Ja miltä veriviiru näytti lakanalla ja miten toiset naiset reagoivat siihen. Ihme, että tällaista saa julkaista.
No olihan Pohjolan poliisi kertoo -kirjassa tarkka kuvaus siitä, kun (muistaakseni) tanskalainen kilpapurjehtija raiskasi 13-vuotiaan neitsyen. :O Tämä mies raiskaili naisia ja tyttöjä käydessään purjehdustreeneissä.
Miksi pitää kuvata tarkasti? Miksei voi vain kirjoittaa, että sitten mies teki ikävän tempun?
Luin kirjan jossa afgaanityttö kertoi miltä 8-vuotiaana tuntui, kun aviomies yhtyi häneen.
3
1113
Vastaukset
- Anonyymi
Sain juuri luettua Edouard Louisin Väkivallan historia- opuksen ja se herätti samanlaisa kysymyksiä.
Louis kuvailee Pariisissa kokemaansa väkivaltaista raiskausta yksityiskohtaisesti. Välillä heräsi mieleen kysymyksiä onko kirjan tarkoitus erotisoida seksuaalista väkivaltaa vai mikä yksityiskohtaisten kuvailujen tarkoitus on.
Takakannen kuvauksessa kirjaa luonnehditaan että "Raa'an tarkkanäköinen tutkielma väkivallan syistä ja seurauksista, luokkayheiskunnasta, traumoista ja siitä, kuinka raiskauksen uhrin on kamppailtava pitääkseen tarinansa hallussaan."
Tavallaan tuossa annetaan yhdenlainen vastaus kysymykseen. Kun jollekin tiedetään tapahtuneen kauheuksia, yleensä muut alkavat kertoa hänen tarinaansa. Sama kollektiivisesti. Tietyistä ihmisryhmistä ja heidän kauheista tilanteistaan kertovat yleensä muut kuin asianosaiset itse. Asianosaiselta itseltään viedään omistusoikeus omaan tarinaansa kun muut omivat sen ja keksivät siitä omia versioitaan.
Ehkä yksityiskohtaiset kuvailut ovat vain keino saada oma tarina haltuun. Liian kliininen kuvailu ei ounaa koko tarinaa ja antaa vähättelevän kuvan siitä mitä se todellisuudessa konkreettisesti merkitsee joutua tällaisten tekojen kohteeksi.- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17677596E
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Korjaus otsikkoon:
kun mies raiskasi hänet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117