiin. Tytöntylleröillä kun ei oikein ajatuksenjuoksu riitä molempiin suuntiin. On vain minä, minä ja minä.
Käykö muuten saamelaiset itse ostamassa matkamuistoja omista matkamuistokojuistaan? Esim. kreikkalaiset eivät käy ostamassa omista matkamuistokojuistaan krääsää vaan ne ovat turisteille. Ihan tiedoksenne tämäkin päivänselvä asia. Ennen en ymmärtänyt saamelaisiin kohdistuvaa vihaa, mutta nyt todellakin ymmärrän.
Nuorgamit ja Laiti woke-pelleily
Anonyymi-ap
1
1760
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658