Kuuluuko elektroniikkarakentelu vielä peruskoulun opintosuunnitelmaan?

Anonyymi-ap

Ainakin meidän poika on ala-asteella kolvaillut piirikortille komponentteja. Jotain valmiita rakennussarjoja tekevät ja koteloivat tekeleen.

Onko tämä ihan opintosuunnitelmassa vain opettajan oman aktiivisuuden tulosta?

Itse tussasin tai valoton, kehitin ja syövytin piirikortteja yläasteella ja ammattikoulussa. Ala-asteella oli valmiit piirikortit.

2

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulunee opintosuunnitelmaan. Nykyään tuntuisi olevan tapana rakentaa jotakin rakennussarjaa ja selittää "siinä sivussa" jotain fysiikasta. Meille on tullut ainakin tarkkuus-peli joka piippaa jos osuu metallit yhteen. Sitten on kajari transistori-oskillaattori joka välkyttelee ledejä ja pärisee samalla ja nuorimmaisella on ollut jotain kemiaan liittyviä nesteiden johtavuus-mittauksia ja ph-määritystä. Tuntuu lähinnä, että oppiaineet ei ole enää ihan niin erillisiä kuin mitä aiemmin on ollut vaan kemian ja fysiikan tunnilla mitataan ja matikan tunnilla lasketaan jotain niistä mittauksista. En muista, että olisi ihan tällaista ollut homma joskus 90-luvun alussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe