Ja jos on. Niin, mitä kaikkea piti tehdä?
Onko kenelläkään erektiohäiriö parantunut, elämäntapamuutoksen myötä?
8
1484
Vastaukset
- Anonyymi
Oon vasta vähän päälle neljänkymmenen joten varmaan erektiohäiriöisten kastissa nuorta porukkaa, mutta mulla on erektio heikentynyt huomattavasti parin viimevuoden aikana :( ennen stondis kesti kepeesti nelisenkymmentä minuuttia ja olin mielestäni ihan ok seksissä vaikken kauhean isosti "varusteltu" olekaan. Kun noin vuonna -19 huomasin muutoksen huonompaan niin vähensin alkoholin ja tupakan kulutusta, nyt jälkimmäinen lopetettu kokonaan, aloin katsoa ruokavaliotani huomattavasti tarkemmin vaikka olen melko laiha ja lautaseltani on lapsuudesta asti löytynyt vähintään neljäsosa vihreää ja kävin lääkärissä normaalissa terveystarkastuksessa jossa ei löytynyt mitään poikkeavaa. Kumpa voisin todeta että olisin näillä toimilla saanut pikkukaverini elpymään, mutta tuntuu vain huononevan, siinä missä ennen sain erektion suuseksissä nyt minun täytyy partnerin kanssa kovasta kiihotustilasta huolimatta käsipelillä vatkata että saan sen jäykäksi eikä se kestä kuin ehkä 5min tai maksimissaan 10. Olen myös menettänyt noin kaksi senttiä penikseni erektiopituudesta vaikka rasva sen ympäriltä on vain vähentynyt ja laukeaminen ei ole enää niin voimakas kuin ennen. Lääkärissä suositellaan vain konsteja joita olen jo yrittänyt.
voin todeta että tämä ongelma on vähentänyt mun seksuaalista kanssakäymistä todella paljon ja nykyään kynnys etsiä seuraa siinä mielessä on todella korkea ja olen viettänyt monia unettomia öitä tämän vuoksi- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176863740
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Kyllä ne terveet elintavat kannattaa koittaa ensin, alkoholia vähemmälle vaikka nuorempana oli krapulassa herkästi vireessä niin vanhemmiten ei ja kohta ei enään ollenkaan. Vitamiinia purkista sinkkiä ja c-vitamiinia ainakin.
- Anonyymi
On ja ei. Noin reilu 10 vuotta sitten olin tosi hyvässä fyysisessä kunnossa ja elämäntavat, ruoka ja juoma terveellistä. Ei tupaakkaa eikä juurikaan alkoholia. Mutta erektion kanssa oli välillä ongelmia.
Sitten vähän liikunta ja treenaus väheni, niin erektion parani huomattavasti. Kunnes kunto heikkeni liikaa ja taas samat ongelmat. Nyt ikää 60 v. - Anonyymi
Eipä ne elämäntapamuutokset yleensä auta. Kysmys on aina enemmänkin siitä, että verisuonistossa on venttiilejä jotka jostain syystä alkavat falskata eli vuotaa niissä osissa siitintä missä veren pitäisi pysyä paineen alaisena. Kysymyksessä voi olla joku tulehduksellinen tila tms.
Itse huomasin aikoinaan kun olin angiinan takia penisilliinikuurilla, että sain kuurin aikana mahtavat erektiot. Kun kuuri loppui loppui erektiotkin.
Kokemuksesta viisastuneena pyysin myöhemmin tututlta lääkäriltä kokeeksi vastaavan penisilliinireseptin (Vpen-800) ja sen tulos vahvisti ainakin sen että sen avulla erektio oli oikein hyvä.
En tiedä estikö penisilliini jonkun haitan erektioon vai onko aineessa joku sivutekijä joka parantaa erektiota kuten esim. sildenafiili.E n ole sen koommin tarvinnut penisilliiniä mihinkään tarkoitukseen.
Mielenkiintoista olisi tietää onko jollakin muulla vastaavia kokemuksia penisilliinistä. - Anonyymi
Pyydä lääkäriltä halpisviagran resepti. 0,4€/tabu, toimii noin 5h.
- Anonyymi
60v kynnyksellä, 3:n vuoden päivittäisen, kohtuullisen tissuttelun jälkeen alkoi mieskunto hiipumaan. Lopetin ryyppäämisen ja aloitin salitreenit 5krt/vko.
Puolessa vuodessa tilanne muuttui. Voin lopettaa verenpaine- ja kolestrolilääkityksen ja olo alkoi muistuttamaan ryyppyvuosia edeltävää.
Kuntoilun aiheuttama takaisku. 65v ikäisenä alkoi taas hiipuminen. Samalla viikolla vedetyt, raskaat kyykky- ja maastavetotreenit uuvuttivat ukon ja vaativat pitempää palautumista. Liika kuormitus vaati veronsa.
Kävin testotestissä. S-testo oli 12. Viitealue 8 - 25.
Painelin urheilulekurin tykö treenipäiväkirjani kanssa. Onnekseni olin säästänyt 5:n vuoden takaisen ko. kirjan ja kuntoilun alun 6 ensimmäistä kuukautta.
Lekuri kirjoitti reseptin testogelille. Muutamaa vaihtelevan pituista taukoa lukuun ottamatta olen elellyt nämä seuranneet 14 vuotta ilman häiriöitä. Taukojen jälkeiset oman tuotannon tasot ovat olleet S-Testo 22.
Raittius, stressitön elämä ja kykyjen mukainen kuntoilu on kannattanut. Viikoittain 6 krt ja aikaa yhteensä noin 10 tuntia. Sopii minulle.
Kuukauden kostea "rentoutuminen" vaatii pari viikkoa toipumisaikaa. Pari, kolme kerta vuosittain. Palautuminen on aina vaan hitaampaa. - Anonyymi
Alkoholi pitää jättää ja tupakka alkaa toimia ajan kuluessa muuten vintille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭934051PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23873Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1053518Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa583221"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1023124IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-702788Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.1062606Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma382562Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282272Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä271817