Lapset vierailulle tulkaa ilman puhelinta

Anonyymi-ap

Perinteen mukaan syömme joulu aterian tyttären ja pojan perheen kanssa.
Muuten kaikki hyvin, mutta se lasten läsnäolo puheli kourassa koko ajan.

Olen ennenkin kiinittänyt huomion heidän lastensa puhelimien käyttöön vierailun aikana. Nyt en enää malttanut olla kysymättä, että voisitteko sulkea
nuo puhelimet ja olla läsnä edes sen hetken kun olette meillä.
Lapset katsoivat minua ihan kun olisin puhunut aivan eri kieltä jota he eivät ymmärrä. Lapsen lapseni ovat n. 13-16 v.
Poikani sanoi;
"isä he ovat ihan eri aikakauden lapsia mitä me".
Ymmärrän kyllä, että he ovat eri aikakauden lapsia, mutta joitakin käytös tapoja pitää myös lapsilla olla ja ne myös pitää opettaa.
Poikani oli hiljaa eikä jatkanut juttua.

Puhelinta ei tarvitse "rämplätä" koko aikaa eikä ollenkaan, kun ollaan isovanhempien luona.
Silloin ollaan läsnä se lyhyt aika minkä he nykyään enää käyvät.

En tiedä menikö toivomus lapsille perille ja sama koskee vähän myös heidän
vanhempiaan.

16

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu, tätä on liikkeellä myös lasten vanhemmissa. Pari vuotta sitten tein huoneentaulun, jossa lukee:
      - Kännykät eivät ruokaile tämän kodin ruokapöydässä. Ole hyvä herra tai rouva Kännykkä ja siirry eteisen kaapin päällä olevaan "kännykkälaatikkoon" ruokailumme ajaksi lepäämään. Kiitos, kun ymmärsit. Terveisin mummulan väki - . Tämä tepsi lapsiin, toki mutinoitten kera. Aikuiseen poikaani ei ihan heti, puhelin kuulemma kuuluu nykyaikaan ja ruokapöytään. Mutta EI meillä.

    • Anonyymi

      Mnaah.

      Ovatpahan poissa pahanteosta ja ovat hiljaa.

      =DW=

    • Anonyymi

      En ole muuten huomannut. Ei meillä aattopöydässä kenelläkään neljällä lapsenlapsella ollut puhelinta. Ei pirissyt tekstarit eikä puhelut. Eikä muulloinkaan silloin kun olen kutsunut syömään ja seurustelemaan. Ehkä lapseni ovat kasvattaneet.
      Kun sitten ovat muuten hoidossa tai yökylässä, silloin osan ajasta pelaavat.

      • Anonyymi

        Minulla oli yksi joulu muutama vuosi sitten sakkia joulupöydässä jokainen vahtasi puhelimeensa koko ajan ja me ukon kanssa toisiamme . Viimeinen yhteinen joulu meidän suvun traditioissa . Aillä me vanhat tunnettiin itsemme hyvin arvottomiksi siinä seurassa , joten sen jälkeen ei sitten tämä mummeli tehnyt joulu illallista muuta kun kahdelle . Muut vahdatkoon puhelimiaan kotonaan.seurassa keskustellaan , eikä räplätä puhelimia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla oli yksi joulu muutama vuosi sitten sakkia joulupöydässä jokainen vahtasi puhelimeensa koko ajan ja me ukon kanssa toisiamme . Viimeinen yhteinen joulu meidän suvun traditioissa . Aillä me vanhat tunnettiin itsemme hyvin arvottomiksi siinä seurassa , joten sen jälkeen ei sitten tämä mummeli tehnyt joulu illallista muuta kun kahdelle . Muut vahdatkoon puhelimiaan kotonaan.seurassa keskustellaan , eikä räplätä puhelimia

        Kerroit ja selvitit jutun varmaan myös perillisillesi, eikö? Vai oletko / olitko yhtä onneton kuin hekin?


    • Anonyymi

      Laskelmoidusti asun sen verran kaukana, ettei ole sukurasituksia kuin harvoina pistäytymisinä ehkä kerran vuodessa. Eikä kovin nuoria heissäkään (30 - 70 v) ja heistä yhdelläkään ei ole kännykkä addiktiota. Hyvä jos ehtii havainnoida sen verran, että heillä puhelimet on olemassa.
      Paikallisiin en ole tutustunut kourallista enempää ja sillä kourallisella, jos joku heistä pistäytyy, ei ole yhdelläkään kännykkä mukana. Omakin luuri lojuu milloin missäkin ja mahdolliset vierailut takin taskussa.

    • Anonyymi

      On hyvä että lapset räpläävät ja oppivat täyttämään sitten sossun anomuksia sähköisesti, nuorisotukea Kelaa ... kaikki tuollaiselle pelaajaporukalle sujuu helpommin

      Strategiapeleissä voi jopa oppia miten sossutuet voi maksimoida ja näin oman osansa käyttöön ja nopeasti

    • Puhelin ei ole enään pelkkä puhelin, kehno tietokone kuitenkin viihdyke.
      Tytär ja hänen tyttärensä kyläillessä mun luona kyllä känny käy kädessä tämän tästä ei sentään ruokaillessa, tytär viestittelee päittäin muutenkin, kun enemmän asiaa ei pelkkä viestittely riitä, kasvokkain keskustelu on erillaista.
      Puhelin viihdykkeenä kun joutuu aikaa tappamaan, teini elää eri maailmassa mitä vanhukset, vähemmän yhteistä keskusteltavaa kaupunki kaksiossa, aiemmin mökillä ja veneillessä ei kännyä juuri näkyny kädessä.
      Ajan tappamiseen käytän kännyä itsekkin jossain muualla kuin kotona, voi kuunnella radiota kuulloikkeen kautta tai mihin muuhunkin.
      Riittäisi pelkkä puhelin mut nykyään puhelin on paljon muutakin. Puhelimia kaupataan kaikella muulla kuin sen perustarkoituksella.

    • Anonyymi

      Sitä Lapset ,Mitä Heidän Vanhemmat Näyttää Mallia: Oli Kyse Puhelimesta Tai Vanhempien Ihmisten Kunnioituksesta : Tässä Minä Keskeisessä Maailmassa,Jossa Diki Aikaa Elämme! Kertoohan Paljon Jo 20 V.Sitten Itä-Helsingiläinen Päiväkoti Oli Laputtanut Ulo-ovensa: Puhelimen Kuva,Punaset Ruksit Siinä. Suomen Kielellä Teksti Isolla: Kun Tuotte Lapsenne Ja Haette Lapsenne: Älkää Puhuko Puhelin!

    • Anonyymi

      Ei todella haitannut yhtään, itsekkin selaan kännykkää, minun luona saa olla vapaasti.

    • Anonyymi

      Meinasiko aloittajan poika, että eri aikakauden lapsien ei tarvitse osata käytöstapoja?

    • Anonyymi

      Kurin ja tapojen puutetta, ilmentää.

    • Anonyymi

      Ei vaan pitävät isovanhempia niin läheisinä et saavat välillä selailla kännykkääkin. Onneks ei ole enää sitä lasten alistamista kuin ennenaikaan, piti pyytää anteeksi huonoa käytöstä vanhempia ihmisiä kohtaan jos vaikka ei huomannu tervehtiä, siitäkin piiskaa tuli. Pitää vanhojenkin käyttäytyä hyvin lapsia kohtaan.

      • Anonyymi

        Kukaan ei ole kieltänyt kännyn pläräämistä, mutta ruokapöytään se ei kuulu. Hyvät tavat "alistamista"? Ikäsi?


    • Anonyymi

      Ruokapöydässä ei lueta lehtiä, eikä katsella puhelinta. Se on jämpti niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe