No justiinsa

Anonyymi-ap

Jäin työttömäksi 2022 tammikuussa (omistajan vaihdos + saneeraus), olen siis anssilla, terve ja työkykyinenkin (palkkani oli 14,70e/h 40 h/vko.).
En ole lukuisista hakemuksistani huolimatta löytänyt uutta työtä (4 kpl/kk ja enemmänkin jos sopivia paikkoja on ollut tarjolla).
NYT Työvoimaviranomaiset ovat katsoneet minut osatyökykyiseksi, ei, ei ole tutkinut lääkäri tai muutkaan taho joka tuollaisia määrityksiä saa/voi tehdä, nyt patistetaan työkokeiluun/työhön (9 e/päivä).
Työpaikka on tarkoitettu lähinnä invalideille ja vammaisille, on siellä ollut hetkittäin MT ja päihderiippuvuuksista kuntoutuviakin, työnjohtajina paikassa ei ole teknisen koulutuksen saaneita vaan terveys/sosiaalialalle kouluttautuneet henkilöt.
Jos nyt sinne joudun oikeiden osatyökykyisten "työkaveriksi", niin ei sitä todellakaan voi CV lisätä, ennemmin CV kannattanee ilmoittaa olleensa työtön tuonkin ajan....
Lähinnä katson tuollaisen osoituksen olevan suoranaista VIT.....A !

12

335

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin TE-toimiston päätös osatyökykyisyydestä perustuu?

      Tervetuloa pitkäaikaistyöttömäksi! Työkokeiluun voidaan nakittaa vaikka olisit 100% työkykyinen. Mutta työkokeiluun voi mennä muuallekin kuin jonnekin vajaakuntoisten pajalle. Jos työkkäri pakottaa työkokeiluun, kannattaa vaatia virkailijalta, että menet johonkin oikeaan yritykseen, joka voisi mahdollisesti tarjota kokeilun jälkeen palkkatöitä.

      Noita pajahommia ei tosiaan kannata laittaa cv:hen jos haaveile oikeista töistä.

    • Anonyymi

      Ei se ihan noin voi mennä.

      Edellisessä työpaikassani oli osatyökykyinen (sairasti reumaa) toimistosihteeri. Teki 50% työaikaa ja sai 50% työkyvyttömyyseläkettä.

      Ei työkkärin akka voi noin vaan päättää että olet osatyökykyinen.

    • Anonyymi

      Vai onko kyse ainoastaan siitä, että TE-toimiston virkailija lisäsi suunnitelmaasi määrämuotoisen tekstin, jonka mukaan mm. työkokeilu on yksi mahdollisuus?

    • Anonyymi

      No mutta.. kun ei sitä kokemustasi ja ammattitaitoasi vastaavaa psikkaa täytetä voidaan sen perusteella ulvoa työvoimapulaa ja sehän taas luo tarpeen tuoda Suomeen ihmisiä töihin. Tosin toisin kuin sinun, heidän pitää ensin opetella maan kieli, tavat, lait, heille pitää myös järjestää erinäiset sosiaalituet ja asunnot. Tämä on sitä hyvää ja kannattavaa politiikkaa, tosin en ymmärrä missä kohden se hyvä ja kannattava on.

    • Anonyymi

      Joo, jos joudun johonkin "vajakkipajalle" vain siksi että olen työtön ja karenssi on toisena vaihtoehtona, taidan ottaa karenssin..
      Toisaalta, tällä palstalla on ollut hyviä "perseily" ideoita, olisi kyllä jännää katsoa millaista tuhoa sitä saisi aikaiseksi..........

      • Anonyymi

        Lisäsikö TE-toimiston virkailija suunnitelmaasi määrämuotoisen tekstin, jonka mukaan mm. työkokeilu on yksi mahdollisuus? Sehän on ihan perusjuttu, eikä liity työkyvynarviointiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisäsikö TE-toimiston virkailija suunnitelmaasi määrämuotoisen tekstin, jonka mukaan mm. työkokeilu on yksi mahdollisuus? Sehän on ihan perusjuttu, eikä liity työkyvynarviointiin.

        Varmaan aika monella lukee suunnitelmassa ”työkokeilu mahdollinen”. Oli mullakin pitkään (nyt en ole työtön), ei tarkoittanut käytännössä mitään.

        Aloituksesta sain sen kuvan, että ap yritetään painostaa karenssilla uhkailemalla johonkin vajaakuntoisille tarkoitettuun pajatoimintaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan aika monella lukee suunnitelmassa ”työkokeilu mahdollinen”. Oli mullakin pitkään (nyt en ole työtön), ei tarkoittanut käytännössä mitään.

        Aloituksesta sain sen kuvan, että ap yritetään painostaa karenssilla uhkailemalla johonkin vajaakuntoisille tarkoitettuun pajatoimintaan.

        Sain aloituksesta sen kuvan, että virkailija on lisännyt suunnitelmaan kyseisen sanan ja ap on selvittänyt, että työkokeiluun ohjataan vajaakuntoisia. Sen vuoksi ap kuvittelee, että TE-toimiston virkailija katsoo hänet vajaakuntoiseksi/osatyökykyiseksi. Taisi osua virkailijan arvio oikeaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sain aloituksesta sen kuvan, että virkailija on lisännyt suunnitelmaan kyseisen sanan ja ap on selvittänyt, että työkokeiluun ohjataan vajaakuntoisia. Sen vuoksi ap kuvittelee, että TE-toimiston virkailija katsoo hänet vajaakuntoiseksi/osatyökykyiseksi. Taisi osua virkailijan arvio oikeaksi.

        Siis, kun olet työttömänä muutut automaattisesti osatyökykyoseksi noin 11 kuukauden aikana, ja sinut voidaan velvoittaa "vajakeille" tarkoitettuun kuntoutukseen, täysin riippumatta aiemmasta työhistoriastasi, sekö on mielestäsi ok ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis, kun olet työttömänä muutut automaattisesti osatyökykyoseksi noin 11 kuukauden aikana, ja sinut voidaan velvoittaa "vajakeille" tarkoitettuun kuntoutukseen, täysin riippumatta aiemmasta työhistoriastasi, sekö on mielestäsi ok ?

        En ole henkilö jolle vastasit, mutta kieltämättä kuulostaa oudolta, jos te-toimisto on luokitellut sinut osatyökykyiseksi. Sen ei pitäisi olla mahdollista ilman lääkärin lausuntoa, eli jokin ei nyt ole mennyt te-toimiston puolella sääntöjen mukaan, tai sitten olet ymmärtänyt työnhakusuunnitelmasi sisällön väärin. Kannattaa laittaa pikimmiten yhteydenottopyyntö työkkäriin, jotta asia selviää.

        Työkokeiluun te-toimisto voi nakittaa myös 100% työkykyisen, mutta silloin näkyy Oma asioinnissa avoimena tehtävänä ”Haen työkokeiluun”. Työnhakusuunnitelmassa on useimmilla määrämuotoinen lauseke ”työkokeilu mahdollinen”. Se ei tarkoita mitään muuta kuin sitä, että voit halutessasi hakeutua omatoimisesti työkokeiluun muistaakseni max 3 kuukaudeksi esim. johonkin yritykseen. Tuon lausekkeen merkitys on siinä, että jos hakeudut omatoimisesti työkokeiluun ilman ko lauseketta, et saa 9 € kulukorvausta korotettua päivärahaa. Kyseinen lauseke ei velvoita mihinkään, eikä se tarkoita että työkyvyssäsi olisi puutteita.


    • Anonyymi

      On kyllä käsittämätöntä miten henkilö joka on ollut palkkatyössä ja jää työttömäksi ilman mitään omaa syytä ja hakee koko ajan töitä ja yrittää päästä takaisin töihin laitetaan johkin työkokeiluun??

      Ei tää näin päitäsi mennä. Työkokeilu pitäisi olla vain joillekin nuorille työttömille jotka ovat juuri valmistetuneet koulusta tai opiskelusta ja nekin vain niille jos ei opiskelun jälkeen tunnu saavan töitä. Siis ei hev mitä touhua. Ei sellaisita henkilöä pidä laittaa mihkääjn työkokeiluun joka on ollut aikaisemmin palkkatyössä ja ilman mitään omaa syytä jäänyt työttömäksi! Muutokosia tähän ja heti! Kertokaa jollekin kansanedustajalle tämä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1435
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1374
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1218
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1076
    6. 71
      1044
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1034
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      911
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      746
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      666
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      622
    14. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      47
      599
    15. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      558
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe