Sähkön myynti vain sähköä tuottaville...... Loppu se kuomasta syöminen...sähkösijoittajille jotka saa osinkoja ei korvausta sähkölaskusta... Pörssi on sijoittajia varten jotka ottaa riskin tai saa voittoa..... Mielestäni tavallisen ihmisen pakottaminen pörssin hintaa on laiton.. Eli ei ole itsemääräämis oikeutta ostaa sähköä tiettyyn hintaan..lakia muutettaisiin niin että on kiinteä hinta ja pörssi, ne jotka haluaa sijoittaa niin sijoittaa ja jos ei ole tarpeeksi tuotantoa niin maksaa omasta pussista... Näin sen pitäisi mennä... Muttei mene.. Nythän jos tuotantoa ei ole tarpeeksi niin lasku viedään kuluttajille jotta saadaan tulos pörssissä plussalle ja osingot sijoittajille..
Sähkömonopolia on muutettava
7
141
Vastaukset
- Anonyymi
Ei-yksityiset maantiet ja rautatiet kuuluvat valtiolle.
Näin eduskunta pystyy kontrolloimaan hintoja.
Sähkön tuottamisen ja myymisen suhteen voisi menetellä samoin. - Anonyymi
Kakki voittoa tuottavat yritystuella elävät yritykset myös valtion omistukseen
- Anonyymi
Onhan se nyt muutenkin menossa sinnepäin, kun yhä useampi yhtiö alentaa hintoja mutta vain oman alueen asiakkaille tai vain vanhoille asiakkaille. Asiakaskuntaa rajoittamalla saadaan se oma tuotanto tai halvalla hankittu sähkö riittämään.
- Anonyymi
Onko suomesta tulossa kovaa vauhtia liittovaltio
- Anonyymi
...siksi sitä sähköä ei haluttu rajoittaa että hinta saadaan pysymään korkealla... paitsi niissä kunnissa missä on hyvää sydäntä kansalaisille..toisakseen jos sähkömonopolissa palkitaan niin miksi tuottaa huonoa tulosta..
- Anonyymi
Mikä on "sähkösijoittaja"? Onko se sijoittaja, joka omistaa esim. Fortumin osakkeita? Jos on niin valtio = me veromaksajat olemme suurin "sähkösijoittaja"!
- Anonyymi
Kas näin lämpiää mökki, mökki lämpiää näin. Mummo kutoo suakkaa illan hömärtäessä kynttilänvalossa,nukkuu yöt makuupussissa..halpaa sähköä tuskin enää tulee, kun pirulle antaa pikkusormen niin se vie kokokäden.. Sähkön hintakatto olisi pirulle hyvä diili. Mulla on 20 centtiä housussa vaan, sen luoja antoi aikoinaan..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672021
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351439Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe55866- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen19779Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617