Tervehdys!
Sattuipa tässä taannoin niin loistava tuuri että pääsin kaverin "siivellä" lentämään purjekoneella. Siinä samalla iski kyllä sellainen kipinä alkaa itsekkin lentämään että ..
Siksipä sitten hiukan askarruttaakin lentolupakirjan hinta purjekoneella lentämistä varten. Täälläpäin lupa maksaa noin 2500e. Onko kenelläkään tietoa mitä maksaa muualla?
Toinen erittäinkiinnostava juttu olisi, paljonko pitää laittaa lisää hintaa että saisi lentää pientä potkurikonetta? Netistä kun en oikein osannut löytää haluamaani tietoa.
Kaikki koneiden nimitykset ja muu alan sanasto on vielä hiukan hepreaa, joten jos joku vain viitsii vastata niin mahdollisimman maanläheinen vastaus olisi kiva :)
Kiitoksia jo etukäteen :)
Lentolupakirja
15
20935
Vastaukset
- tota
Karhulan ilmailukerhon sivua. Taitaa maksaa l.lupakirja 850e, jos oikein muistan.
- Sohvatiikeri
Haepa kaupan lehtihyllystä tuo, siinä on haluamasi tiedot.
Purjelento on ihan oma lajinsa. Suuri osa purjelentäjistä ei lennä muilla koneilla, vaikka olisi niitä kokeillutkin, esim allekirjoittanut. Suomen Urheiluilmailuopiston kurssi on tosiaan 2400, varmasti hintansa väärti. Esim Nummelassa kurssi on 1750 - sekin oikein hyvä koulutuspaikka. Joillakin pienemmillä kentillä voi koulutus olla hankalampaa: miehitys on kovasti ohut.
"Pieni potkurikone" on ultralight, moottoripurjehtija tai "oikea" moottorikone (eli Cessna tai Piper). Moottorilentolupakirja on kerhossa n 7000, yrityksissä (esim BF) luokkaa 9000. Tuoreesta purjelentolupakirjasta ei ole juurikaan apua.
Ultrapuolella suurin vaan ei kaunein (vitsi, vitsi!) taitaa olla Mäntsälän Ilmailukero MILK. ULB-peruskurssi maksaa 3110. - TROS
Eli ilmailuviranomaisen sivuilta löytyy myöskin lista eri koulutuslupien haltijoista, kas näin:
http://www.lentoturvallisuushallinto.fi/files/lth/toimiluvat_ja_valtuudet_pdf/Koulutusluvan_haltijat.pdf
Vähän pitkä linkki...Kannattaa soitella eri kerhoihin ja käydä tutustumassa. Esim. yllä mainitussa Kymissä oli ainakin joskus muinoin melko ruuhkaista hommaa. Kannattaa myös selvittää, minkälaiset mahdollisuudet harrastamiseen on lupakirjan saamisen jälkeen (kaluston määrä, laatu yms.) Kyllä siitä purjelentäjän lupakirjasta (GPL) hyötyä on haluttaessa siirtyä muihin luokkiin. Kunhan ensin on lennetty 35 tuntia purjekoneella, niin ultralupakirja (UPL) tai moottoripurjelentäjän lupkirja (MGPL) irtoaakin jo viiden tunnin koululennoilla. Tässä tapauksessa hinta jäänee reilusti alle tuhannen euron.
Purjelennon ongelmana on se, että se vaatii sopivan sään, vuodenajan ja vuorokauden ajan... siis kesällä, aurinkoisella ilmalla ja päivällä. Tällaisina aikoina kaikki muutkin purjelentäjät haluavat lentää niillä ilmailukerhon harvoilla koneilla. Jos on aikaa oleskella kentällä päivätolkulla, niin homma varmasti onnistuu ja lienee melko mukavaakin.
Jos raha tekee tiukkaa, niin varsinainen moottorilento ja ns. yksityislentäjän lupakirja (PPL(A)) kannattaa unohtaa. Tällä alalla kaikki on kallista... lennot, koulutus, tarkkarit jne. Muissa lupakirjaluokissa ei juurikaan harrasteta rahankiskontaa esim. tarkastuslennoista.
Lisäksi tulee vielä lääketieteelisen kelpoisuustodistuksen eli "medikaalin" hankinta ja ylläpito. Uusinta on iästä kiinni ja mm. 50 vuotta on sellainen ikäraja, jonka jälkeen PPL-lupkirjan haltija joutuu uusimaan medikaalin vuosittain, kun taas muiden mainittujen lupakirjojen haltijoiden täytyy käydä lääkärissä kolmen vuoden välein. 30...50 vuotiailla vastaavat uusinnat olivat muistaakseni 2 vuotta ja 5 vuotta.
(PPL, MGPL, GPL, UPL, FI(UPL), FI(MGPL))
:-)- znz
Kiitoksia paljon vastauksista ja selvennyksistä noihin ihme kryptotermeihinkin :]
Tosiaan se lentäminen on ilmeisesti alkanut kiinnostaa muitakin. Lähin ja parhaat mahdollisuudet tarjoava seura täällä lähimpänä on perämeren ilmailuyhdistys. Kursseille on sisäpiiritietojen mukaan jo ilmoittautunut enemmän sakkia kuin oikeasti mukaan mahtuu joten voi olla että lentolupakirja tältä kesältä jäi sitten haaveeksi .. :(
Pitänee vielä tutkailla mahdollisuuksia.. Mitenkäs muuten kun näkö on niin huono kuin -7 molemmissa silmissä.. vaikuttaako kuinka paljon kun terveys muuten on hyvä?- LentäjäZ
Huono näkö on korjattavissa silmälaseilla. Koska arvot ovat noin suuret, varaudu siihen, että joudut käymään silmälääkärillä hakemassa todistuksen että silmät ovat muuten terveet. Tämä siis koskee purjelentoa ja muissa lentomuodoissa voi olla tiukempaa.
Mitä tulee harrastuksen aloittamiseen, niin monet kerhot järjestävät intensiivikursseja, joissa kurssilaiset majoittuvat lentokentän lähellä. Ainakin Räyskälässä onnistunee ja varmasti muissakin kerhoissa. Samalla näkee vähän muutakin maata kuin kotiseutua. Purjelentokerhoja on joka maakunnassa ja mitä pienenpi kerho sen parempi henki ja pienillä paikkakunnilla pääsee myös aloittelija lentämään. Eiku soittelemaan eri puolille maata :o)
Muista myös, että voit käydä teoriakurssin jo talvella ja lento-osa jää kesään. - TROS
LentäjäZ kirjoitti:
Huono näkö on korjattavissa silmälaseilla. Koska arvot ovat noin suuret, varaudu siihen, että joudut käymään silmälääkärillä hakemassa todistuksen että silmät ovat muuten terveet. Tämä siis koskee purjelentoa ja muissa lentomuodoissa voi olla tiukempaa.
Mitä tulee harrastuksen aloittamiseen, niin monet kerhot järjestävät intensiivikursseja, joissa kurssilaiset majoittuvat lentokentän lähellä. Ainakin Räyskälässä onnistunee ja varmasti muissakin kerhoissa. Samalla näkee vähän muutakin maata kuin kotiseutua. Purjelentokerhoja on joka maakunnassa ja mitä pienenpi kerho sen parempi henki ja pienillä paikkakunnilla pääsee myös aloittelija lentämään. Eiku soittelemaan eri puolille maata :o)
Muista myös, että voit käydä teoriakurssin jo talvella ja lento-osa jää kesään.Eli niinkuin tuossa jo mainittiin, teoriakurssin voi ainakin purtsikka kirjaa varten suorittaa jo talvella. Sen lisäksi, että kerhot järjestävät teoriakursseja, joissakin kaupungeissa myös kansalaisopistot saattavat moisia ottaa ohjelmaansa. Silloin hinta on, jos mahdollista, teorioiden osalta vielä halvempi.
Jo mainitun Räyskälän lisäksi ainakin Jämijärvellä on isompi "lentokeskus", jossa on mahdollisuus majoittua. Samalla näkee monenmoista muutakin ilmailua, tutustuu samanhenkisiin ihmisiin yms. Ei välttämättä huono vaihtoehto edellyttäen, että on mahdollisuus olla muutama viikko pois kotoa. - znz
TROS kirjoitti:
Eli niinkuin tuossa jo mainittiin, teoriakurssin voi ainakin purtsikka kirjaa varten suorittaa jo talvella. Sen lisäksi, että kerhot järjestävät teoriakursseja, joissakin kaupungeissa myös kansalaisopistot saattavat moisia ottaa ohjelmaansa. Silloin hinta on, jos mahdollista, teorioiden osalta vielä halvempi.
Jo mainitun Räyskälän lisäksi ainakin Jämijärvellä on isompi "lentokeskus", jossa on mahdollisuus majoittua. Samalla näkee monenmoista muutakin ilmailua, tutustuu samanhenkisiin ihmisiin yms. Ei välttämättä huono vaihtoehto edellyttäen, että on mahdollisuus olla muutama viikko pois kotoa.... kiinnostaisivat myös kovasti ihan senkin vuoksi että uusiin ihmisiin on aina kiva tutustua, mutta opiskeluaikana on kuitenki vähän vaikee livetä kesätöiltä kauemmaksi.
Hyvä ettei tuo näköhomma purjelentoa (ilmeisesti) rajota sitten sen kummemmin. Harmi vaan kun se moottorilentokin on jollakin tapaa myös alkanut kiinostaa, jos se sitten tulee siihen esteeksi. Mitenkähän näissä hommissa mahdetaan suhtautua laser-leikkaukseen?
On muuten ollu hienoa huomata, että purjelentoa harrastavat ihmiset ovat olleet "avosylin" ottamassa vastaan uusia harrastajia. Monesti, kun harrastajakunta on jollaintapaa pienempi, on tällaisen keltanokan hankala päästä mukaan kuvioihin..
Pitää kuitenkin vielä tutkiskella mahdollisuuksia käydä kurssi muualla kuin täällä Kemissä.
- znz
Pitää nyt vielä sitten hehkuttaa kaiken tämän innon keskeltä.
Sain eilen ilmottauduttua tutustumiskurssille, ja pääsin lentämäänkin :] Sain jopa muutaman kaarteen tehä itse \o/ Nyt sitten poltteleekin entistä enemmän taivaalle
Seuraavaa kertaa ja ensimmäisiä teorioita odotellessa... :)- Taukki
Itse pyörin naapurikunnassa...minkä/kenen kautta pääsit lentoon??
- zNz
Taukki kirjoitti:
Itse pyörin naapurikunnassa...minkä/kenen kautta pääsit lentoon??
piy/ventti :)
- hojo
se maksaa noin 6500-7500€
- Jäpälä^
Onko täällä kellään tietoa heko-lupakirjan hinta politiikasta?
- pepis
Ainaski tältä sivustolta löytyy hekohintoja. http://www.helitour.fi/ ,on aika tyyristä puuhaa, liekkö sitten antoisampaa ja muuten mukavampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941763
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581179Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181178- 961038
- 62833
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36811Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6754- 46706
Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.132698En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680