Parasta mökkeilyssä?

Anonyymi-ap

Mistä juuri sinä nautit mökkeilyssä? Itse nautin:

-Rantasaunan lämmitys
-Uiminen
-Saunominen
-Veneily Saimaalla
-Luonto
-Puuhailua (maalailua, terassin öljyämistä, halkojen tekoa..)
-Rauha ja rauhoittuminen

Joko odotat kovasti mökkikesää 2023? Itse kovasti odotan.

8

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähinnä rauha ja puuhailu. Saunakin ihan kiva mutta kiva jos peseytyminen olisi helpompaa.
      Oon järjestänyt itselleni mielenkiintoisia koneita ja vehkeitä. Välillä menee työleirin puolelle.

    • Anonyymi

      Myös mökin takapiha on hyvä ottaa käyttöön. Mikäli vain etupiha käytössä, takapihasta tulee epäsiisti risukkoineen. Takapiha tuo lisäksi hoidettuna lisää tilaa oleskeluun, ja vaikkapa pihapeleihin. (tennis, sulkapallo, kroketti, lentopallo).
      Etupihan voi rauhoittaa oleskeluun, missä syödään, perataan marjat, kuunnellaan musiikkia, luetaan kirjoja, kuunnellaan radiota.
      Monasti näkee takapihan huonossa kunnossa ja se vähentää sen käyttöä.

    • Anonyymi

      Mainitsemistasi vain nuo luonto, sekä rauha ja rauhoittuminen, että puuhailu.
      Mutta yksi tärkeimpiä asioita on puutarha, eli omenapuut, marjapensaat ja kukkamaat, jotka tuottavat iloa ympäsi kesän. Keväällä nousee lähes lumen keskeltä ensimmäiset krookukset ja sitten tulee muut sipulikukat. Ensimmäiset kukat ovat äärimmäisen tärkeitä aikaisin heränneille perhosille ja sitten kimalaisille. Pitkin kesää on sitten lukemattomia perennoja kukassa.
      Hienoa on olla mökillä kukkameren keskellä, juoda siinä ulkona kahvia katsella suurta määrää perhosia ja kukissa pöristeleviä kimalaisia ja mehiläisiä, aah, se on nautintoa. Ja jos japanilaisille on tärkeää kirsikkapuiden kukinta, niin näkisivätpä meidän isot vanhat omenapuumme kukassa.
      Sitten ovat linnut, lähinnä pikkulinnut. Meillä on tonttia useampi hehtaari, josta puustoa suurin osa. Tämä tarkoittaa sitä, että linnunpöntöille löytyy paikkoja ja niitä sitten onkin. Pelkästään päärakennuksemme ikkunoista näkyy useampi kymmenen pönttöä, joten hienoa on pesintää seurata. Useimmissa pöntöissä on asukkaat aina johonkin aikaan kesästä. Kyllä pönttöjä pitää mökillä olla.
      Onhan meilläkin erillinen hirsisaunarakennus, jossa on kertalämmitteinen Aitokiuas ja perinteinen muuripata. Kyllä siellä itse tehdyllä vihdalla ropsien kelpaa saunotella.
      Eikä ole pakko kesää odottaa. Olimme juuri nyt joulun aikaan kuusi päivää mökillä ja kyllä joulusauna laitettiin kuumaksi ja kesällä tehdyllä vihdalla vihdottiin kovasti.

    • Anonyymi

      Juovuksissa alastomana pihalla huutamista ei mikään voita!

    • Anonyymi

      Ihan on samat mielipuuhat.
      Saimaalla tottakai.

    • Anonyymi

      Ihan on samat mielupuuhat Saimaalla tottakai.

    • Anonyymi

      Samat odotukset, kuin aloittajalla.
      Poikkeuksena se, ettei mökki ole Saimaan rannalla, enkä juurikaan harrasta veneilyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe