Kuinka hankala ja kallis prosessi on saada lupa betoniseinän poistamiseen kerrostaloasunnosta? Ilmeisesti lupa kuitenkin tarvitaan?
Ollaan nimittäin etsitty asuntoa ja tuntuu että kaikissa 60-70-luvun kerrostaloissa olisi tarvetta kaataa seinä olohuoneen ja keittiön välistä. Toisaalta eihän asuntoa voi ostaa ellei tiedä onnistuuko tuollainen homma.
Seinien kaataminen
11
7778
Vastaukset
- mutta
oviaukolle voi saada luvan.
- konnari
Betoniseinä useimmiten kantaa yläpuolista välipohjaa ja sitä ylempiä kerroksia. Siten siihen koskeminen on todellakin luvanvarainen juttu. Ja kuten kaveri jo sanoi: oviaukon teko voi luonnistua kun käyt taloyhtiön kanssa rakennuslupaprosessin läpi lujuuslaskelmineen.
- irwun
yleensä ne voi kaataa, ei ne mitään kantavia ole.
soitto isännöitsijälle riittää, ei vaadi laskelmia.
- että
onko seinä kantava vai ei. Nyrkkisääntönä on että n.70mm seinät ovat vain erottavia väliseiniä ja parikymmentä senttiä paksut kantavia. Itse purin keittiön ja oh:n välisen seinän pois ja tein tilalle baaritason ja upea tuli. Lisäksi tein yhteen keveään väliseinään oviaukon saunaa varten. Muista selvittää taloyhtiösi kanssa mahdollisten rakennuslupien tarve ennen kuin alat töihin. Seinän poisto lupia tuskin tarvitsee ( saunan teko ainakin käyttötarkoituksen muutosilmoituksen/luvan )
- alkup.
Sitä olenkin miettinyt että mistä tietää onko seinä kantava vai ei? Selviääköhän isännöitsijätoimistosta tällainen? Se nyt on selvää että ne ohuet (mitä lie materiaalia) seinät ei kanna, se varmaan saisi itsekin hajalle... Mutta niissä asunnoissa mitä ollaan nähty on tosiaan ihan betonia kaikki huoneiden väliset seinät, no täytyy seuraavaksi tutkia seinien paksuuksia ja soittaa vaikka isännöitsijälle.
Joissain lehdissä on välillä näitä muutoksia esitelty, kun joku on kaatanut puolet seinistä pois ja saanut avaruutta asuntoon. On vaan ihmetelty että millaisen lupaprosessin vaatii. - jotta
alkup. kirjoitti:
Sitä olenkin miettinyt että mistä tietää onko seinä kantava vai ei? Selviääköhän isännöitsijätoimistosta tällainen? Se nyt on selvää että ne ohuet (mitä lie materiaalia) seinät ei kanna, se varmaan saisi itsekin hajalle... Mutta niissä asunnoissa mitä ollaan nähty on tosiaan ihan betonia kaikki huoneiden väliset seinät, no täytyy seuraavaksi tutkia seinien paksuuksia ja soittaa vaikka isännöitsijälle.
Joissain lehdissä on välillä näitä muutoksia esitelty, kun joku on kaatanut puolet seinistä pois ja saanut avaruutta asuntoon. On vaan ihmetelty että millaisen lupaprosessin vaatii.Minullakin oli ne ohuemmat väliseinät betonia, mutta ei ne silti olleet kantavia. Talo oli joskus 70-luvulla tehty kerrostalo, eli kyseessä oli betoninen väliseinäelementti. Purkaminen vaati timanttirälläkän, lekan ja pari riuskaa apumiestä, Pirun sotkuista hommaa,( vaikka teimme laudoista ja muovista teltan seinän ympärille, koko kämppä oli pölyssä...) mutta parissa tunnissa seinä hävisi
- Remontti edessä
jotta kirjoitti:
Minullakin oli ne ohuemmat väliseinät betonia, mutta ei ne silti olleet kantavia. Talo oli joskus 70-luvulla tehty kerrostalo, eli kyseessä oli betoninen väliseinäelementti. Purkaminen vaati timanttirälläkän, lekan ja pari riuskaa apumiestä, Pirun sotkuista hommaa,( vaikka teimme laudoista ja muovista teltan seinän ympärille, koko kämppä oli pölyssä...) mutta parissa tunnissa seinä hävisi
Sain tiedon seinien mahdollisesta kantavuudesta joltain kaupungin rakennusviranomaisilta missä insinööri katsoi rakennuspiirrustuksista kantavien rakenteiden sijainnin. Tämä palvelu ei maksanut yhtään mitään.
Vaikkakaan asunnossani ei lopulta ollutkaan kantavia rakenteita väliseininä niin en ole mitään muutoksia vielä tehnyt. Olisikin mielenkiintoista kuulla kuinka paljon itse muutos työt ovat maksaneet joltain joka on sellaisen jo tehnyt.(Eli käytännössä betoniseinän kaataminen tai siinä olevan oviaukon siirto) - ei mitään
Remontti edessä kirjoitti:
Sain tiedon seinien mahdollisesta kantavuudesta joltain kaupungin rakennusviranomaisilta missä insinööri katsoi rakennuspiirrustuksista kantavien rakenteiden sijainnin. Tämä palvelu ei maksanut yhtään mitään.
Vaikkakaan asunnossani ei lopulta ollutkaan kantavia rakenteita väliseininä niin en ole mitään muutoksia vielä tehnyt. Olisikin mielenkiintoista kuulla kuinka paljon itse muutos työt ovat maksaneet joltain joka on sellaisen jo tehnyt.(Eli käytännössä betoniseinän kaataminen tai siinä olevan oviaukon siirto)Kuten edellä kirjoitin, työ tehtiin talkoilla parissa tunnissa. Jälkityöt, eli lattian ja katon reikien paikkaus olikin sitten toinen juttu. Lattian uusin koko oh:n ja keittiön alalta mutta katto meinasi olla ongelma: oh:n katto oli roiskerapattu ja keittiön katto liipattu tasaiseksi ja 15 mm alemmaksi kuin oh. Tein entisen väliseinän paikalle baaritiskin jossa oli päällä katosta roikkuvat lasitasot, kattoon tein sokkelin jossa oli valot. Sokkeli siis peitti seinän jättämän reiän ja korkoeron. Tein itse kaiken eli työ ei tullut maksamaan mitään, tarvikkeisiin meni muutama tonni ( mk ) lopputulosta kehuttin kovasti ja asunto oli todella helppo myydä kun sitten aloimme rakentamaan ok:ta.
- saa helposti
alkup. kirjoitti:
Sitä olenkin miettinyt että mistä tietää onko seinä kantava vai ei? Selviääköhän isännöitsijätoimistosta tällainen? Se nyt on selvää että ne ohuet (mitä lie materiaalia) seinät ei kanna, se varmaan saisi itsekin hajalle... Mutta niissä asunnoissa mitä ollaan nähty on tosiaan ihan betonia kaikki huoneiden väliset seinät, no täytyy seuraavaksi tutkia seinien paksuuksia ja soittaa vaikka isännöitsijälle.
Joissain lehdissä on välillä näitä muutoksia esitelty, kun joku on kaatanut puolet seinistä pois ja saanut avaruutta asuntoon. On vaan ihmetelty että millaisen lupaprosessin vaatii.Jos taloyhtiö on antanut luvan jollekin toiselle osakkaalle joskus vastaavan seinän kaatoon, ei se lain mukaan voi sitä muiltakaan evätä. Eli kysäise isännöitsijältä/naapureilta onko jossain seinää kaatunut. Jos on, ilmoitus isännöitsijälle riittää. Muista tarkastaa seinän sisällä menevät sähköjohdot ja kaasuputket.
- Anonyymi
saa helposti kirjoitti:
Jos taloyhtiö on antanut luvan jollekin toiselle osakkaalle joskus vastaavan seinän kaatoon, ei se lain mukaan voi sitä muiltakaan evätä. Eli kysäise isännöitsijältä/naapureilta onko jossain seinää kaatunut. Jos on, ilmoitus isännöitsijälle riittää. Muista tarkastaa seinän sisällä menevät sähköjohdot ja kaasuputket.
Käsittämätöntä huttua, kantavan seinän kaataminen vaatii rakennusluvan! Älkää nyt hemmetti sentään menkö kaatamaan kantavia seiniä ilman lupia, tulee vielä katto niskaan tai isot vauriot ja joudutte maksumiehiksi!
- Anonyymi
Olipa hyvä että vihdoinkin saimme tuon tietoomme !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1892395
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,911714Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1861508Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141395Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2461223Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441154- 431030
- 98929
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan51857- 85855