Yhden kerran olen valittanut romano-palstan sheriffin toimista tai pikemminkin toimimattomuudesta ylläpitoon, ja valitan joka hiivatin päivä niin pitkään, että jonkunmoista korrektiutta saadaan palstalle.
Tai jos se on liikaa pyydetty, niin ainakin rasistit lentävät muualle.
Tai sitten vaihtuu sheriffi.
Tai jos se on liikaa pyydetty, niin ainakin rasistit lentävät muualle.
Tai sitten vaihtuu sheriffi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun suomesta on alasajettu mielenterveyspalvelut, ja nämä henkilöt ovat oman onnensa nojassa, tämä näkyy joka ikisellä palstalla.
Sairaita viestejä suurin osa.
hävettää ihan toisten puolesta.
Täähän on Romano-palsta. Jos etsitte kulttuuri- ja taide-elämyksiä, niin menkää jonnekin hienolle design-foorumille. Yks mustalaisten mieliharrastuksista on riitely, ja jos se kielletään, niin mitään ei jää sen jälkeen jäljelle. Kuka täällä puhuu hevosista taikka samettihameista tvs. Ei kukaan...
omasta puolestasi, mutta minä esim olen kiinnostunut noista tapakulttuuriin ja historiaan kuuluvista aiheista.
Siitä, miten romanien perinteiset ammatit tulivat sivuutetuksi teollistumisen myötä, miten perhe hajaantui maaltamuutossa ja kerrostaloasumisen myötä.
Miten säilytetään kieli, koska se on yksi suurimpia romanikulttuuriin kuuluvia asioita. Mikä on kansa ilman oma kieltä.
Mikä ammatti "piiskan siiman" tilalle. Miten kouluissa otetaan kulttuuri huomioon, ettei se aivan assimiloidu valtaväestöön.
Naisena olen kiinnostunut muodista. Romaninaisen muoti ei aina ole ollut sama.
Miksi romaninaisilla on niin paljon kultaisia koruja, mistä se juontaa juurensa jne........
Lue enemmän, luulet vähemmän.
Olen elänyt niiden kanssa pienenä vuosikausia ja tiedän minkälaisia serkun naksuttelijoita, rosvoja ja murhamiehiä ne on. Jotenka, turhaa soitat poskeas.
KAVALTAJA SUU KIINNI!!hahhahhhaahhaaa...
.....VARASTA MAKKARAA!!!!!
Miten jaksat nähdä niin paljon vaivaa yhden keskusteslupalstan asioista?
Eikö sinulle tosiaankaan löydy mitään muuta "parannettavaa"?
Maailma on täynnä riitaa, epäoikeudenmukaisuutta ja kaikkea muutakin väärää....miten helkutissa sulla riittää intoa tänne palstan kirjoitusten kritisoimiseen?... etköhän nyt mene hieman liian pitkälle?
Suuntaisit ne voimavarasi johonkin todelliseen parantamisen tarpeeseen, katsele ympärillesi, niin varmasti aihetta löytyy!!!
vaikka turpasi ristiin.
Tästä ei ole ollenkaan vaivaa, kun ajattelee että tunteella tunteva ihminen lukee viesti oli se sitten paskaa tai ei.
Rasismi on rikos tälläkin palstalla, ja rikoksesta seuraa mahdollisesti sanktioita, mikäli niistä ilmoitetaan viranomaisille.
Viestien kirjoittajien koneet pystytään kyllä jäljittamään joten mitään vaikeutta ei ole.
Maailman parantaminen alkaa aina omasta itsestä ja itsensä ja ajatustensa muuttamisesta tietoa hankkimalla ja sen omissa ajatuksissaan arvioimalla. Mitään muuta on vaikea lähteä muuttamaankaan, mutta omalta osaltani olen oikeutettu ja liki velvollinekin kritisoimaan rasistisia kirjoituksia ja siten olla parantamassa edes nimellisesti meidän jokaisen lähipiiriä. Jos vaikka joku ajatusvammainen saattaisi oppia ajattelemaan esim romaniväestöstä hieman eri tavoin ja lakkaisi aina yleistämästä.
Kukaan maailmanparantaja ei ole vielä tähän mennessä mennyt liian pitkälle. Näkeehän sen jo ympäristöstä mikäli katsojalla on jokseenkin toimivat aistit ja vieläpä aivot.
Olen suunnannut jo aikaa sitten katseeni muihinkin parantamisen aiheisiin ja toiminutkin niiden puolesta. Mutta sekin on täytynyt aloittaa ruohonjuuritasolta kuten tämäkin.
Minulla mm on kummilapsi Afrikassa, en kehuskele, mutta totean että toimin kyllä muillakin saroilla, kuin romano-palsta.
Ota vain hyvät naurut tai tee itsekin jotain.
Katsos: eivät ne sanat, mutta teot!
Syynätään samalla sun rasistiset valtaväestöä kohtaan suunnatut viestit myös.
Tässäkin viestissäsi viittaat aivottomuuteen ja käytätpä vieläpä nimitystä "aivovammainen", niistä, jotka eivät ole kanssasi samaa mieltä. Yleensä katsos aahoohoo, keskustelupalstalla on mielipidevapaus.
Täytyykin lukea noita sun aiempia viestejä ja tallettaa myös ne.
Voi hyvä nainen...et sinä täältä löydä kaikkein eniten apua tarvitsevia.
Mene romanien luo, kysele ja tutustu heihin. Eikä sinun tarvitse hävetä tietämättömyyttäsi heidän historiastaan tai käyttäytymistavoistaan, kunhan tuot julki, kuinka hyvällä asialla olet!
Sehän on juuri sitä ruohonjuuritasolta aloittamista...
Kyllä he kertovat sinulle sen, mitä haluavatkin sinun tietävän.
Siitä rasismista (rasistisista viesteistä), kun olet niin huolissasi...niin oletkos varma, ettei täällä ole muilla keskustelupalstoilla myös samankaltaisia viestejä?
Käyppä tarkistamassa!
Saattaapi olla, että apuasi tarvitaan myöskin siellä...
Mutta taas toisaalta...ihan hyvä, että saat jotakin sisältöä elämääsi, vaikka toimimalla täällä netissä ns. rasismipoliisina!!!
serihvi on hyvä jätkä