Vanhat maitotonkat

Sain pari vanhaa, hieman ruosteista maitotonkkaa pihalle kukkaruukuiksi. Millä ne olisi hyvä käsitellä siten, että alkuperäinen harmaa väri säilyy? Täytyykö kaikki ruoste saada alta pois, vai löytyykö esim. automaaleista jotain ruosteen päälle laitettavaa?
23935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meille myytiin rautakaupasta ruostuneiden metallipintojen maalaamiseen Hammerite-nimistä maalia, jolla homman pitäisi onnistua. Värivalikoima oli kylläkin aika suppea, mitä niitä oli musta, valkoinen ja vissiin pari muuta. Teräsharjalla pitäisi kait ensin raaputella irtoruosteet pois, ettei nyt ihan siitä vaan ala sutimaan.

Äänestä
  • Itse maalasin alumiininvärisellä hormimaalilla joka kestää myös kuumuutta. Tuli helposti hopean väri eikä vielä ainakaan ruoste ole tullut läpi tänä kesänä. Harjaa irtolika ja ruoste pois ennen maalausta. Sekoita hormimaali hyvin puulastalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peikkotyttö kirjoitti:

Sain pari vanhaa, hieman ruosteista maitotonkkaa pihalle kukkaruukuiksi. Millä ne olisi hyvä käsitellä siten, että alkuperäinen harmaa väri säilyy? Täytyykö kaikki ruoste saada alta pois, vai löytyykö esim. automaaleista jotain ruosteen päälle laitettavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu