Siis mistä ihmiset nykyään ostaa koiransa? Kennelistä tuntuu ostettaessa että vaativat vaikka mitä ja maksu alkaa olla 2000-3000€ luokkaa. Olen ehkä niin köyhä ettei ole tuollaista summaa laittaa, niin mitäs teet kun kuitenkin haluat koiran!
Mistä koiranpentu?
6
178
Vastaukset
- Anonyymi
No mitkä ne kohtuuttomat vaatimukset nyt tällä kertaa ovat ja mistä rodusta? Kun en itse ole kerta kaikkiaan sellaiseen törmännyt, niin ihmetyttää tämä ainainen ulina "vaatimuksista". Ja ihan aikuisten oikeesti aika harvassa on ne rodut, joissa hintalappu sentään 2000-3000 eurossa huitelee.
Koiran omistaminen ei sitten ole mikään ihmisoikeus. Eli jollei ole varaa ostoon, niin jätetään hankkimatta, sillä tokkopa silloin on varaa pitoonkaan. Se kannattaa muistaa, jos yhtään alkaa houkuttelemaan virolaisen halpatuonnin tai muun vastaavan epäeettisen pennun hankinta. - Anonyymi
Ilmeisesti sinun budjetillasi voisit hankkia vaikka kaktuksen taikka julkapalmun. Vesi ja multa on melkein ilmaista joten tuskin käy sinun lompakollesi.
- Anonyymi
Esimerkiksi torista saa koiria jotka kaipaa kotia! Torissa myydään myös pentueita. Meillä on torin ilmoituksesta ostettu pentukoira, aivan ihana, herttainen, kiltti tyttö labbis. Nyt se on jo 2 ja puoli vuotias.<3 Ja tuskin kaikki kennelitkään nyt niin kalliita ovat, vaikka olet ihan oikeassa että jotkut myyvät liian kalliilla hinnalla. Minä ostaisin koirani maksimissaan 1500€-1800€.
- Anonyymi
Jos miettii mitä vaivaa, aikaa ja rahaa pentujen luomiseen menee niin se 2000e on aika pieni summa maksaa. Jos on kunnolla on pennut luotu niin hinta on ja sen mukainen. Koiran ostamisen jälkeen tulee sitte -1k suuntaan olevat tarvike ostot ja jonka jälkeen kuukautiset kulut. Jos ei ole rahaa niin kannattaa etsiä kunnollinen aikuinen koira jonka ostaa. Ne yleensä halvempia. Kasvattajilla vaatimukset yleensä ihan järkeviä kun niillä on yleensä kokemusta monesta koirasta ja tietävät mitä koirat vaativat. Säästää itseään jos ei hanki koiraa joka ei sovi omaan elämään.
- Anonyymi
"Jos miettii mitä vaivaa, aikaa ja rahaa pentujen luomiseen menee niin se 2000e on aika pieni summa maksaa" No hyvä ihminen, mieti nyt vähän. Jos saisit aivan ihanan koiran 1500€ tai 2500€, siis ihan samanlaisen pennun, hyvin hoidetun, söpön, ihanan, sillä olisi rokotukset ja madotukset, paperit yms kaikki, kiltin ja saman rotuisen niin kumman hinnan maksaisit?
- Anonyymi
Ostakaa vaan jalostettuja rotuja...niin eläinlääkärit kiittävät kun saavat nyhtää teidät kuivaksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004115Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572914Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71053Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221052- 471003
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234982- 49946