Ilmawebasto

Anonyymi-ap

Paljonko lämpö tulisi maksamaan c/ kWh, jos energiana käyttäisi löpöä, joka maksaa 1,5 €/l?

20

840

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on tämänkertaisen kyselyikäisen tekemän aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Selvittää lämmityskustannus löpöllä. Se kiinnostaa minuakin tässä vihervasemmiston pilaamassa maassa, jossa edes sähkön saaminen ei enää ole itsestään selvyys.


      • Anonyymi

        Pointti on sellainen, että suunnittelen omavaraista elämää ilman sähköverkkoa ja kyselen mökkiläisiltä neuvoja, koska uskon teillä olevan eniten omakohtaista kokemusta selviytymisestä ilman verkkosähköä.

        Ohjaa toki muualle kyselemään jos tiedät paremman paikan saada käytännön kokemusta tällaisesta.

        Aloittaja


    • Anonyymi

      Mieleen tulee, että mahtaisiko vielä jostain saada ostettua öljykamiinoita. Niitä käytettiin 70-luvulla yleisesti. Toimivat ilman sähköä ja lämmittivät hyvin.

      • Anonyymi

        Meillä on Upo Kultaliekki kamiina kotona ja taas käytössä. Se oli poissa käytöstä vuosikymmeniä, mutta tänä talvena ollut taas käytössä. Öljyllä lämmittäminen on sähköä edullisempaa tällä hetkellä.


      • Anonyymi

        Haas & Sohn


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haas & Sohn

        Nuorena muuten oli silloin vielä sähköttömällä porukoiden mökillä Haas&sohn öljykamina. Muistini mukaan vei polttoöljyä tosi vähän, harvakseltaan tankkia täyteen lirutettiin. Ja tuppasi olemaan vähän liiankin tehokas kun lämmön/tehon säätö oli simppeli mekaaninen venttiili.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuorena muuten oli silloin vielä sähköttömällä porukoiden mökillä Haas&sohn öljykamina. Muistini mukaan vei polttoöljyä tosi vähän, harvakseltaan tankkia täyteen lirutettiin. Ja tuppasi olemaan vähän liiankin tehokas kun lämmön/tehon säätö oli simppeli mekaaninen venttiili.

        Haasetsohnia saa netin mukaan edelleen
        https://www.haassohn.com/en/products/oeloefen


    • Anonyymi

      PÖ 1 litra on noin 10kwh. Sehän on noin 15cen/ kwh mikä menee hukkalämmöksi riippuu laitteesta.

      • Anonyymi

        Jos laite on sisällä, niin hukkalämpöä menee ulos ainoastaan savupiipusta. Toisaalta tällaisen Webaston savupakoputkea voi kierrättää ensin sisällä ja johtaa ulos vasta sitten kun pakokaasuun jäänyt lämpö on siirtynyt huoneilmaan. Silloin ainoaksi hyötysuhdetta alentavaksi tekijäksi muuodostuu laitteen sähkönkulutus.


      • Anonyymi

        On muuten hyvinkin edullista nykymittapuun mukaan. Saattavat ne, jotka eivät vielä ehtineet romuttaa öljykattiloitaan olla nyt tyytyväisiä.


    • Anonyymi

      Webastot tms on huono idea, lämpöä ei niilläkään edullisesti tule ja vaativat akun tai vastaavan virtalähteen...

      • Anonyymi

        Webastolla tms. lämmittäminen alkaa olla hyvinkin kannattavaa, jos mökin sähköistä joutuu maksamaan (kuten me) 45 snt sähkö 20 snt siirto.
        Webastojen sähkönkulutus ei ole kummoinen, mutta jollain perus autonakulla webasto toimii korkeintaan 10 h, eikä käytännössä sitäkään. Vaatisi melkein pakosti, että akku olisi jatkuvasti kiinni laturissa. Vaan olisihan akussa varakapasiteettia useammankin tunnin sähkökatkojen varalle.
        Webastot ja Eberit ovat vaan melkoisen arvokkaita ja noihin halpis kiinanvehkeisiin suhtaudun suurella varauksella. Toisaalta ne ei kyllä ihmeitä maksa... Merkkilämppärien pientäkään vikaa et korjauta parilla sadalla eurolla.

        Samoja ajatuksia ollut mielessä...


    • Anonyymi

      Kannattavinta olisi kokeilla kotikapasitoria ja varsinkin Anteron lukuisia konsteja ILMAISEN energian tuotannossa !!

      • Anonyymi

        Kapasitori neuvoja voi kysellä suoraan liikkeedtä lappeenrannasta. Eroaverkosta.com


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kapasitori neuvoja voi kysellä suoraan liikkeedtä lappeenrannasta. Eroaverkosta.com

        Kävinpä tuolla eroaverkosta.com sivuilla, mutta eihän siellä myydä mitään luotettavaa energianlähdettä, jonka avulla ihan oikeasti voisi erota verkosta.

        Luotettava energianlähde polttaa jotain, koska ydinvoimaa ei ole yksityiseen käyttöön saatavilla. Nuo tuulimyllyt ja aurinkopaneelit riittävät kesäkäyttöön, mutta eivät riitä Suomen talvessa.


    • Anonyymi

      Sekin palsta on vähään tyytyväisille jotka tulevat onnelliseksi vaikkapa 10 minuutin auringon paisteesta...

    • Anonyymi

      Neulaset ei kovinkaan yhteytä lehtipuiden lailla. Mm eräs v-venäläinen hankki juuri ilmakondensaattoreita viemisiksi.

    • Anonyymi

      Diesel auto ja löpöllä pyörittää, siitä lämpö ja valot kesämökkiin.

      Sama vaikka asuisi siinä autossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      419
      2044
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      198
      1639
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      151
      1509
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1196
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      999
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      928
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      72
      820
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      774
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      705
    Aihe