Siis mistä ihmiset nykyään ostaa koiransa? Kennelistä tuntuu ostettaessa että vaativat vaikka mitä ja maksu alkaa olla 2000-3000€ luokkaa. Olen ehkä niin köyhä ettei ole tuollaista summaa laittaa, niin mitäs teet kun kuitenkin haluat koiran!
Mistä koiranpentu?
6
165
Vastaukset
- Anonyymi
No mitkä ne kohtuuttomat vaatimukset nyt tällä kertaa ovat ja mistä rodusta? Kun en itse ole kerta kaikkiaan sellaiseen törmännyt, niin ihmetyttää tämä ainainen ulina "vaatimuksista". Ja ihan aikuisten oikeesti aika harvassa on ne rodut, joissa hintalappu sentään 2000-3000 eurossa huitelee.
Koiran omistaminen ei sitten ole mikään ihmisoikeus. Eli jollei ole varaa ostoon, niin jätetään hankkimatta, sillä tokkopa silloin on varaa pitoonkaan. Se kannattaa muistaa, jos yhtään alkaa houkuttelemaan virolaisen halpatuonnin tai muun vastaavan epäeettisen pennun hankinta. - Anonyymi
Ilmeisesti sinun budjetillasi voisit hankkia vaikka kaktuksen taikka julkapalmun. Vesi ja multa on melkein ilmaista joten tuskin käy sinun lompakollesi.
- Anonyymi
Esimerkiksi torista saa koiria jotka kaipaa kotia! Torissa myydään myös pentueita. Meillä on torin ilmoituksesta ostettu pentukoira, aivan ihana, herttainen, kiltti tyttö labbis. Nyt se on jo 2 ja puoli vuotias.<3 Ja tuskin kaikki kennelitkään nyt niin kalliita ovat, vaikka olet ihan oikeassa että jotkut myyvät liian kalliilla hinnalla. Minä ostaisin koirani maksimissaan 1500€-1800€.
- Anonyymi
Jos miettii mitä vaivaa, aikaa ja rahaa pentujen luomiseen menee niin se 2000e on aika pieni summa maksaa. Jos on kunnolla on pennut luotu niin hinta on ja sen mukainen. Koiran ostamisen jälkeen tulee sitte -1k suuntaan olevat tarvike ostot ja jonka jälkeen kuukautiset kulut. Jos ei ole rahaa niin kannattaa etsiä kunnollinen aikuinen koira jonka ostaa. Ne yleensä halvempia. Kasvattajilla vaatimukset yleensä ihan järkeviä kun niillä on yleensä kokemusta monesta koirasta ja tietävät mitä koirat vaativat. Säästää itseään jos ei hanki koiraa joka ei sovi omaan elämään.
- Anonyymi
"Jos miettii mitä vaivaa, aikaa ja rahaa pentujen luomiseen menee niin se 2000e on aika pieni summa maksaa" No hyvä ihminen, mieti nyt vähän. Jos saisit aivan ihanan koiran 1500€ tai 2500€, siis ihan samanlaisen pennun, hyvin hoidetun, söpön, ihanan, sillä olisi rokotukset ja madotukset, paperit yms kaikki, kiltin ja saman rotuisen niin kumman hinnan maksaisit?
- Anonyymi
Ostakaa vaan jalostettuja rotuja...niin eläinlääkärit kiittävät kun saavat nyhtää teidät kuivaksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1763887Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki143071Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma252791Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne552681PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist542572Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv882547Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest112310Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k852018- 1461880
Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle2021837