Määrääkö valmistaja puhelimen hinnan?

Anonyymi-ap

Black Fridayssa hinnat olivat hetken vähän halvempia, mutta en silloin ostanut. Nyt kun vertaa Nokian X30 eri myyjillä, niin kaikilla on "sattumalta" sama hinta.
DNA, Elisa, Gigantti, Verkkokauppa ja Proshop pyytävät samaa hintaa tästä puhelimesta. Saneleeko valmistaja hinnan vai onko muuten vaan kartellin tapainen?

5

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuota puhelinta ei yksinkertaisesti ole kannattavaa jatkuvasti myydä halvemmalla kuin mitä tällähetkellä. Kaupiaat ovat ostaneet ne valmistajalta tiettyyn könttähintaan. Siitä sitten otetaan kaikki kulut pois ja voittoakin pitäisi jäädä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuota puhelinta ei yksinkertaisesti ole kannattavaa jatkuvasti myydä halvemmalla kuin mitä tällähetkellä. Kaupiaat ovat ostaneet ne valmistajalta tiettyyn könttähintaan. Siitä sitten otetaan kaikki kulut pois ja voittoakin pitäisi jäädä.

        Takavuosina seurasin erästä autoa käytettyjen autojen liikkeessä. Se oli selvästi ylihinnoiteltu ja odotti ostajaansa kuukausikaupalla. Kun auto oli jo aika lailla pölyttynyt, niin kaveri teki siitä järkevänhintaisen tarjouksen. Eivät tiputtanet hintaa, joten se kärry jäi sinne jopparin halliin.


    • Anonyymi

      No nyt löytyi sopivampi hinta X30-kapulalle. Kauan piti odottaa, että joku lipesi hintakartellista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe