Maatalouslomittajat!

Anonyymi-ap

Minua kiinnostaisi alanvaihto.
Kotona on pieniä lapsia, onko lomittajan työ sopiva pienten lasten vanhemmille?
Onko työ aina 2 krt/pvä? Ja toki varmasti viikonloppu työtä aina?

Kuulisin mielelläni muita plussia ja miinuksia. Asialliset vastaukset tervetulleita.:)

12

1671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin yrittäjän näkökulmasta ei kuulista hyvälle pienten lasten vanhemmalle, jos täytyy huolehtia lapset hoitopaikkaan. Jos puolisolla säännöllinen työ, sitten ehkä toimii paremmmin. Myös lapsen sairastumisen takia poissaolo on yrittäjän kannalta erittäin hankalaa kesken lomituksen. Jos yrittäjä on lomallaan matkoilla ja lomittaja ilmoittaakin yllättäen jäävänsä kotiin hoitamaan sairasta lasta, se on erittäin hankala tilanne, koska lomtoimi ei siihen ehdi uutta lomittajaa järjestää, saati opastusta tilalle. En uskaltaisi ottaa sellaista lomittajaa, jos olisin kauempana 5ilaltw, enkä voisi itse tulla tarvittaessa taķais7n muutamaan tuntiin. Ja mitä lomaa sellainen olisi, jos koko ajan saisi jännittää, tuleeko lomittaja seuraavalle lypsylle.

      • Anonyymi

        muatallous"yrittäjää" pittee lommaulussa tukea...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        muatallous"yrittäjää" pittee lommaulussa tukea...

        Typerä kommentti.


      • Anonyymi

        Mistähän yrittäjästä tää puhuu?


    • Anonyymi

      En suosittele maatalouslomittajan työtä koska teet melkein aina työtä yksin koska muuten työtuntisi eivät täyty jos toinen maatalousyrittäjistä on kanssasi töissä. OLet ison riskin työmaalla jos eläin /eläimet pääsevät irti,miten toimit jos lypsät lehmiä eläinetn päästessä irti-vaukhoontumaan. Tässä työssä sinun on oltava monialainen osaaja ; hallitset koneet,maitohygienian,lypsämisen ,poikimiseen liittyvät asiat,vasikan hoidon ,jaksat fyysistä työtä esim.revit säilörehua jäätyneistä rehupaaleista. Ennen kaikkea tulet toimeen talon väen kanssa. Eläimet hoidetaan joka päivä kaksi kertaa päivässä ! Työmatkat ovat pitkiä koska kotieläintilat sijaitsevat siellä täällä pitkien välimatkojen päässä. KIerrä kaukaa maatalouslomitukseen liittyvät työt. Terveisein x-maataloustyöntekijä joka kuuli jokaikisen maatalouslomittajan haukut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Entisenä lomittajana suosittelen pysymään kaukana navetoista.Huonot työajat, paskanen työ,vittumaiset isännät, yksinkertaiset työkaverit.Ei tulevaisuuden ammatti.

      • Anonyymi

        Sitä vaan aikoinaan 90-luvun laman aikaan,oli vaan lomittajan hommia,joku meinas että,kai niitä jonkun aikaa voi tehdä ja sitten,jäi vahingossa alalle.
        Tuli niitä surullisia kohtaloita......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä vaan aikoinaan 90-luvun laman aikaan,oli vaan lomittajan hommia,joku meinas että,kai niitä jonkun aikaa voi tehdä ja sitten,jäi vahingossa alalle.
        Tuli niitä surullisia kohtaloita......

        Ennen oli piikoja nyt lomittajia .Työ on samaa orjatyötä jota puolueet ei arvosta lainkaan. Huono palkka ja luontaisetuna vihaiset ihmiset ja eläimet. Tästähän Keskustan huono ilmapiiri on peräisin. Maalla on pelkästään kyräilyä ja juoruamista muista ihmisistä joita ei tunneta. Lopputuloksena kansan vaihto vieraaseen porukkaan idästä.


    • Anonyymi

      Maataloustyöt on kutsumusammatti. Parasta olisi hakeutua isommalle tilalle vakinaiseksi työntekijäksi. Jos tilalla tulee vähänkään tunne, että jokin täällä mättää, niin kannattaa ottaa pitkät aika nopeasti.

    • Anonyymi

      Lomittajan työstä on matala kynnys siirtyä hoitoalalle.Kunnallinen ala- lomat ja lisät siirtyvät.Aikuiskoulutusrahaston turvin siirtyminen käy niin että et huomaakkaan.Kun valmistut saat parempaa palkkaa ja työajat ovat inhimillisemmät. Auto ei kulu huonoilla teillä ja työ on mielekästä ja ei niin tressaavaa kuin navettahomma.

      • Anonyymi

        Mut entäs...Jos ei se hoitoalakaan tunnnu omalta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      28
      3078
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      66
      2128
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      180
      1948
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      121
      1894
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      1
      1735
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      93
      1539
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      30
      1383
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      88
      1197
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      209
      1113
    10. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      1048
    Aihe