eli puskajussit? Nyt puhutaan vain anoista.
Mihin katosi puskikset
Anonyymi-ap
42139
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Kyllä sä tiedät.
Anonyymien itsetunto kärsii kaikesta. Anot ovat arvostelun yläpuolella.
Tämä puskasta huutelu on paljon sivistyneempää toimintaa, kun sitä nimitetään anon oikeudeksi.
Loukkaukset ja ylenkatse rekattuja kohtaan sen sijaan säilyvät ja maalittaminen joukkuelaji.
Voisi ottaa käyttöön tuntemattomuutta tarkoittavan sanan ingoknito, se kuulostaa salaperäiseltä.
😎
Onko sinun itsetuntosi kovastikin kärsinyt?
Äläs nyt, olethan sentään Ano 00001.
Se olisi todella tyylikäs muutos.
Kehitys olisi silmälle mieluinen: puskajussi- puskis- anonyymi- ano- ingoknito.
Kehitys havaittavissa - edes nimityksessä.
oikea muoto: incognito
meikäläinen kyllä arvostas rekattuja ja jopa talllettaa niiden valokuvia
Joo minäkin tallettanut niitten valokuvia, niitä katsoessa nousee kuutollisuus että itse ei näytä samalta.
kiitollisuus
Puskajusseinahan runtemattomina kirjoittavista ennen puhuttiin, sitten lyhennettiin puskiksiksi. Puskis kattaa molemmat sukupuolet, ja kirjoittihan täällä ennen mainio Puskasuleima. Puskajussi taitaa olla myös armeijan puhekielessä oleva sana, liittyisikö siihen, että jääkäri liikkuu maastossa, jossa voi tarvittaessa piiloutua vaikka puskiin. Jänöjussilla on samanlaisia keinoja, ja sittenhän on olemassa myös maajussi, jonka elinpiiriin kasvillisuus likeisesti kuuluu.
Erilaisia Mikkoja on varsinkin vartiotehtävissä, kuten kipinämikko, ovimikko, baarimikko, mattomikko ja mikko kettu. Onnekas on onnenpekka, toisaalta löytyy myös resupekkoja. Matti voi olla oleilla kukkarossa tai nukuttamassa lapsia, siihen kelpaa myös unijukka. Sakottamisesta saadaan kiittää parkkipirkkoa, keskusta ja koko kylän informaatiota hoiti sentraalisantra, kahvia kittaa kahvikaisa. Avuliasaatu on valppaana, kylmäkalle latautuu pakastimessa.
Meistä on siis moneksi.
Unohdit koo-mikon.
Joo. Ano-rakki haukkuu toista ano-nyymiä ja monet haukkuu omaa ano-ppia.
Puskis on tosiaan jäänyt lähes pois käytöstä. Mutta voishan anonyymi olla ANIS.
Niin voisi olla anis, koska onhan alkkis, narkkis, mustis jne.
Tuo onkin jännä, että etunimistä tulee tuollaisia yleisesti tarkoittavia. . Muita tällaisia tulee mieleen läskimooses ja laiskajaakko. Aika usein näyttää olevan miesten nimiä DDDD.
Eivät puskikset olet kadonneet. Puskikset on rekattuja anoina.
Joo, ne suhisee kaislikosta kehuen itseään.
Juuri siitä ne tunnistaa. Ainoat, jotka niitä kehuu on ne itse anona.
Eli kun anonyymi kehuu itseään incongniittomaisesti, on hän salarekattu.
Meitä on moneksi.
Ihan vaan sivusta seuraten kysyn, koska joku ano on arvostellut toista anoa ja ylenkatsonut hänen mielipiteitään.
Ei ano anoa noki.
"Eli kun anonyymi kehuu itseään incongniittomaisesti, on hän salarekattu"
Mitä tämä aivopieru tarkoittaa ?
Itseltään salaa rekkautunut ?
Ihana olet. Nyt pärähti naurupärskeet ruudulle.
Kyllä anoissa on hauskimmat, huumorintajuisimmat tyypit.
Mehän ollaan vaikka missä rekisterissä tietämättäkin. Esim. rikosrekisterissä ja siviilirekisterissä.
Itseään arvostava palstalainen kirjoittaa nikillä ja liittää mukaan oman valokuvansa.
Luonnollisesti tämä herättää suurta kateutta niissä, joilla ei ole uskallusta menetellä samalla tavoin.
Voi ei. Miten sinä nyt noin tunnustat itsessäsi luonnollista kateutta. Oletko kaikille rekisteröidyille ja kuvansa laittaneille kateellinen, ano00018?
Uskallustakin sinulta puuttuu, voi voi.
. . . Tai ei oo sellaista kameraa että voisi ottaa selfien.
On niitä vähävaraisia. Halpispuhelinkin.
Kateushan on eräs ihailun muoto.
Kukapa ei haluaisi olla ihailun kohteena - täälläkin.?
Kyllä meikäläinenkin ihailee niitä, jotka esiintyvt täällä omana itsenään, nikillä ja kuvansa kanssa. Ei noin näkyvään esiintymiseen täällä läheskään jokainen pystyisi.
Me anot ymmärrämme elämää. Tarkkailemme paljastamatta itseämme. Meitä voi verrata salarakkaaseen.
Kommentoimme terävästi ytimeen osuen. Kiellämme aina kaiken itseemme kohdistuvan.
Anot ovat palstan suola.
Hyvä ME.
"Anot ovat palstan suola".
Osuit napakymppiin. Pieni vilkaisu
ketjuihin, joissa anot ovat enemmistönä ja huomio kiinnittyy kommentti- ja lukijamääriin.
Edullisimmat ns. älypuhelimet joiden hinnassa ei ole mainoskuluja, maksavat pakkauksesaan noi 120 euroa. Niillä voi kuvata.
Sellaisen pystyy vähävarainenkin hankkimaan.
Vähävaraisuus ei siten ole esteenä esiintymiselle täällä omakuvsn kera.
Minä toppuuttelen oman kuvan ja henkilöllisyyden paljastamista julkisilla keskustelupalstoilla. Turvallisuusriski.
Palstaa lukeneena olen tullut huomaamaan, että joillakin on puutteita tietotekniikan kanssa.
Digihyökkäykset ovat jokapäiväisiä. Hiljattain uutisoitiin vanhusten menettäneen huomattavia summia antaessaan pankkitunnuksia poliisina esiintyneelle, puhelimitse yhteydessä olleelle.
Olenpa nähnyt profiilikuvan julkaisseen rekisteröidyn kertovan milloin lähtee asioimaan pankkiautomaatille. Stalkkaajille oiva kohde.
Ei tarvitse olla älypuhelin jotta kamera löytyy
Voi sen profiilikuvansa laittaa oman tietokoneensa kuvatiedostostakin, vaikka rippikuvansa.
Täällä ei ole tiedossa kuin yksi nimi, jonka kirjoittaja itse on mainostarkoituksessa paljastanut. Yhtään ihmistä en tunnistaisi pienistä epäselvistä kuvista. Nikki ei ole nimi. Harva on paljastanut tarkkaa asuinpaikkaansa, se onkin viisasta.
"Ei noin näkyvään esiintymiseen täällä läheskään jokainen pystyisi."
Harva haluaa noin näkyvästi mokata itsensä.
Jos itseään arvostaa EI MISSÄÄN NIMESSÄ paljasta mitään itsestään
tällä rupupalstalla, jossa jotkut jopa vaalivat "palstaimagoaan" ollen tunnettuja
negatiivisesta maineestaan.
Miksi olet kateellinen ? Vain tyhmät kadehtivat muita.,
Kuvahaulla voi hakea esiin tietoja. Vaatii vähän näppäryyttä.
Kyllä aika moni rekisteröitynyt on asuinpaikkakuntansa paljastanut. Uskon osa ihan sinisilmäisyyttään.
Narsistit ovat asia erikseen. He vaativat huomiota keinolla millä hyvänsä.
"Kukapa ei haluaisi olla ihailun kohteena - täälläkin.?"
Veikkaan, että useimmille on täysin vieras ajatus kirjoittaa täällä
saadakseen IHAILUA ?!
Korkeintaan joku narsisti etsii täältäkin pönkitystä pienelle itsetunnolleen.
Eturivin Eetla eli Puskanarsisti heräsi haluamaan huomiota.
Jos pitää esim. kuukauden ruoka hankkia 120 egulla, ei mielestäni puhelin ole halpa.
Tutkitusti suomi24 pahin vihanpuheen paikka ja maahanmuutto yleisin kohde, ei ole vaikea ymmärtää ketkä sitä aiheuttaa.
Minun nuoruus ja aikuisikäni pääkaupunki seutu asuvana,on aina puhuttu puska jussit,puska ukot ämmät Tarkoitaen niitä jotka ryppäävät puistojen tuntumassa tai vievät tilan muita istujilta siellä kaljakaseineen.
Puskajussi on tarkoittanut myös maamiestä.