OH-CHF lentäjä

Onko Peter jo Citation II OH-CHF - firman pääohjaaja?
123174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onko tuossa jälleen kerran tavoitteena saada nimettömänä puskista käsin henkilökommentointia ja real-tv-tyyppistä saippuahuttua aikaan?

Olisi kiinnostavaa jos tällä palstalla olisi asiallista keskustelua ilmailusta, mutta ilmeisemmin kotimaasaa alan piirit ovat kovin pienet ja harvalla halustaan huolimatta on mahdollisuus elää lentämisellä ja sitten turhautuminen purkautuu eri tavoin.

:/

Äänestä
  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    🍑 ­­N­­y­­m­f­o­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17680103K

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Huoh.
Oli tuo aloitus trolliksikin aika surkea. J

Äänestä

OH-CHF? Sehän on/oli Chipmunk, eikö?

Sohvatiikeri II

Äänestä
  • Olisko kuitenkin OH-HCF se Munkki.

    Äänestä

Olet Peter tosi avoimesti kirjoitellut matkaraportteja ja luetellut lentämiäsi konetyyppejä tuntimäärineen ja tapahtumineen. Mitä on tapahtunut? Polttoaineen hinta rassaa, vai muuten vaan uraputki yläviistoon?

Äänestä
  • Saattaa olla että Peter ei lue näitä vuodatuksia. Hän lähti syksyllä maailmanympärimatkalle kesällä ostamallaan Honda Jetillä. Viimeksi olen miehestä kuullut/ nähnyt kun hän lähti Tahitilta Uutta Seelantia kohti joulukuussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Saattaa olla että Peter ei lue näitä vuodatuksia. Hän lähti syksyllä maailmanympärimatkalle kesällä ostamallaan Honda Jetillä. Viimeksi olen miehestä kuullut/ nähnyt kun hän lähti Tahitilta Uutta Seelantia kohti joulukuussa.

    Niin, jotkut joutuvat tyytymään elämässään pelkkiin henkilötrollailuihin, samalla kun toiset saavat kiinnostavia asioita aikaan elämässään, hyvin nuorina ja sitten vähemmänkin nuorina ja sillä välillä ;-)

    No, olihan tuolla nuorukaisella tukeva tausta ilmailuperheessä, hengittänyt ilmailua jo äidinmaidosta alkaen ja talouspuoli kunnossa, mutta saavutuksensa on aivan huima omassa lajissaan, lisäksi ultralla.

    "Mack Rutherford, 17, on nyt maailman nuorin maailman ympäri lentänyt"

    "17-vuotiaasta Mack Rutherfordista on tullut nuorin henkilö, joka on lentänyt yksin pienkoneella maailman ympäri. Rutherford lensi viiden kuukauden aikana 52 maan läpi viidellä mantereella ylittäen päiväntasaajan kahdesti sen jälkeen, kun hän teki lähtönousun Bulgariasta 23. maaliskuuta."

    "Mack haaveili lentäjäksi ryhtymisestä kolmevuotiaasta lähtien. Hänestä tuli maailman nuorin pätevyyden hankkinut lentäjä syyskuussa 2020, kun hän oli vain 15-vuotias."

    - https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/01b83c67-6586-484d-bfee-4c1cbebf56b5

    "A teenage pilot has become the youngest person to fly solo around the world in a small aircraft."

    "Mack, who comes from a family of aviators, ..."

    "Mack Rutherford, 17, celebrating in his Shark ultralight aircraft after landing near Sofia in Bulgaria on Wednesday"

    - https://www.bbc.com/news/world-europe-62667543

    Hieman "vanhempi" siskonsa teki saman hieman aiemmin.

    "Nuorimpana naisena maailman­ympäri­lentoa yrittävä Zara Rutherford, 19, lähtee matkaan Belgiasta"

    "Rutherford käyttää ultrakevyttä Shark Aero -potkurikonetta."

    - https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008200345.html

    "I am Zara. I am 19 years old. On the 18th of August 2021 I launched on a journey to fly solo around the world in a Shark ultralight aircraft. On the 20th of January 2022, 155 days later, I landed back in Wevelgem, Belgium. "

    - https://flyzolo.com/

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Saattaa olla että Peter ei lue näitä vuodatuksia. Hän lähti syksyllä maailmanympärimatkalle kesällä ostamallaan Honda Jetillä. Viimeksi olen miehestä kuullut/ nähnyt kun hän lähti Tahitilta Uutta Seelantia kohti joulukuussa.

    En tiennytkään, että taloustilanne oli niin huono. Voi hitsin hitsi. Minullekin tarjosi ilmaista lentoa.

    Äänestä

Kone korjaamon pihalla myynnissä, moottorit loppu, verotkin maksamatta. Ilmailubisneksen normitarina. Valitettavasti.

Äänestä
  • OH-CHF Citation?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    OH-CHF Citation?

    OH-CHF kyllä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko Peter jo Citation II OH-CHF - firman pääohjaaja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu