Nuorgamit ja Laiti woke-pelleily

Anonyymi-ap

Ennen suhtautumiseni saamelaisiin oli neutraali. Olen saanut tuliaisina noitarumpua, käsineitä, päähinettä yms..joita pidin esillä. Kun olen lukenut näiden huomionhakuisten ammattiloukkaantujien (Nuorgamin "woke"siskokset ja Petra "woke" Laiti) naurettavia ja myötähäpeää aiheuttavia ulinoita niin olen alkanut halveksimaan kaikkea saamelaisuuteen liittyvää. Leikkelin matkamuistot palasiksi ja heitin roskiin. Olen myös tehnyt aika hyvin selväksi ulkolaisille facekavereillekin, ettei Pohjoiseen kannata matkustaa, koska saamelaiset ovat riitaisaa woke-porukkaa eikä somessa kannata julkaista mitään saamelaisuuteen liittyvää matkamuistoakaan, koska mainitsemani huomionhakuiset woke-pimatsut alkavat uhriutumaan ja syyttämään kulttuurisesta omimisesta.
Miksi saamelaiset woke-city-pimatsut käyttävät Twitteriä, älypuhelimia ja farkkuja? Eikö se ole kulttuurista omimista? Nyt woke-pimatsut takaisiin kotiin (huom. kota) ja heimovaatteet päälle. Älypuhelimet roskiin. Tytöntylleröillä kun ei oikein ajatuksenjuoksu riitä molempiin suuntiin. On vain minä, minä ja minä.
Käykö muuten saamelaiset itse ostamassa matkamuistoja omista matkamuistokojuistaan? Esim. kreikkalaiset eivät käy ostamassa omista matkamuistokojuistaan krääsää vaan ne ovat turisteille. Ihan tiedoksenne tämäkin päivänselvä asia. Ennen en ymmärtänyt saamelaisiin kohdistuvaa vihaa, mutta nyt todellakin ymmärrän.

1

1905

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1520
      2. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        725
      3. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        88
        708
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        578
      5. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        536
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        126
        536
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        518
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        516
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        500
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        483
      Aihe