Kommuuni Espanjaan

Anonyymi-ap

Hei, tässä saatanallisia sähkölaskuja ja pirun kalliita ruokia maksaessa on herännyt ajatus lämpimpään muutosta. Olisiko ihmisillä kiinnostusta kommuunin perustamiseen jonnekin Torreviejan lähistölle? Palstoja olen katsellut, eikä ne hirveitä maksa. Isojakin tiloja on tarjolla paljon. Ajatuksena ehkä itsellä olisi ostaa pelkkä tontti ja ajaa asuntoauto sinne. Pikkuhiljaa voisi kyhätä aurinkopaneeleilla sähköä ja viljellä ja kasvattaa eläimiä puuhaten itsensä omavaraiseksi. Yksinkin pystyisin tähän, mutta porukalla olisi kivempaa. Oma pikku suomikylä, jos vaikka perustettaisiin?Mieluiten henkisiä ihmisiä toivoisin, mutta en mitään hippihörhöjä, jotka ei osaa muuta kuin imeä pilveä päivät pitkät. Sellaisia jotka osaa tai ainakin yrittävät tehdä jotain järkevää, olisi mukava saada mukaan.
Mä en sitten sitten toivo ketään "realistia" tallomaan tätäkin ideaa ennen kuin on alkuun päästy. Ne joille ei Torreviejan maailman terveellisin ilmasto kelpaa, voivat myös pysyä pois keskustelusta. Kommuunilla en tarkoita saman katon alla asumista, vaan jokainen asukoon miten huvittaa, vaikka teltassa, asunto-autossa tai puussa. En ole vähäänkään vihamielinen, mutta ihan tarpeeksi nähnyt keskustelupalstojen meinikiä, joten tällaiset raamit jos nyt tähän tässävaiheessa, niin pysytään kenties aiheessa. Ja P.s., jos joku tietää tuolla jo kommuunin olevan, niin infotkaa siitä! Itse en löytänyt mitään tietoa.

7

2230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aihe. Itse en niin pidä costa blankan alueesta kuin esim. Costa del solista mutta viihtyisin tuollakin

    • Anonyymi

      Moi, mielenkiintoinen ajatus.
      Onko vielä ajankohtainen?

    • Anonyymi

      ilmastonmuutos on se ongelma. Osan aikaa vuotta Epsanjassa on lähes mahdotonta
      olla kuumuuden takia. Miten olisi Tanskan Christiania Köpiksessä. Ilmaston kannalta parempi. Christianiassa olisi kommuunifasiliteetit jo valmiina.

      • Anonyymi

        Eli käytännössä tontti jossa olisi vesi ja sähkö? Jos pelkästään majoittua haluaa niin varmaan joku leirintäalue on parempi? Kesäksi tosiaan useammat suomalaiset haluaisivat pois. Mutta onnea jos toteutuu.


    • Anonyymi

      Saax siel pilhaa?

      Metsuri evp. 73v.

    • Anonyymi

      Hej kiva kuula että jokutoinenkin on kylästynyt tähän sukea olotila , olen asunut Fuengirolassa mutaman vuoden ja mieleni kyllä tulee ajat siellä , olisi pajon sanotava olsta siellä mutta ,olen jo aikunen mies.

    • Kiinnostava, onko aihe vielä ajankohtainen?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe