Ei mikään ihme että ihmisillä on vaikeaa ymmärtää kissoja

Kissat osaavat 100 erilaista ääntä ja noin 34 erilaista elettä mikä tarkoittaa, että niiden sanavarasto on 580 717 429 720 889 409 486 981 450 mahdollista eri ääni ja eleyhdistelmää.
9388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kissa on hyvin älykäs eläin ja ehkä siitä syystä saanut kissavihat päälleen.

Äänestä
  • Koira on narsistin jatke

    Äänestä

Kissan häntä kertoo kaiken

Äänestä
  • Häntä ei valehtele

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Häntä ei valehtele

    Hännästä näkee ilot ja surut

    Äänestä

Älykkään lemmikin voi helposti kouluttaa etsimään huumeita, räjähteitä, hometta ja kadonneita ihmisiä metsästä sekä raunioista. Poliisi, tulli, rajavartilaitos ja sokeat käyttävät apunaan koulutettuja koiria, miksi kissoja ei ole kyseisissä tehtävissä?

Äänestä

Kissan voi helposti kouluttaa pysymään omalla pihalla, ettei mene naapureiden pihoihin ulostamaan ja levittämään toxmolpasma loisia istutuksiin, hiekkalaatikoihin ja kasvimaille.

Äänestä

Koiranvihaajat kritisoivat kun kissat eivät saa kaikilta arvostusta. Omistaja on vastuussa lemmikistään, ei kenenkään ulkopuolisen tarvitse olla kiinnostunut kissoista tai koirista.

Äänestä

meillä kissa ymmärsi paljon sanoja...esim pyörähdä siihen niin kissa pyörähti jalkojen eteen makuulle, haeppa karkkia niin kissa haki, jos kissalle huusi että heti pois sieltä niin kissa tuli pois esim linnunpöntöltä tai rannasta jne..kissat siis oppii sanoja ja niiden tarkoituksia. pentu kissana kissa näki ratktorin ja juoksi sisälle piiloon,sanoi että märkö tuli...niin siitä lähtien sana mörkö oli kissalle merkki että täytyy piiloutua..aina kun lumitraktori tuli talvella niin kissa piiloutui sängyn alle..kissat oppii siis eri ääniä ja niiden merkityksen varoitus jne. esim auto äänet se oppii helposti..mikä on talon auto ja mikä vieraan..tunnistaa omistajan sekä äänen että ulkonäön perusteella..meillä kissa katsoi aina ikkunasta ennekuin tuli sisälle onko vieraita ja jos oli niin ei tullut sisälle..joskus jopa vieraan haju sai kissan epäilemään että talossa on vieraita eikä tullut sisälle aivan heti..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kissat osaavat 100 erilaista ääntä ja noin 34 erilaista elettä mikä tarkoittaa, että niiden sanavarasto on 580 717 429 720 889 409 486 981 450 mahdollista eri ääni ja eleyhdistelmää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu