Joissakin tapauksissa poliisi voi vaatia ampumapäiväkirjaa. Kuinka tuollaisen voi edes saada jos käy yksin ampumassa kuten minä.
Täälä maaseudulla ei ole valvottuja ratoja ja kun olen radoilla aina arkisin eikä siellä juurikaan ketään muita näy niin ampumapäiväkirja on ihan omatekoinen eli pelkät omat merkinnät.
Ampumapäiväkirja
3
475
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä, pidä itse kirjaa ( myös valokuvat puhelimella, joissa käy ilmi vuodenaikojen vaihtelut, sää, vuorokaudenaika) käynneistäsi (paikka, pvm. kellonajat), ammutuista laukauksista, aseesta, kuvausta harjoituksen "aiheesta/teemasta/lajista", tuloksista/tuloskehityksestäsi.
Jos käyt aina ampumassa vain itseksesi voi tulla täydentäviä kysymyksiä : "Miksi käyt radalla yksin... ", (Itselläni vuorotyö aiheuttaa yksin treenaamista)
Vaivaa tuo vähän vaatii, mutta voi olla sen arvoista.- Anonyymi
Luvanmyöntäjälle ei kuulu ammutut laukaukset eikä mikään kaliiberi tms. Myöskään kilpailuista saatuja hopralusikkoja sinne ei kuulu viedä. Päivåmäärä, asetyyppi ja voi laittaa esim sra/practical mikäli harjoitus sen tyyppistä on ollut. Jos lajia harrastaa niin luulisi ettei nyt ylitse pääsemätöntä olis käydä 5 kertaa vuodes seuran/reserviläisten treeneissä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luvanmyöntäjälle ei kuulu ammutut laukaukset eikä mikään kaliiberi tms. Myöskään kilpailuista saatuja hopralusikkoja sinne ei kuulu viedä. Päivåmäärä, asetyyppi ja voi laittaa esim sra/practical mikäli harjoitus sen tyyppistä on ollut. Jos lajia harrastaa niin luulisi ettei nyt ylitse pääsemätöntä olis käydä 5 kertaa vuodes seuran/reserviläisten treeneissä?
Ei kuulu, ei todellakaan, vaan onko sitten perusteellisuudesta paljon haittaakaan...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645502Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22010938Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389755Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858568Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2736623Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302289- 411935
Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.61827