Kuten alla olevasta tekstistä selviää Haso- asukkaita "palveleva" uusi toimija on valittu jo kesällä -22, tämä tieto on Hason sivulla.
MUTTA asukastiedotteena se jaettiin vasta juuri joulukuun 21. -22!
Tuli yllätyksenä, vaikka väistyvän Kiinteistö Tahkolan toiminnasta oli jo alkuunsa paljastuneita laittomuuksia, joista nämä kartelli kumppaneineen saivat sanktionsa sen mukaan myös.
Mutta miten ontuvaa ja onnetonta osaamisen laatua kaupungin toiminta / Haso hallinnon ym. oli tämän toimijan valinnan kanssa jo alkujaankin joka päättyi kuin "ksnsn lento"!
Voiko olla ettei tämän uuden valinnan kautta ei ilmene jotain uutta tai vastaavia kupruja?
Ilmoittavat sivullaan ( eri oma sivuisto Retta ) ovat jo 50-v. ajan toimineet alalla, joten voidaan odottaa kokenutta asiansa osaavaa kiinteistöpalvelua?
Silti aivan uusi nimi julkisemmin tarkastellen.
______________
"22.8.2022
HASOn isännöintipalveluiden kilpailutus on saatu päätökseen – 1.1.2023 lähtien isännöintipalveluja tarjoaa Retta
HASO on kilpailuttanut isännöintipalvelunsa hankintalain mukaisella neuvottelumenettelyllä. Kilpailutuksen myötä isännöintipalveluja tarjoava toimisto vaihtuu ja 1.1.2023 HASOn isännöintipalveluja tuottaa Retta Services Oy.
Asukkaille muutoksesta ja sen käytännön vaikutuksista tullaan viestimään tarkemmin koko syksyn ja alkuvuoden ajan, heti julkisiin hankintoihin liittyvän valitusajan päätyttyä syyskuussa. Pyrimme huolehtimaan siitä, että muutos ei näy negatiivisesti asukkaillemme.
Haluamme jo nyt kiittää nykyistä isännöintitoimistoamme Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy:tä yhteisistä vuosista.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Juha Viljakainen, [email protected] "_
Saimme vasta tiedon uudesta Haso-isännöinnin palvelujen toimijasta Retta Services Oy:ta 1.1.-23 alk.
5
954
Vastaukset
- Anonyymi
Joulukuussa 2022 Kiinteistöliitto tiedotti Isännöintoalan kartellisopimusten kartellissa mukana olleita sakotettuja osapuolia kuten nyt tämä ko. RETTA!
Markkinaoikeus määräsi sakot Isännöintiliiton lisäksi entiselle Realia Groupille eli nykyiselle Rettalle! Nimenmuutoksella peitellään vanhoja kupruja! Jos valituskierros Hason valinnalle ei tuo huomautuksia rähmäinen Retta aloittaa vuoden alusta kun samalla toinen rähmälä Tahkola lopettaa!
ERIKOINEN TILANNE!
HUOM. Nyt näyttää Haso Oy on työntänyt kätensä rähmään tämän uudenkin isännöintitoimintaan valitun R
joka sai mm. tuomion ja suuren sakon.
..."Markkinaoikeus antoi torstaina ratkaisun asiassa ja määräsi yhteensä 4,93 miljoonan euron seuraamusmaksut Isännöintiliitolle ja useille isännöintialan yritykselle. Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) toi helmikuussa 2021 julki selvityksensä kartellista ja vaati 22 miljoonan euron seuraamusmaksuja.
Markkinaoikeus määräsi sakot Isännöintiliiton lisäksi entiselle Realia Groupille eli nykyiselle Rettalle, Colliers Finland Groupille, Reim Groupille, Oulun Kiinteistötiedolle ja Suomen Kiinteistöhallinnalle ja Isännöinti Ilkka Saariselle sekä OP-Koti Kainuulle.
”Pidämme erittäin positiivisena sitä, että Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV on viranomaisena ollut tehtäviensä tasalla ja ottanut kartelliasian tutkittavakseen sekä saattanut kilpailulainsäädännön vastaiset menettelyt julki ja markkinaoikeuden ratkaistaviksi”, sanoo Kiinteistöliiton yhteysjohtaja Timo Tossavainen tiedotteessa.
Kartellista taloudellista vahinkoa kärsineillä on halutessaan mahdollisuus nostaa vahingonkorvauskanne ja hakea kärsityn vahingon korvaamista, Kiinteistöliitto muistuttaa. Jos taloyhtiö on aikeissa hakea vahingonkorvausta, yhtiön täytyy valmistautua osoittamaan kärsimänsä vahingon määrä."_
ILMAISKAA MIELIPITEENNE HASO TJ. ODOTTAA KOMMENTTEJANNE!- Anonyymi
"Retta aloittaa vuoden alusta kun samalla toinen rähmälä Tahkola lopettaa!
ERIKOINEN TILANNE!
HUOM. Nyt näyttää Haso Oy on työntänyt kätensä rähmään tämän uudenkin isännöintitoimintaan valitun R
joka sai mm. tuomion ja suuren sakon."
HASO teki juuri niinkuin hankintalaissa on määrätty. Valitsi parhaat pisteet saaneen eli RETTAn. Ei HASO voi hylätä tarjouksia sen perusteella, että hakija on saanut sakkotuomion. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Retta aloittaa vuoden alusta kun samalla toinen rähmälä Tahkola lopettaa!
ERIKOINEN TILANNE!
HUOM. Nyt näyttää Haso Oy on työntänyt kätensä rähmään tämän uudenkin isännöintitoimintaan valitun R
joka sai mm. tuomion ja suuren sakon."
HASO teki juuri niinkuin hankintalaissa on määrätty. Valitsi parhaat pisteet saaneen eli RETTAn. Ei HASO voi hylätä tarjouksia sen perusteella, että hakija on saanut sakkotuomion.Näin kommentoi jälleen "kaikkitietävä" ja osaava aso tietäjä! Jos tällainen päsmäri olisi esim. Hason tiedottajana tms. niin tämä osaisi nolata ja lyödä jauhot suuhun kaikin tavoin kysyjille!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Retta aloittaa vuoden alusta kun samalla toinen rähmälä Tahkola lopettaa!
ERIKOINEN TILANNE!
HUOM. Nyt näyttää Haso Oy on työntänyt kätensä rähmään tämän uudenkin isännöintitoimintaan valitun R
joka sai mm. tuomion ja suuren sakon."
HASO teki juuri niinkuin hankintalaissa on määrätty. Valitsi parhaat pisteet saaneen eli RETTAn. Ei HASO voi hylätä tarjouksia sen perusteella, että hakija on saanut sakkotuomion.Lain 81 §:n 1 momentin 6 kohdan nojalla Retta olisi ihan hyvin voitu sulkea kilpailutuksesta ulos:
81 §
Harkinnanvaraiset poissulkemisperusteet
Hankintayksikkö voi päätöksellään sulkea tarjouskilpailun ulkopuolelle ehdokkaan tai tarjoajan:
6) joka on tehnyt muiden toimittajien kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua, ja hankintayksikkö voi näyttää tämän toteen; - Anonyymi
Hei tiedoksi, että haso teettää erityistilintarkastuksen vuosilta 2020-2022. Siellä on jotain hämmentävää tapahtunut Tahkolan aikoina. Mitähän koiruuksia mahtaa Tahkolan puolelta harjoitettu.
https://haso.fi/2024/09/30/helsingin-asumisoikeus-oy-teettaa-erityistilintarkastuksen/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.878071Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675496Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232498Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362208Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71344Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190