syötäviä kasveja luonnosta

Elikkäs, kun on kevät ja kaikkea niin mieleeni pälkähti, että voisinkos kerätä rotilleni jotain tuoretta luonnosta? Osaan toki perusteet; ei saa kerätä paikoista joiden ohi kulkee autoja (pakokaasu), eikä paikoista joissa käytetään hyönteismyrkkyjä tmv.
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mustikanvarvut, hiirenkorvalliset puiden oksat (koivu, haapa) voikukanlehdet (ehkä kukatkin), apilanlehdet/kukat ja tietysti myöhemmin kesällä kotimaiset marjat.

Oikeastaan kaikkea sellaista voi kokeilla mikä ei ole myrkyllistä/likaista.

Äänestä

Esim.krassi on oivaa lisää jyrsijän ruokaan.
Krassia voi kasvattaa ihan itse,siemen pusseja löytyy varmasti joka kaupan kukkasiemen valikoimasta.
Ihmisetkin käyttävät krassia erittäin paljon salaatin lisänä.On täysin myrkytöntä ja kyllä,syötävää.Ei meillä ainakaan rotilla tullut mitään ongelmia ja hyvin maistui:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pii kirjoitti:

Elikkäs, kun on kevät ja kaikkea niin mieleeni pälkähti, että voisinkos kerätä rotilleni jotain tuoretta luonnosta? Osaan toki perusteet; ei saa kerätä paikoista joiden ohi kulkee autoja (pakokaasu), eikä paikoista joissa käytetään hyönteismyrkkyjä tmv.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu